54 - محل سکونت امام زمان (عج) در زمان غیبت
170 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت


سؤال : آیا در زمان  غیبت کبری  حضرت بقیِة الله الاعظم عجّل الله تعالی فرجه الشّریف در کجا ساکن و در کدام محل زندگی می کند؟!

جواب: اولا دانستن این مطالب ضرورت ندارد و مسئولیت آور نیست ، و ثانیا از روایات متعدد استفاده می شود که آن حضرت در اجتماع ما و با ما زندگی می کند ولی شناخته نیست .امام صادق علیه السلام در بیان غیبت قائم علیه السلام فرمود: ( یمشی فی أسواقهم و یطأ فرشهم یعرفهم و لا یعرفونه کاخوة یوسف...) در بازار های آنها راه می رود و روی فرشهایشان قدم می زند ، او همه را می شناسد ولکن آنها او را نمی شناسند مانند برادران یوسف ، چندین بار در یک سفره باهم غذا خوردند اما همدیگر را نشناختند ( چون اجازه ظهور نداشت)، اما وقتی که اجازه ظهور داده شد گفتند : أأنت یوسف آیا تو یوسفی ؟!.

سدير صيرفى از امام صادق ( ع ) روايت مى‌كند : ( صاحب الامر )  از اين جهت با يوسف ( ع )  شباهت دارد كه برادران يوسف - با اينكه عاقل و دانا بودند و قبلاً هم با وى معاشرت داشتند - وقتى پيش او رفتند تا خودش را معرفى نكرد او را نشناختند و با اينكه بين او و يعقوب ( ع ) ، بيش از هيجده روز راه فاصله نبود ، يعقوب از وى اطلاعى نداشت . پس چرا اين مردم انكار مى‌كنند كه خداوند همين عمل را نسبت به حجّت خويش صاحب الامر نيز انجام دهد ؟ او نيز در بين مردم تردّد مى‌كند و در بازار ايشان راه مى‌رود و بر فرش‌هاى آنان قدم مى‌گذارد ولى ( مردم ) او را نمى‌شناسند و به همين وضع زندگى مى‌كند تا هنگامى كه خداوند به او اذن معرّفى به مردم را بدهد . ( بحار الانوار ، ج 52 ، ص 154 كمال الدين ، ج 2 ، ب 33 ، ج . 21).


امام زمان علیه السلام هم اینگونه است در جمع ما حضور دارد و به وظائف تکوینی خود عمل می کند ( چون پیغمبر صلی الله علیه وآله فرمود: لولا الحجّة لساخت الارض اگر در روی زمین حجت الهی نباشد ، زمین فرو می ریزد ( و نابود می شود) در این  باره سخن فراوان است و در کتاب .

پس آنچه که  میتوان از روایات صحیح و مطمئن برداشت کرد این است که ایشان در غیبت کبری در مکان خاص و در شهر معینی مستقر نیستند و در میان جمع و جامعه است، با مردم حشر و نشر دارد، زندگی طبیعی و معمولی را می گذراند، در مراسم مذهبی و مناسک حج شرکت می جوید، در حال انجام تکالیفشان در شهر های مختلف است. ولی ناشناخته است و این امری است که سابقه داشته و دارد. فردی سالها در محلی زندگی می کند و با مردم نشست و برخاست و رفت و آمد دارد، لکن او را به گونه ای می شناسند که در واقع آن نیست و هیچ مشکلی هم به وجود نمی آید. اگر چه در برخی از روایات مکانهایی به حضرت نسبت داده شده اما جمع بین این روایات حضور حضرت در آن مکانها بصورت موقت و گهگاهی است.

 هر هفته روز جمعه اعمال ما به حضرتش ارائه می گردد و از  نظر مبارکش می گذرد چنانکه در یکی از توقیعات شریفش فرموده: به شیعیان ما ابلاغ کنید گناه نکنند ، اگر خطائی  از آنها سر زند طوری باشد هنگامی که به دست ما رسید ، بتوانیم قلم بزنیم. ( و پاک کنیم ).

معلوم شد که  آن بزرگوار در جمع ما و باماست و در مجالس ما حاضر می شود و می بینم و نمی شناسیم . تا روزی که اجازه ظهور داده شود خیلی ها می گویند ای با با مااورا چند بار دیده ایم اما نشناخته ایم .

أللهمّ و عجّل لولیّک الفرج واجعلنا من أعوانه وأنصاره و شیعته و موالیه آمین یا ربّ العالمین.