8 4 - اعطای خواسته های بهشتیان.*
150 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


                                  اعطای خواسته های بهشتیان

خدای مهربان  طبق داد و ستدی که با مؤمنان ، انجام داده ( آیه 111   سوره توبه)  بهشت یعنی آسایشگاه ابدی را ، به آنها عطا خواهد کرد و پس از استقرارشان در آنجا هرچه دوست داشته باشند ،  به آنها خواهد داد . آیات و وعده های الهی در این مورد ، در قرآن کریم فراوان است و هیچ تردیدی نیست که خدا هم به قولش عمل خواهد کرد و این را هم می دانیم که در آنجا مرگی وجود ندارد خواه برای بهشتیان یا جهنمیان ، ابدیت است و جاودانگی چون در آیات متعدد با صراحت کامل فرموده است: «خالدین فیها ما دامت السّموات و الارض ، همیشه در آنند مادامی که زمین وآسمان برپاست. (هود 107و 108 یا خالدین فیها أبدا با ابدیت و همیشگی در آن خواهند بود ، نساء .57»  و امثال این آیات که فراوان است. در آن خانه ابدی هرچه دوست داشته باشند بیچون و چرا، به آنها داده خواهدشد .

1 - «  لهم ما یشائون عند ربّهم ، ذالک جزاء المحسنین»، برای آنهاست هرچه بخواهند و اینست پاداش نیکان( زمر 33 ،  ) .

2 -   سوره ق ادْخُلُوهَا بِسَلَامٍ ۖ ذَٰلِکَ یَوْمُ الْخُلُودِ ٣٤  لَهُمْ مَا یَشَاءُونَ فِیهَا وَلَدَیْنَا مَزِیدٌ ﴿٣٥﴾ به سلامت در آن وارد شوید ، امروز روز جاودانگى است«34» در آنجا هرچه بخواهند براى آنان فراهم است ، و نزد ما [نعمت‏هاى] بیشترى است .« ق : 35» 

3 -  فصلت «  ولکم فیها ما تشتهی أنفسکم و لکم فیها ماتدّعون » ، وبرای شماست هرچه نفستان بخواهد ( از لذائذ روحی و جسمی) و برای شماست آنچه ادعا کنید و بخواهید،(  فصلت / 31 ) .

3  -  زخرف « و فیها ما تشتهیه الانفس و تلذّالاعین و ءانتم فیها خالدون »، و در آنجا هرچه دلها بخواهد و چشمها از آن لذّت برد آمده است و شما جاودانه در آن خواهید بود ، ( زخرف / 70 ببعد).

4  -  یس   وَلَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ﴿٢١﴾وَحُورٌ عِينٌ﴿٢٢﴾كَأَمْثَالِ اللُّؤْلُؤِ الْمَكْنُونِ﴿٢٣﴾جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ﴿٢٤﴾لَا يَسْمَعُونَ فِيهَا لَغْوًا وَلَا تَأْثِيمًا﴿٢٥﴾إِلَّا قِيلًا سَلَامًا سَلَامًا﴿ الوقعة ٢٦ و گوشت پرنده از هر گونه‏ اى كه بخواهند ،«21»و حوريانى چشم درشت ،«22» هم چون مرواريد پنهان شده در صدف ؛«23» پاداشى است در برابر اعمالى كه همواره انجام مى‏دادند .«24» در آنجا نه سخن بيهوده‏ اى مى‏ شنوند ، نه كلام گناه ‏آلودى ،«25» مگر سخنى كه سلام است و سلام .

یک چهارم آیات قرآن کریم در باره رستاخیز و بهشت و جهنم نازل شده است ،  آوردن آنها در یاد داشت کوتاه ممکن نیست ولی این را بدانیم  سخن ، سخن خداست ، تغییر و تبدیلی ، در آن وجود ندارد  و خلف وعده ، ابدا متصور نیست ، هرکس سعادت ابدی و عزت دائمی و زندگی با اولیاء خدا ، با انبیاء و اوصیای آنها و با چهارده معصوم خودمان را آرزو دارد و می خواهد ، در این جهان زود گذر از نعمت های حلال استفاده کند و از منهیات شرع دوری گزیند و کمی به خودش زحمت دهد تا برای آسایشگاه جاویدان با آن بزرگواران ، دست یابد و برسد. در آیه   الرحمن : می فرماید : « هل جزاءالاحسان الاّالاحسان ». آیا پاداش نیکی جز نیکیست؟!. ( شما در دنیا کارهای پسندیده و خوب انجام دادید ، ما هم در اینجا جزا و عوض خوب آن را خواهیم داد).در روایات آمده است هرکس که به دنیا می آید و متولد می شود ، هم در بهشت و هم در جهنم برای او جایگاهی تعیین و آفریده می شود  اگر در دنیا صاحب اعمال خیر باشد و به اوامر الهی عمل و از نواهی و حرامها بپرهیزد وقتی وارد بهشت شد ، جایگاه جهنمی اورا نشانش می دهند و می گویند آنجا جای تو بود ولی در نتیجه کارهای خیرت ، به اینجا آمدی ، و اگر به آتش وارد شود جایگاه بهشتی اش را نشانش می دهند ، و می گویند : آنجا جای تو بود اما در اثر اعمال بدت ، به اینجا آمدی و آنجا را به فلان مؤمن صاحب اعمال نیک دادند !.

لَقَدْ كُنْتَ فِي غَفْلَةٍ مِنْ هَٰذَا فَكَشَفْنَا عَنْكَ غِطَاءَكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيدٌ﴿ق:٢٢﴾ [به او مى‏گويند :] تو از اين روز بزرگ در غفلت بودى ، پس ما پرده غفلت را از ديده [بصيرت] ات كنار زديم در نتيجه ديده‏ات امروز بسيار تيزبين است .«ق : 22» . ببین چه امتیازاتی را از دست داده ای؟!  ببینید در این هنگام به این گونه اشخاص چه می گذرد و چه ندامت و پشیمانی و پریشانی و حسرت و اندوه ، دامنگیرش می شود.

  عزیزان چقدر بازنده است کسی که بخاطر این دنیای زود گذر و تمام شدنی و بیوفا ، آنهمه عطایا و مواهب خداوندی را ، از دست بدهد و با حسرت و اندوه ، تماشاگر به دست آورندگان  آن موهبتهای بی پایان  الهی باشد و حسرت بخورد و دست به دست بزند و گوید : وای برمن چکار کرده ام و چه نعمتهائی را از دست داده ام ، خدایا مرا برگردان تا عمل خوب و کار نیک انجام دهم ، در جواب می گویند : هیهات دیگر گذشت ، همه چیز را در دنیا به تو گفتند ولی باور نکردی و به هوا و هوس زود گذر ، فروختی و این همه بخششها و الطاف خدا را ، از دست دادی ، ولی پشیمانی چه سود؟!!!.

پس  عاقلانه  بی غرض  و مرض ، فکر کنیم ،  تا فرصت باقیست و از دست نرفته ، چاره جوئی کنیم و به خود آئیم که فردا دیرست.  خدایا به احترام مقربین درگاهت مارا برای به دست آوردن آن نعمت های بی انتهایت  موفق بدار آمین ربّ العالمین.