36 - سکاندار کشتی نجات امام زمان روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء.
590 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

                                             سکانداران کشتی نجات

اگر راز دلم گویم حدیثش را تو میدانی***مرا ازلطف خودهردم به بزم خویش میخوانی

خلیلی یوسفی نوحی سلیمانی نمیدانم***دم پاک مسیحا و کف موسی بن عمرانی

جدیث لیلة القدری هزاران ماه  را ماهی***نزول آیه سبزی و صفابخش بهارانی

اگر حسن تورا وصفی شود من فاش می گویم***تو برتر ازهزاران یوسف کنعانی

جمالت را درین عالم اگرتمثیل بگذارند *** توتفسیر تمام آیه های لوح پنهانی

لبت گر واشود ای مخزن علم خداوندی*** حکیمان را بیاموزی زحکمت های لقمانی

الا ای روح مجسّم در کنار آیه تطهیر***سزد آنکه جمالت را زنا پاکان بپوشانی 

بیا ای مهر بی همتا لوای نور برپا کن*** توغنخوار تمام بی پناهان و ضعیفانی

تو آنگنجینه لطف و عطا و جودو احسانی*** یقین دارم گدایان را زدر بارت نمی رانی 

توئی مرهم به زخم بیشمار مادرت زهراء*** بیا با مقدمت روشن نما آن قبر پنهانی

تو که ناگفته می دانی حکایت های پنهان را*** اگر راز دلم گویم حدیثش را تو میدانی

                                                                                (سیدعباس صدرالین)

این اصل را پیروانان تمام ادیان آسمانی ، پذیرفته اند که چرخش جهان ، بخصوص زمین ، بدون وجود حجت الهی ، ممکن نیست و نظام احسن تشریعی ، بدون وجود نظام احسن تکوینی و اثرات شخصیت ملکوتی ، امکان پذیر نمی باشد و آنان که در این سخن تردید دارند ، ناشی از عدم اطلاع آنان ، از شرایط شرایع آسمانی و فلسفه آنهاست، و یا توان کشش و درک این مسایل سنگین عقیدتی را ، ندارند  ، زیرا در عبودیت و بندگی ، به مرحله ای نرسیده اند که درجه مکانت وجودی این سفیران ملکوتی را درک نمایند. به تعدادی از روایات کوتاه در این موضوع توجه و دقت نمائید، تا به اهمیت مطلب ، پی ببرید.

1 - لولا الحجة لساخت الارض، اگر حجت (الهی در زمین ) نباشد  زمین از بین می رود ( و ازهم می پاشد). ( علل الشرایع : ص 76، بحار الانوار: 23 / 21/ح 20 ).

2 -  امام صادق علیه السلام فرمود: الحجّة قبل الخلق و مع الخلق و بعد الخلق، حجّت پیش از  خلق  و با خلق و بعد از خلق است. ( غیبة النّعمانی: ص 295 ).

3 - رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: انّی و احد عشر من ولدی و انت یا علی ،زرّ الارض، بنا اوتد الله ان تسیخ باهلها ، فاذا ذهب الاثناعشر ، ساخت الارض باهلها و لم ینظروا... من و یازده نفراز اولادم و تو ای علی لنگر (و کوههای تنظیم کننده) زمینیم ، با ما زمین را میخ کوب نموده است ( وتعادلش را حفظ نموده تا ) اهلش را فرونبرد ، پس وقتی دوازدهمی رفت زمین با اهش فرو رود و مهلت داده نمی شوند...( اصول کافی :1 / 435، منتخب الاثر ص 33، ینابیع المودة 3 / 148 ، غیبت طوسی ص 92 ، بحار 23 / باب الاضطرار الی الحجة ).

4 - رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: یا جابر ! مثل الامام مثل الکعبة توتی ولایاتی ای جابر مثل امام مانند کعبه است ، به سوی او می آیند و او به سوئی نمی رود.(کفایة الاثر ص 246، المحجّة البیضاء : 344).

5 - بنا عبدالله و بنا عرف الله و بنا وحّدالله ، خدا ( به وسیله) ما پرستیده شد و با ما شناخته شد و با ما به یگانگی پذیرفته شد . ( اصول کافی: 1/ کتاب التوحید، باب النّوادر ح 10 ).

6 - لولا نحن ، ماعبدالله ، اگر ما نبودیم ، خدا پرستیده نمی شد.( اصول کافی :  1 / کتاب التوحید، باب النوادر حدیث 10، ینابیع المودة شیخ سلیمان قندوزی، 3 / 143ب 89).

7 - رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: انّ الله لو شاء تعرف لعباده و لکن جعلنا ابوابه و صراطه و سبیله و الوجه الّتی یوتی. اگر خدا می خواست می توانست خود را به مردم بشناساند ، ولی ما را باب ها و صراط ها و سبیل ها و  وجهی که باید به سوی او آمده شود، قرار داد.( اصول کافی: 1/ باب معرفة الامام الرد الیه حدیث 9).

8 - رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: اهل بیتی امان لاهل الارض کما انّ النجوم  امان لاهل السّماء ، اهل بیت من (وسیله) امان اهل زمینند آنگونه که ستاره ها امان اهل آسمانند ( منتخب الاثر: ص 65، ذخائرالعقبی:ص 17، الصواعق المحرقة ابن حجر ص 234، ینابیع المودة: 2 / 17 و 128 و 3/ 143 ب 89 از فرائد السمطین از امام سجّادعلیه السلام).

برای اطلاعات بیشتر در این مورد به کتاب « سیمای جهان در عصر امام زمان(عج) » ج 1 ص 85 ببعد از کتاب های شیعة و سنّی مراجعه نمائید.

با در نظر گرفتن مفاد و مضمون این روایات ، مسلّم است که خدای یگانه این وجود های ملکوتی را ، سبب بقای زمین و آسمان قرار داده و با برکات وجود آنها موجودات آسمان و زمین، ادامه حیات می دهند چنانکه در روایات فراوان آمده است که با از دنیا رفتن حضرت بقیّة الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء بلا فاصله قیامت برپا شده و عرصه محشر برای بر رسی اعمال انسان ها ، آماده خواهد شد.

خدایا به احترام این مقربین درگاهت ، میان ما و این عزیزانت در دنیا و آخرت ، جدائی میفکن و دستان ما را از دامان اینها کوتاه نفرما آمین ربّ العالمین.