42 - انطباق بعضی از روایات با داعش
1024 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

                        

                                  بعضی هاروایاتی را ، با داعش تطبیق می کنند


همیشه یک مطلب را در مورد روایات پیشگوئی کننده و مانند آن ، در نظر داشته باشیم .

این گونه روایات که از آینده و از اوضاع آخر الزّمان ، خبر داده و مطالبی بیان نموده اند، اولا باید در باره اسناد و مدارک آنها ، تحقیق و بر رسی نمائیم ، در صورت صحت سندها و درستی انتساب  به گویندگان آنها ، باید بدانیم که این گونه احادیث و اخبار ، ممکن است دارای جهات مختلف باشد و یا در طول تاریخ ، چندین بار تکرار شود و به پیش آید .

پس نباید قاطعانه روایتی را با حادثه ای ، تطبیق کرد ، بلی می شود احتمال داد که این جریان قبلا از بزرگان دین ، پیشگوئی شده است ، اما بطور یقین منظور گوینده آن ، این است ، درست نیست ، زیرا از آینده بسیار دور اطلاعی نداریم ، شاید بدتر ازین و یا درست تر ازین ، پیش خواهد آمد چون جریان های گذشت زمان تا روز انقراض عالم ، در نظر معصومین  مانند طشتی است که ، با تعلیم خداوند عالم ، به آن احاطه دارند و از بعضی ها ، پرده برداشته اند، پس تطبیق هائی که اخیرا در باره  داعش ، انجام گرفته و حتی به انترنت هم کشیده شده، شاید یکی از مصداق های آن روایت باشد، مانند روایات ذیل.

1 -  «حدثنا نعیم عن الولید بن مسلم ورشید بن ابی قتیل عن ابی مروان عن علی بن ابی طالب علیه السلام قال اذا رأیتم الرایات السود فالزموا الارض ولا تحرکوا أیدیکم ولا أرجلکم ثم یظهر قوم ضعفاء لا یؤبه لهم ، قلوبهم کزبر الحدید هم أصحاب الدوله لا یفون بعهد ولا میثاق یدعون الی الحق ولیسوا من أهله اسمائهم الکنی ونسبتهم القری حتی یختلفوا فیما بینهم ثم یؤتی الله الحق من یشا.» « زمانی که پرچم‌های سیاه را دیدید از جای خود حرکت نکنید (به آن‌ها نپیوندید) و دستان و پاهایتان را تکان ندهید (با آن‌ها بیعت نکنید و به آن‌ها نپیوندید) سپس قومی ضعیف ظاهر می‌شود که قلب‌هایشان مانند براده‌های آهن سخت است. آن‌ها حکومت دارند اما به هیچ عهد و میثاقی پایبند نیستند به حق دعوت می‌کنند اما هرگز از عمل کنندگان به آن نیستند. اسم‌هایشان، کُنیه و نسب‌هایشان از نام شهرها گرفته شده است. تا اینکه میان خود اختلاف نظر پیدا می‌کنند سپس خداوند حق را آنگونه که می‌خواهد ظاهر می‌سازد» (الملاحم والفتن:  نعیم بن حماد مروزی متوفای 288 ق ص 120، کنزالعمال: ج 11 ص 283 ح 1000، سیدبن طاوس متوفای 664 ص89 ح 37 ، و“احقاق الحق و ازهاق الباطل”.

گفته می شود این روایت که  مفهوم آن تماما با تروریست های “داعش” منطبق است کسانی که پرچم های سیاه دارند، اسامی شان، کنیه است مانند “ابو مصعب، ابوالبراء و…” و نسبت هایشان به شهرها می رسد مانند “البغدادی، الحرانی و…” .
به گزارش «شیعه نیوز»، "عبدالناصر حلمی" دبیرکل اتحادیه جریان‌های صوفی مصر در سخنانی گفت: کتابهای اسلامی قدیمی حدیثی منسوب به امام علی (علیه السلام) دارند که در آن ظهور داعش ، نشانه‌ها و طرفداران آن ذکر شده است. حلمی در بیانیه ای حرکت داعش را جنگی بر ضد اسلام معرفی کرد که به دنبال تخریب چهره اسلام برای نسلهای آینده است و در ادامه آن را ساخته دست صهیونیسم اعلام کرد و گفت که اسلام از اقدامات داعش مبراست. ایشان در ادامه سخنش روایت فوق منسوب به امیرالمومنین (علیه السلام)  را در موردداعش ذکر کرده است

بین الملل > خاورمیانه - ایسنا  و پایگاه خبری المحیط، نوشت: مفتی سابق مصر نیز داعش را پدیده‌ای پیش‌بینی شده دانست و با استناد به حدیث فوق  از امام علی (ع) تاکید کرد که امیر المومنین 1400 سال پیش، ظهور داعش را پیش‌بینی کرده بود.اوصاف این گروهک تروریستی پیش از این در منابع و کتب اسلامی و از زبان امام علی (ع) ذکر شده است.

او گفت: امام علی که  باب علم پیامبر بود ، ظهور داعش را در این حدیث پیش‌بینی کرده است علی جمعه در یادداشتی که در سایت "یوتیوب"  منتشر کرده، نوشت: علی (ع) این گروهک تروریستی را با ظرافت توصیف کرده است؛ قلب‌هایشان چون براده‌های آهن سخت است، آن‌ها صاحب دولت هستند، همانگونه که می‌بینیم داعش تشکیلات خود را خلافت اسلامی نامیده است و هیچ یک از خوارج پیش از این چنین ادعایی نداشته است، نام هایشان کنیه است و نسبت‌هایشان از شهرها گرفته شده ما نام‌هایی چون ابوبکر، ابویاسین، البغدادی، البصری، اللیبی و المصری را در میان اعضای این گروه می‌یابیم.

این عالم مصری گفت: مشکل فرقه داعش این است که اسلام را درست درک نکرده‌ و تصویری غلط از دین اسلام در ذهن دارد. این افراد به دست روحانیون و علمای دینی آموزش ندیده‌اند بلکه معلومات خود را از کتاب‌های مختلف و به صورت پراکنده جمع آوری کرده‌اند و هرگز نتونسته‌اند به درک درستی از اسلام دست یابند. آن‌ها تنها اطلاعاتی پراکنده از اسلام دارند اما به درک عمیقی دست نیافته‌اند. سپس این اطلاعات پراکنده را آنگونه که خود مایل‌اند، شکل بخشیده‌اند و مردم را به اسم دین به قتل می‌رسانند در حالی که اسلام از اینگونه رفتارها دور است.

علی جمعه ادامه داد: رسول اکرم (ص) دین اسلام را به شکل چراغی روش برای ما به یادگار گذاشت، کسی از دین منحرف نمی‌شود مگر کسانی که مقرر شده که هلاک خواهند شد در حالی که پایه دین اسلام بر رحمت و مهربانی استوار شده است. رسول خدا (ص) می‌فرماید: «خداوند بخشنده مهربان رحمت و بخشش خود را بر مهربانان دریغ نمی‌کند.» این اولین حدیثی است که هر دانشجویی می‌آموزد و بقیه آموزش‌های دینی‌اش بر پایه آن استوار می‌شود.

وی ادامه داد: اگر این پایه درست بنا نهاده شود، ساختمان هم درست شکل می‌گیرد اما اگر این پایه خراب و سست باشد این ساختمان فرو می‌ریزد و این وضعیت فعلی داعش است. این گروهک و گروه‌های شبیه آن خوارج این عصر هستند.

2 -  از حضرت علی(ع) در مورد حوادث پیش از ظهور امام مهدی(ع) نقل شده که بعید نیست یکی از موارد این پیش بینی ، اشاره به داعش و عملکرد ظالمانه ی آن داشته باشد:

بَعَثَ اللَّهُ عَلَیها عَبدا عَنیفاً خامِلاً أصلُهُ ، یَکونُ النَّصرُ مَعَهُ ، أصحابُهُ الطَّویلَهُ شُعورُهُم ، أصحابُ السِّبالِ ، سودٌ ثِیابُهُم ، أصحابُ رایاتٍ سودٍ ، وَیلٌ لِمَن ناواهُم ، یَقتُلونَهُم هَرجاً.
وَاللَّهِ ، لَکَأَنّی أنظُرُ إلَیهِم وإلى  أفعالِهِم وما یَلقَى الفُجّارُ  مِنهُم وَالأَعرابُ الجُفاهُ ، یُسَلِّطُهُمُ اللَّهُ عَلَیهِم بِلا رَحمَهٍ ، فَیَقتُلونَهُم هَرجاً عَلى  مَدینَتِهِم بِشاطِئِ الفُراتِ البَرِّیَّهِ وَالبَحرِیَّهِ ، جَزاءً بِما عَمِلوا ، وما رَبُّکَ بِظَلّامٍ لِلعَبیدِ .«خداوند، بنده اى خشن و بى اصل و نسب بر مى انگیزد که پیروزى با اوست. یارانش موهایى دراز و سبیل (یا ریش بلند تا سینه) دارند، سیاه جامه اند و پرچم هایشان نیز سیاه است. واى بر کسانى که با آنان به دشمنى برخیزند، که آنها را بى قاعده مى کُشند. به خدا سوگند، گویى آنان و کارهایشان را مى بینیم و نیز آنچه را بدکاران و بیابانگردان جفاکار از ایشان مى کِشند. خداوند، آنان را بر ایشان بى هیچ رحمتى چیره مى کند و آنان، اینان را در شهرشان در کناره فرات، در آب و خشکى، بى حساب و کتاب مى کشند و این جزاى کردارشان است و خداوند بر بندگانش ستمکار نیست».

منبع: الغیبه، تالیف نعمانى (درگذشت ۳۸۰ق)، ص ۲۶۵، بحار الأنوار : ج ۵۲ ص ۲۳۰ ح ۹۶

3  -  از نشانه های ظهور، سوزاندن دوستان خداست

حضرت فاطمه(س) به صورت خصوصی لوحی را ـ که سخنان خداوند در آن نوشته بود ـ نشان جابر بن عبدالله انصاری می دهد و به او می فرماید که این لوح را خداوند به حضرت محمد(ص) داده است. در آن، یک یک امامان(ع) معرفی شده است تا اینکه در ضمن معرفی امام مهدی(ع) عبارتی آمده که شاید آن نیز  اشاره به داعش داشته باشد:
َیُذَلُّ أولِیائی فی زَمانِهِ، وتُتَهادى رُؤوسُهُم کَما تُتَهادى رُؤوسُ التُّرکِ وَالدَّیلَمِ، فَیُقتَلونَ ویُحرَقونَ، ویَکونونَ خائِفینَ، مَرعوبینَ وَجِلینَ، تُصبَغُ الارضُ بِدِمائِهِم، ویَفشُو الوَیلُ وَالرَّنَّهُ فی نِسائِهِم، اولئِکَ أولِیائی حَقّا.
در روزگار (نزدیک به ظهور) او، دوستان من، خوار مى شوند، سرهایشان مانند سرهاى کافران ترک و دیلم، هدیه داده مى شود، کشته و سوزانده مى شوند و در بیم و هراس و ترس و اضطرابند، زمین از خونشان رنگین مى شود و ناله و شیون از زنانشان بلند است. آنان، اولیاى حقیقى من هستند. (کافی: ج ۱ ص ۵۲۷ ح ۳)

چند یادآوری:

1) سرکرده ی این گروه، فردی خشن است.
2) پیروزی هایی به دست می آورد.
3) یارانش موهایی دراز دارند.
4) «سبال» که در عربی آمده جمع «سبله» یک معنای آن ریش بلندی است که تا روی سینه آمده باشد نه موی بالای لب. (ر.ک: شرح اصول الکافی، ج ۷، ص ۱۸۳)
5ـ) لباس سیاه دارند.
6) پرچمشان سیاه است.
7) دشمنان خود را بی حساب و کتاب می کشند. (در فیلمی که خودشان گرفته اند می بینیم که در جاده های عراق راه افتاده اند ماشین هایی که نمره ی آنها مربوط به شهرهای شیعه نشین است از دم به تیر می بندند بدون توجه به اینکه شاید راننده یا دست کم سرنشینان دیگر شیعه نباشند. سر بریدن بچه ها ی نابالغ نمونه ای دیگر از بی حساب کشتن آنهاست ).
8) در این روایت می گوید: کنار فرات اما نمی گوید: کربلا. روشن است که رود فرات از مناطق گوناگون عراق می گذرد و منحصر به کربلا نیست.

9) در زمین های تحت تصرف داعش بی گمان شیعیان و انسان های خوب خوار شده اند.

10) داعش سرهای انسان هایی خوب را از تن جدا می کند و بعید نیست سرها را به هم هدیه بدهند.
11) سوزاندن انسان، یکی از جنایات داعش است.
12) حتما چنین حمله هایی، ترس و اضطراب انسان های شایسته را به دنبال دارد.
13) ناله و شیون زنان در چنین کشتارهایی طبیعی است.

پس همانگونه که در صدر یاد داشت گفتم : این گونه روایات ذو جهات و دارای مصادیق دیگر نیز  هست ، مثلا در مورد روایت اول قبلا برای ابو مسلم خراسانی که با پرچم سیاه به میدان آمد ، تطبیق می کردند و حالا به داعش و در جریان های مشابه بعدی که خواهد آمد ، منطبق خواهد شد. و  منظور روایات ، یا همه اینهاست و یا یکی ازینها ، بطور قطع و یقین نمی شود  ، یکی را  مصداق قرار داد به احتمال قریب به یقین ، در طول تاریخ از این قضایا ، باز پیش خواهد آمد.

خدایا به احترام محمد و آل محمد صلواتک علیهم أجمعین ما و جامعه مسلمین خاصه شیعیان آن بزرگواران را ، از شر این اشرار ، محفوظ بدار آمین یا رب العالمین .