37- علی(علیه السلام) تلاوت کننده کتاب های آسمانیدر نوزادی
404 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


علی(علیه السلام) بچه سه روزه تلاوت کننده تمام کتاب های آسمانی برای رسول خدا(ص).

روزی سلمان و اباذر و مقداد و عمار و حذیفه و ابوالهیثم و خزیمه و ابوالطفیل عامربن  واثلة به حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله رسیده و با حالت غمبار گفتند: ای رسول خدا از ( دار و دسته مخالف ) ، پشت سر  برادر و پسر عمویت (علی علیه السلام) حرفهائی می شنویم که ما را ناراحت می کند،  حضرت در بیان مفصلی که برای آنها تشریح نمود تا به اینجا رسید ، که مادرش ( فاطمه بنت اسد ) به من گفت: دستت را دراز کن ، دست راستم را به سویش بردم ، دیدم علی روی دست من است ، دست راستش را به گوش راست خود گذاشته و اذان و اقامه ابراهیمی می گوید و به یگانگی خدا و به رسالت من شهادت داد و سپس به طرف من خم شد و گفت:

« السلام علیک یا رسول الله ثمّ قال لی یارسول الله أاقرأ ؟!  قلت اقرأ فوالّذی نفس محمّد بیده لقد ابتدأ بالصّحف الّتی أنزلها الله عزّ و جلّ علی آدم  فقام بها شیث  فتلاها الی آخر حرف فیها ، سلام برتو باد ای رسول خدا( دقت شود هنوز به رسالت مبعوث نشده بود) آیا بخوانم ؟! گفتم: بخوان ، قسم به خدائی که جانم در قبضه قدرت اوست، شروع کرد به خواندن صحیفه هائی که  که خداوند به آدم نازل نموده بود و پسرش شیث آن را پایدار ساخته بود را از اول تا آخر به گونه ای تلاوت کرد ، اگر شیث زنده بود اعتراف می کرد او از من بلدتر است ، و صحف نوح و ابراهیم را تلاوت نمود و سپس توراة موسی را قرائت کرد که اگر او زنده بود اقرار می کرد «بأنّه أحفظ منه»  ، بعد زبور داود و انجیل عیسی را خواند اگر حاضر بودند اعتراف می کردند که او حافظ تر از آنان است.

ثمّ قرأالقرآن لّذی أنزل الله علیّ من آوّله الی آخره ، فوجدته یحفظ کحفظی السّاعة من غیر أن أسمع من آیة ، ثمّ خاطبنی و خاطبته بما یخاطب الانبیاء ، الاوصیاء « ثمّ عاد الی طفولیّته» و هکذا أحد عشر امام من نسله فلم تحزنون، سپس قرآن را که برای من نازل شده است را از اول تا آخر قرائت نمود ، دیدم آن طور که الان من حفظم همان طور حفظ بود، بدون اینکه که من پیش از ا و  آیه ای را  ( از کسی )  شنیده باشم ، پس با من طوری سخن گفت و من نیز با او  آن گونه که انبیاء با اوصیای خود ، حرف می زند با احترام نبوت و رسالت با من گفتگو نمود ، سپس به حالت بچه گی برگشت .، 

و این چنین است یازده امام از نسل او ، پس شما چرا از شماتت دشمنان غمگین می شوید؟!!!.

کتاب «  اسلام فراتر از زمان ص 294 ، از کتاب ، از مباهله تا عاشوراء بخش 3 مولود کعبه ص 297 ببعد از بحار الانوار: 35 / 19 به نقل از کتاب روضة الواعظین : ص 72 و کتاب روضة الکافی ص17  از مجاهد او هم از أبی عمرو و أبی سعید خدری ).

در ذیل این روایت ، لازم است در مورد این روایت و روایات مانند آن توضیح کوتاهی داشته باشم کلّ روایاتی که در باره پیامبران و امامان به ما رسیده است ، اگر با برداشت و فهم ما تطبیق کرد فبها و گرنه نباید آن را ردّ کنیم چون درجات مقامی و ولائی آنها ، بالاتر ازدرک ماست بقول شاعر.

                     هفت شهر عشق را عطار گشت *** ماهنوز اندر خم یک کوچه ایم

آن چه مادر آینه می بینیم آنها ( در اثر عبودیت و بندگی) در خشت خام می بینند چون  از طرف معبود، به ما ابلاغ شده « عبدی أطعنی حتّی أجعلک مثلی» بنده ام مرا اطاعت کن تا تو را مثل خود قرار دهم آن طور که من به هرچه می گویم : «کن فیکون» باش می شود» تو هم به هرچه بگوئی باش می شود.

امام باقرعلیه السلام به جابر بن یزید جعفی فرمود: « و جمیع ما یرد علیکم منّا فما فهمتموه فاحمدو الله و ما جهلتموه فردّّوه الیناو قولوا أئمّتنا أعلم بما قالوا و تمامی آن چه که از ما به شما می رسد ، هرچه فهمیدید ، خدا را ستایش کنید و به هرچه فهمتون نرسید پس آن را به خود ما برگردانید و بگوئید امامان ما به آنچه گفته اند ، داناترند»  کتاب ( سرچشمه حیات ص 8 از بحار الانوار 46 / 278 از عیون المعجزات سید مرتضی ).

در روایت دیگر فرمود: « و ان اشتبه الامر الیکم فقفوا و ردّوه الینا اگر امر به شما مشتبه شد توقف کنید ( ورد نکنید و ) به خود ما برگردانید( بحار  52 / 123 از امالی مفید ).

پس ای عزیزان در مورد این گونه روایات ، باید حواس ما جمع باشد ، در روایت فوق  از رسول خدا صلی الله علیه وآله ، جمله ای ( ثمّ عاد الی طفولیّته) به کار رفته خیلی مهم و کار گشا است ، یعنی علی (ع) آن کتاب های آسمانی و قرآن مرا ، با مقام لاهوتی و ملکوتی خود می خواند بعد از آنکه تمام کرد ، به حالت مادی و ناسوتی خود برگشت و شد یک طفل سه روزه ، شیر خوار آغوش مادر !!!.

در مورد خواندن یک بچه شیرخوار چند روزه ، آن همه  کتابهای آسمانی را در چند دقیقه ،  سؤال پیشاید ، چگونه ممکن است یک بچه چند روزه حرف بزند یا آن همه کتاب را که ماهها بلکه سالها وقت می خواهد تا خوانده شود  در عرض چند دقیقه بخواند ؟! پاسخ این سوال قبل از یک صد سال سخت بود اما با تکنولوژی های جدید  و با پیشرفت علوم ، روشن است ، زیرا الان می بینیم دانشمندان در عرض چند ثانیه بلکه میلیاردها مطالب و حساب کتاب را ، رد و بدل می کنند آیا برای یک موجود ملکوتی که در خانه کعبه متولد شده و چند روز میهمان خدا  و زیر نظر او بود ، این کارها مشکل است ؟ درحالی که پیش از او بچه ای به برائت جریح عابد بنی اسرائیل و بچه ای که به بی گناهی حضرت یوسف و حضرت عیسی یک روزه به برائت و عفت مادرش شهادت دادند و بالاتر از همه اینها ، خواندن قرآن  سر بریده  حضرت سیدالشّهداء روحی له الفداء در بالای نیزه هنگام ورود أسراء به کوفه ، به وقوع پیوسته است

 ای قربان مقام های بی انتها و بیرون از فهم و درک ما «علی» خداوند چه مقام هائی به تو عنایت کرده است که رسول خدا یگانه شخصیت جهان بشریت و عالم امکان درباره تو فرمود: « یا علی ماعرفک  الاّالله و أنا» ای علی  آنگونه که باید شناخته شوی ، کسی ترا نشناخت مگر خود خدا و من».

برای اطلاع بیشتر در مورد اینگونه روایات به کتاب (سرچشمه حیات ) نوشته خود من  و  به چندین یاد داشت دیگرم در مورد مولا، با عنوان « علی (ع) با تمامی انبیاء در باطن و با خاتم الانبیاء در ظاهر » و « علی استاد و آموزگار فرشته وحی جبرئیل امین » و « علی آورنده انگشتر سلیمان از ته دریا » که هنوز به دنیا نیامده بود  و سایر نوشته هایم ، مراجعه نمائید.

خدایا به احترام این شخصیت برگزیده خودت ، ما را از دوستان و محبان او قرار ده و موفق بفرما این حالت را با عاقبت بخیری به آرامگاه ابدی خود ببریم آمین یا ربّ العالمین.