39 - علی(علیه السلام) با تمام پیامبران در باطن و همراه خاتم أنبیاء در ظاهر بود.
1313 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

   
   

39 - علي (عليه السلام)يار و ياور انبياء در نهان و با آخرين آنها در    آشكار بود!
 

 در روايات  نكته هاي درد آور و اظهارات غمبار ، از زبان مولاي مظلومان علي عليه السلام  به دست ما رسيده كه  مصداق واقعي  جمله « علي مظلوم تاريخ » است .
 شخصيّتي كه  خود پروردگار عالم ، هنگام به دنيا آمدنش ، با شكافتن ديوار كعبه و جا دادن مادرش را در درون خانه اش  و چهار روز سرپرستي كردن از او  و پذيرائي از مادر درد كشيده  و فرستادن بانوان ممتاز جهان بشريت ( حوا مادر آدميان ، و سارا مادر پيامبران بني اسرائيل ، و آسيه زن فرعون ، و مريم مادر حضرت عيسي را ، براي قابلگي و خدمت به مادر زائو و بستن تمام راههاي اطلاع از چگونگي به دنيا آمدن  او  ( كه مردم مكه هرچه سعي كردند ، دَرِ كعبه را باز كنند نتوانستند) و هزاران فضيلت و منقبت نظير اينها ،  را ، خود خدا در باره علي (ع) انجام داد و حتّي با فرستادن لوح سبز  كه حاوي اين جملات خطاب به ابي طالب بود كه از خدا درخواست نمود  نوزادش را هم ، خداي توانا نامگذاري كند.
 
    خصّصتما بالولد الزّكيّ  ×××والطّاهر المنتجب المرضيّ
 
    فإسمه من شامخ عليّ ××× عليّ أشتق من العليّ
 
 )اي ابي طالب و فاطمه بنت اسد(
 
 شما اختصاص داده شديد به فرزند پاك و مطهّر و نجيب  و مورد رضايت ، پس نام او از شامخ اعلي ، علي است علي كه از نام عليّ الاعلي خدا مشتق و(پاره شده است ).
 روز چهارم ديوار كعبه از همان جاي ورود ، دوباره شكافته شد و مادر ميهمان خدا ، وليّ خدا را به دلش چسبانده از خانه خدا بيرون آمد و زنان قريش كه علاوه بر مردان ، مسجد الحرام را ، پر كرده بودند و در اين چهار روز بي صبرانه منتظربيرون آمدن او بودند ، دورش را گرفته و سؤال پيچش كردند ، فاطمه ! اين چند روز به تو چه گذشت ؟! بچه را بدون قابله چگونه به دنيا آوردي ؟! اين چند روز را بدون آب و غذا و خوراك ، چگونه گذراندي ؟!! و بدون دستشوئي ، چكار كردي و . و . و .
 پاسخ  مادر ، خيلي روشن بود خدائي كه زير نظر و مراقبت  خود ، اين نوزاد امروز و پير مرد ميلياردها سال قبل را  ، سرپرستي  مي كند و وجود مادر را از آلودگي هاي بشري ، پاك و منزّه ساخته و در خانه اي كه  در تاريخ بشريت ، بي سابقه و فضيلت خاص اين نوزاد بود ، را متولد كرده و نام گذاري نموده ،و بعد از چند روز در آغوش شخص أول ماسوي الله قرار گرفته و با توجه خاص و زير نظر او بزرگ شده و تربيت يافته ، چه جاي اين سؤال ها بود !!!.
 البته در ميان اين كلمات اين  سخن مولا را فراموش نكنيم كه مي فرمود: أنا عبد من عبيد محمد(ٌص)  من غلامي از غلامان  محمدم ( حال ببينيد او كيست و چيست ، ازينجا پي توان بردن ، چه آشوبيست در دريا!!.
 اما در بيان مظلوميت  خود و قدر نشناسي اين امّت مي فرمود: « الدّهر أنزلني ، ثمّ أنزلني ، ثمّ أنزلني ، حتّي قيل أبوبكر و علي  ، و در فراز ديگر فرمود: حتي قالوا معاويه و علي. روزگار مرا پائين كشيد و باز پايين آورد و باز شكست داد تا به جائي رساند كه گفتند ابوبكر و علي يا معاويه وعلي
 چقدر  درد آور و كمر شكن است ، اين گفتار ها و اظهار دردها ، أفّ بر اين ملّت بي وفا و نمك نشناس ، علي كه با جانفشاني ها و از خود گذشتگي ها و فداكاريها ي بيشمار خود ، پرچم اسلام را در شبه جزيره عربستان و نتيجتا در تمام دنيا ، بر افراشت ، در خانه خود نشسته و زانو بغل كرده و چندين دهه ، از دور نظاره گر ، از دست رفتن و ضايع شدن حق خود است و در جواب همسر مظلومه اش كه سيلي خورده از بيرون ، داخل خانه شد وگلايه كرد  ( يا علي  إشتملت شملة الجنين و قعدت حجرة الضّنين ، مانند بچه در شكم مادر ،  زانوا بغل كرده و همانند اشخاص مظنون ( و خلافكار) در خانه نشسته اي ، آخر فدك مرا غصب كردند و حق مرا گرفتند و سيلي به صورتم  زدند !. در اين هنگام از بيرون صداي اذان براي نماز ، به گوش رسيد و علي مظلوم فرمود: زهراء! شمشير بكشم و حق غصب شده ات را بگيرم و اين صدا خاموش شود يا از فدك صرف نظر مي كني و اين صدا باقي بماند ؟!!. زهراي مظلومه با شنيدن اين جملات ، مسئله را تا آخر خواند و گفت: يابن العم اين صدا بماند و از فدك صرف نظر كردم ( يعني با كشيدن شمشير علي ، جنگ داخلي شروع شده و با كفر آنان كه با زور آن شمشير اسلام را پذيرفته بودند ، متلاشي شده و پرچم اسلام مي خوابيد.
 
 حال به چند روايت كه با تعبيرهاي مختلف آمده ، دقت نموده و  با خواست خدا ، ذره اي علي شناس باشيم .
 1 - رسول خدا فرمود: « بعث عليّ مع كلّ نبيّ سرّا و معي جهرا . علي با تمام انبياء در پنهان و با من در آشكار ، مبعوث شد». ( شرح أسماءالحسني ملاّهادي سبزواري ج 1 ص 28 ، كتاب الامام علي احمد رحماني همداني ص 86 ).
 2 - از رسول خدا صلي الله عليه و آله  به علي فرمود:  يا علي إنّ الله تعالي قال يا محمّد بعثت عليّا مع الانبياء باطنا و معك ظاهرا. اي علي خداوند فرمود: اي محمد من علي را با پيامبران در باطن و با تو در ظاهر  ، بر انگيختم . )أنوار النّعمانيّة جزائري : 1 / 30 ).
 3 - از رسول خدا صلي الله عليه و آله  فرمود: ما من نبيّ إلاّ و بُعث معه عليّ باطنا و معي ظاهرا. (  المجلي ابن أبي جمهور : ص 368 و الامام علي ص 86).
 4 - جبرئيل به پيغمبرگفت: انّ الله بعث عليّا مع الانبياء باطنا و بعثه معك ظاهرا.( قصص الانبياء جزائري ص 105 بنقل از كتاب القدسيّات از نوشته هاي يكي از اهل سنت ).
 5 - امام صادق عليه السلام فرمود: كان عليّ مع رسول الله في غيبته ولم يعلم به أحد علي با رسول خدا در پنهانيش بود و كسي از آن اطلاع نداشت . ( بحار الانوار: ج 18 ص 176 روايات فوق را با اسناد و مداركش در كتاب ( از مباهله تاعاشوراء : بخش 3 ص 302 قسمت پاورقي آورده ام ).
 كمي دقت كنيم معنا و مفهوم اين روايات مي خواهد به ما چه بگويد و به ما چه بياموزد آيا علي كه موضع اسرار پروردگار عالميان و محل سرّ فرستادگان اولين و آخرين او بود ، ما بايد از او چگونه اطاعت مي كرديم و ولايت او را با چه عشق و علاقه اي، مايه نجات و رستگاري خود قرار مي داديم ؟!. اما افسوس هزاران افسوس چه كردند و در اين پنج روز دنيا برايش چه گذشت.
 خدايا به احترام اين بنده مطيع و فرمانبردار خودت  كه اين همه عزّت به او داده اي ، ما را در دنيا و آخرت ازاو جدا نكن  و از شفاعت اخروي اش محروم نفرما آمين رب العالمين.