34 - جفر و جامعه چیست ؟!
1046 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

                                    جفر و جامعه یعنی چه ؟!


در قدیم : میان علماء و دانشمندان : علاوه بر علوم متداول ، چند  علم هم مورد توحه بود  رمل، جفر ، حروف ، اعداد، که  با نام علوم غریبه معروف بود، درباره هر یک از اینها ، کتاب های ضخیم و کم حجم نوشته شده است .

عده ای طبق قوانین هریک از آنها ، کار می کردند ،  از قبیل پیشگوئی و شرح حال اشخاص ، استخراج بعضی از جریان ها ، و تشریح اوضاع آیندگان و غیره . که زیاد مورد اعتماد نبود و هنوز هم هستند کسانی که از این راه ، ارتزاق کرده و تامین معاش می نمایند.

در روایات اهلبیت علیهم السلام هم از چند چیز نام برده شده است که حتی آنها را از علائم امام برحق شمرده اند  مانند روایت از امام رضا علیه السلام که می فرماید : هیچکس نمی تواند امام حق شود ، مگر اینکه پیش او این اشیاء موجود باشد.

1 - شمشیر رسول خدا (ص) به نام « ذوالفقار» 

2 - صحیفه ای که اسامی تمام شیعیان در آن مضبوط باشد. 

3 - صحیفه ای که اسامی کفار تا روز قیامت ، در آن ضبط شده باشد. 

4 - کتاب جامعه که هفتاد ذراع طول دارد که تمام اجکامی که مورد نیاز اولاد آدم است تا روز قیامت .

5 جفر بزرگ و جفر کوچک که پوست بز و پوست قوچ است که تمام احکام در آنها قرار دارد.

6 - صحیفه زهراء علیها السلام. ( مستدرک نمازی ج 7 ص 370).

البته رقم دوم (  به «النّاموس » نامیده شده است). و به رقم سوم  (کتاب العبیطه) هم گفته می شود. و یک کتاب دیگر بنام «میسم» که همه اینها ، پیش مولای متقیان امیر مومنان علیه السلام بود بعد از او به امامان بعدی می رسید و فعلا هم نزد قطب عالم امکان رکن زمین و آسمان حضرت امام زمان روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء می باشد.

طبق روایات دیگر جفر به چهار چیز گفته شده است 1 - قرآن نوشته شده با دست خط علی علیه السلام ، 2 - تمام کتاب های انبیاء سلف . 3 - تمام املا های رسول خدا  صلی الله علیه و آله و دستخط علی علیه السلام . 4 - صحیفه حضرت زهراء علیها السلام. که همه اینها پیش حضرت بقیّة الله الاعظم روحی له الفداء می باشد.

امام باقر علیه السلام بادست شریف خود به یک خانه بزرگ اشاره نمود و سپس خطاب به اصحاب خود فرمود: بدانید دراین خانه یک صحیفه ایست به صورت طومار به طول هفتاد ذراع تمام مطالب آن با خط علی و املاء رسول خدا بوده ، در صورت تشکیل حکومت به امامت یکی از ماها ( یعنی یکی از ائمه علیهم السلام ) فقط مطابق دستورات آن صحیفه  عمل خواهیم کرد و کوچکترین تخطی از آن صحیفه ، نخواهیم نمود.( بحار:ج 26 ص 23 ح 12).

البته در باره جفر  (جفر ابیض و جفر احمر) و جامعه و نام های مشروحه بالا ،  با بیانات متفاوت و همگون و سایر مطالب زیاد در این زمینه ، روایات فراوان از امامان و رسول خدا صلوات الله علیهم اجمعین ، آمده است که  ( مرحوم مجلسی (قده) قسمتی از این روایات را در جلد بیست وششم و سایر مجلدات بحار الانوار گرد آوری کرده است . ما بنا به اقتضای این نوشتار یک روایت می آوریم و مختصر توضیح در باره آن.

ابن راشد از امام موسی کاظم علیه السلام  روایت می کند: خداوند به رسول خدا صلی الله علیه و آله وحی فرستاد که چون به پایان عمرت نزدیک  می شوی ، برای حفظ تمام آثار انبیاء و صحایف ، لازم است ظرفی تهیه شود تا قابل بقاء  در طول زمان باشد.

اکنون علی بن ابی طالب را با خودت بردار و به طرف کوه احد برو به گوسفندان وحشی خطاب کن که بطرف تو بیایند، وقتی آمدند اگر گوسفندی را با فلان مشخصات دیدی ، آن را علی شکار کند ، وقتی خواستید پوست آن را بکنیدخواهید دید دباغی شده است و  سپس جبرئیل برای علی دوات و قلم می آورد، وقتی این مقدمات تمام شد جبرئیل تمام احکام و تمام اخبار آینده و گذشته را به تو املاء می کند و تو هم بر علی املا کن.تا همه آن را علی با قلم و دوات الهی بنویسد  .

رسول خدا به تمام این دستورات عمل نمود و جبرئیل و روح الامین و عده بسیاری از فرشتگان که عدد آنهار ا جز خدا ، کسی نمی داند ، نازل شده و کار فوق الذکر شروع گردید و در پایان ، از طرف وحی پی در پی توصیه به صبر گردید و تمام زمان و مکان و شرایط و خصوصیات انقلاب ها و جنبش ها و سرنوشت تمام اولاد رسولخدا و علی ، در آن ضبط گردید و این کتاب سرچشمه اطلاعات از تمام حوادث آینده است.و فرمود: « من هذاالکتاب استخرجت احادیث الملاحم کلها» ازاین صحیفه تمام حواث مربوط به انقلابها  و حوادث آینده، استخراج می گردد.( بحار:  ج 26 ص 27 و ج 40 ص 198).

طبق اخبار دیگر  ، این پوست ها دو تا بود ( علاوه بر اینکه خود آنها تماما نوشته شده  بود، یکی ظرف کتاب های انبیاء که علی علیه السلام فرمود: هزار کتاب از انبیاء نزد من هست و سایر کتاب ها و همچنین باب های میلیونی از علوم که رسول خدا در آخرین روز عمرش هزار باب از علم که از هر باب هزار باب ، باز می شود  را به امیر مومنان علیه السلام تعلیم نمود.

و دومی ظرف سلاح رسول خدا شد ،

علاوه بر اینها میراث آسمانی زیاد از قبیل تابوت بنی اسرائیل و انگشتر سلیمان و پیراهن یوسف که پیراهن ضد آتش جضرت ابراهیم بوده و عصای موسی و لوح سبز که شناسنامه ائمه اطهار است و ذوالفقار  و جز اینها، همگی  اکنون در محضر امام  عصر عجّل الله فرجه الشّریف ، موجود و محفوظ است .

کوتاه سخن در پاسخ  سوال عنوان این که : جفر دسته ای از کتاب های آسمانی و جامعه دست خط امیر مومنان علیه السلام و املاءرسول خدا صلی الله علیه و آله به طول 70 متر به صورت طومار که حاوی تمام اسرار و احکام و سر گذشت روندگان و آیندگان و غیر اینها هست که با صحیفه اسماء تمام شیعیان و صحیفه دیگر محتوی اسماء تمام دشمنان و سایر صحیفه ها  که در پوست قوچ وحشی شناخته شده از سوی پروردگار عالمیان و مخصوصا صحیفه دارای رمز ها و سرهای فراوان آسمانی و زمینی ، حضرت زهراء روحی و جسمی و اهلی و عیالی و اولادی لمظلومیتها الفداء. که امام صادق علیه السلام در روایتی به ابی عبیده فرمود: بعد از رحلت رسول خدا جبرئیل مکرر به محضر فاطمه وارد شده تسلیت و تعزیت می گفت و سپس کلیه اخبار مربوط به اولادش را به او خبر می داد و علی علیه السلام هم آنها را در صحیفه ای می نوشت (بحار 43 ص 79)، قرار داده شده و ظرف دیگری محتوی اسلحه های جنگی رسول خدا صلی الله علیه و آله ، می باشد. وهمه اینها  نشانه امامت برحق ائمه اطهار و فعلا در اختیار حضرت یوسف زهراء امام زمان عجّل الله فرجه الشّریف می باشد.

اللهمّ و عجّل فی فرجه الشریف و احینا بحیاة محمد و آل محمد و امتنا مماتهم آمین یاربّ العالمین.