32- آیا پیش از آدم در زمین چه کسی و یا چه موجودی سکونت داشت؟!
354 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

سوال : آیا پیش از حضرت آدم در زمین چه کس و یا چه موجوداتی ، سکونت داشتند؟!

جواب : بلی موجودات بی شماری بود  اما چگونه و چه نسلی که نیاز به مقدمه دارد.

دانشمندان می گویند : تمام کرات آسمانی و زمین ، زمانی که (البته نه زمانی بود و نه مکانی) بهم پیوسته و یک مجموعه بود ، بعدا در اثر انفجار های بی شماری که رخ داده ، هر قسمتی به طرفی پرتاب شده و کره ای را تشکیل داده )که یکی از آن کرات کره زمین است( و منظومه هائی به وجود آمد و نظم فعلی جهان ، منظم گردید. 

قرآن کریم پیش از 14 قرن که هنوز از گفته های این دانشمندان خبری نبود، از روی این موضوع در موارد متعدد ، پرده برداشته و  خبر داده است که برای نمونه به چند آیه توجه نمائید .

1 - أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا ۖوَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ ۖ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ. انبیاء /30آيا كافران ندانسته ‏اند كه آسمان‏ها و زمين به هم پيوسته بودند و ما آن دو را شكافته و از هم باز كرديم و هر چيز زنده ‏اى را از آب آفريديم ؟ آيا ايمان نمى‏آورند ؟«30» 

2 -  بگو : آيا شما به كسى كه زمين را در دو روز آفريد كفر می ورزيد ، و براى او همتايانى قرار می ‏دهيد ؟ ! [ساحت مقدسش از اين پيرايه‏ ها پاك است] آن [توانمندى كه زمين را آفريد] پروردگار جهانيان است .«9» و در روى زمين كوه‏هاى استوارى پديد آورد ، و در آن منافع فراوانى آفريد و رزق [روزى خوارانش] را در آن به مدت چهار دوره [بهار ، تابستان ، پاييز و زمستان] تقدير كرد [آن هم] يكسان و به اندازه براى خواهندگان .«10» آن گاه آهنگ آفرينش آسمان كرد ، در حالى كه به صورت )دود ( بود ، پس به آن و به زمين گفت : خواه يا ناخواه بياييد . آن دو گفتند : فرمانبردار آمديم .«11»پس آنها را در دو روز به صورت هفت آسمان به انجام رسانيد [و استوار ساخت] ، و در هر آسمانى كار آن را وحى كرد ، و آسمان دنيا را با چراغ‏هايى آرايش داديم و] از استراق سمع شيطان‏ها] حفظ كرديم ، اين است اندازه‏ گيرى تواناى شكست‏ ناپذير و دانا .«12

با توجه به مفاد آیات فوق ، مطالبی به دست می آید که دانشمندان ، از درک آن عاجز و ناتوان بودند، در آیه سوره انبیاء ، بهم پیوسته بودن تمام موجودات )رتق( و سپس به گشودن آن )فتق( خبر می دهد و در آیات سوره فصلت ، به ریزه کاریهای آن ، می پردازد و به مطالبی اشاره می نماید قبل از چهارده قرن از آن خبری نبود جمله )وهی دخان( یعنی آن وقت که خداوند کرات را  ) به وسیله انفجار یا هر عاملی دیگر( از هم گشود که یک پارچه دخان )دود( بود . معنای این جمله را دانشمندان پس از گذشت قرنها به دست آوردند.

البته زیر این آیات اسراری نهفته است که عقل متحیر و زمینه برای کشف , بیان آنها ، فراهم نیست.

حال که بطور خلاصه فهمیدیم این بیان ها یکی از  آیات اعجازی قرآن مجید است ، و  تمام موجودات ، زمانی بهم پیوسته بود و بعد از هم گشوده و از هم  جدا گردید و ضمنا توجه داشته باشید تمامی این کرات فوق میلیاردی و منظومه های بیشمار و کهکشان ها طبق آیات شریفه آیات سوره های 12  فصلت ، 6 صافّات 5 ملک و 16 حجر و جز اینها، همگی در آسمان اول است و از آسمان های ششگانه دیگر و حجابات و عرش و کرسی ،  کسی خبر ندارد ، جز آفریننده آنها  وبس.

من درکتاب )سرچشمه حیات( در رابطه با طول عمر زمین را با مستندات آن ، پنج میلیارد سال نوشته ام اما اخیرا طبق گفته رسانه های گروهی از قبیل تلویزیون و روزنامه ها اخیرا فسیل هائی کشف شده که یک میلیون سال ، قدمت دارد ، حتی تلویزون اعلام کرد فسیل هفده میلیارد سالی پیدا شده است . در حالی که از تاریخ به دنیا آمدن جد بزرگوارمان آدم علیه السلام هفت هزار و پانصد سال می گذرد . 

پس این سوال پیش می آید که  آیا زمین با این قدمت شگفت انگیز ، خالی و بدون سکنه بوده یا مسئله چیز دیگریست ، ) درست است که  سرد شدن و قابل سکونت بودن زمین ، مدت زیادی طول کشید و هنوز هم گهگاهی  آتش فشانی هم ، رخ می دهد اما از قابل سکونت بودن  آن مدت زیادی می گذرد ( که هفت هزار سال در برابر آن صفر است( .

روایات فراوان از معصومین علیهم السلام ، پرده از روی اسرار آن برداشته است و با صراحت مطلب را اعلام نموده  و پاسخ این پرسش را هم داده است که دو نمونه از آن را می آورم .

1 - مردی از رسول خدا صلی الله علیه و آله سوال کرد ای رسول خدا آیا پیش از آدم ، در زمین چه بود ؟ فرمود : آدم ، قبل از آن ؟ آدم ، قبل از آن فرمود: آدم ، عرض کرد من چقدر بگویم پیش از آن ، شما بفرمائید آدم ؟ فرمود: قسم به کسی که جان من درقبضه قدرت اوست هرچه بگوئی قبل از آن ، می گویم آدم ( مگر زمین این همه سال خالی مانده بود).

2 - امام صادق علیه السلام به ابی بصیر فرمود: ای ابا محمد (انّ الله خلق ألف ألف عالم و ألف ألف آدم ، أنت فی آخر تلک العوالم و أولئک الادمییّن ). همانا خداوند هزار هزار عالم آفریده و هزار هزار آدم ، تو در آخر آن عالم ها و آخر آن آدمها هستی ، در آخر روایت جمله ای که خیلی از اسرارها در آن نهفته است. فرمود: ) وانّی الحجّة علیهم( حجت ) و امام آنها هم من بودم !!!(.

در این یک جمله معنای ) اول ما خلق الله بودن آن بزرگواران ( روشن می شود که پس از فرارسیدن خلقت ناسوتیشان ، نطفه آنها را در پشت آدم (ع) قرارداد و متولد شدند و با شهادت از دنیا رفتند تا در زمان ما هم نوبت به قطب عالم امکان و رکن زمین و آسمان و چکیده جهان آفرنش حضرت بقیّة الله الاعظم روحی و أرواح العالمین لتراب مقدمه الفداء رسیده است و ما در ا نتظار اجازه ظهورش نشسته و چشم به راهیم.

از نظر گروهی از اندیشمندان اسلامی ، قیامت نیز به معنی به هم ریختن صورت عالم مادّه است نه به معنی عدم شدن آن ؛ لذا بعد از قیامت نیز دوباره عالمی نو از مادّه ی این عالم به پا می شود. بعد از آن عالم نیز عالمی دیگر و این سلسله تا بی نهایت ادامه خواهد یافت. همچنین ، قبل از این عالم نیز عالمی دیگر بوده است ؛ و قبل از آن نیز عالمی دیگر تا بی نهایت. بنا بر این ، از دیدگاه اکثر فلاسفه و عرفای اسلامی ، تک تک موجودات مادّی و زمانی ، آغاز زمانی دارند ؛ همچنین عالم فعلی ما آغاز زمانی دارد ؛ ولی اصل عالم مادّه همواره بوده و همواره هم خواهد بود. چرا که خداوند متعال دائم الفیض است و خدای بدون فیض و منقطع الفیض معنی ندارد. فرض خدایی که زمانی خالق نبوده است، فرض کمال محضی است که کمال محض نیست.

این حقیقت در روایات معصومین (ع) نیز مورد ذکر واقع شده که به یک نمونه اشاره می شود . « عَنْ جَابِرِ بْنِ يَزِيدَ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ:« أَ فَعَيِينا بِالْخَلْقِ الْأَوَّلِ بَلْ هُمْ فِي لَبْسٍ مِنْ خَلْقٍ جَدِيدٍ.» فَقَالَ يَا جَابِرُ تَأْوِيلُ ذَلِكَ أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا أَفْنَى هَذَا الْخَلْقَ وَ هَذَا الْعَالَمَ وَ أَسْكَنَ أَهْلَ الْجَنَّةِ الْجَنَّةَ وَ أَهْلَ النَّارِ النَّارَ جَدَّدَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَالَماً غَيْرَ هَذَا الْعَالَمِ وَ جَدَّدَ عَالَماً مِنْ غَيْرِ فُحُولَةٍ وَ لَا إِنَاثٍ يَعْبُدُونَهُ وَ يُوَحِّدُونَهُ وَ خَلَقَ لَهُمْ أَرْضاً غَيْرَ هَذِهِ الْأَرْضِ تَحْمِلُهُمْ وَ سَمَاءً غَيْرَ هَذِهِ السَّمَاءِ تُظِلُّهُمْ لَعَلَّكَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّمَا خَلَقَ هَذَا الْعَالَمَ الْوَاحِدَ وَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَمْ يَخْلُقْ بَشَراً غَيْرَكُمْ بَلْ وَ اللَّهِ لَقَدْ خَلَقَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَلْفَ أَلْفِ عَالَمٍ وَ أَلْفَ أَلْفِ آدَمٍ أَنْتَ فِي آخِرِ تِلْكَ الْعَوَالِمِ وَ أُولَئِكَ الْآدَمِيِّين‏. ـــــــ جابر بن يزيد گويد: از امام باقر (ع) پرسيدم درباره ی آيه 15 ق که می فرماید: «آيا ما از آفرينش نخست ناتوان شديم؟ بلكه آنان در آفرينش جدیدی هستند.» ؛ حضرت فرمود: اى جابر! تأويل آيه ، اين است كه خداوند متعال آنگاه كه اين آفريدگان و اين جهان را فانی ساخته و بهشتيان را در بهشت و دوزخيان را در دوزخ جاى دهد، جهان ديگرى غير از اين جهان را از نو پديد مى‏آورد، بدون نر و ماده ، تا او را پرستيده و يگانه دانند و برای آنان زمينى غير از اين زمين مى‏آفريند كه در آن استقرار يافته و آسمان ديگرى كه بر آنان سايه افكند. شايد تو بر اين پنداری كه خداوند تنها اين جهان را آفريده و به جز شما بشرى را نيافريده است؟ آرى به خدا سوگند! به طور حتم خداوند متعال هزار هزار جهان و هزار هزار آدم آفريده كه تو در پايان اين جهان‏ها و آن آدميان هستى. »(الخصال ؛ج‏2 ؛ص652 )

در این روایات احتمالاً تعبیر الف الف(هزار هزار) به عنوان یک عدد مشخص نیست بلکه کنایه از کثرت است ، کما اینکه در زبان فارسی نیز هزاران هزار به معنی خیلی خیلی زیاد به کار می رود. همچنین از ظاهر این روایات چنین به نظر می رسد که این عوالم در عرض هم نبوده بلکه یکی بعد از قیامت دیگری خلق شده اند. به عبارتی هر عالمی از مادّه ی عالم قبل از خود پدید آمده است ؛ البته روایات دیگری نیز وجود دارند که در آنها از وجود عوالم دیگری در عرض عالم ما و موجودات باشعور دیگری غیر از موجودات زمینی نیز خبر داده شده است. همچنین در برخی روایات گزارش شده که در همین زمین فعلی و قبل از خلقت آدم (ع) هفت نسل باشعور و مکلّف مثل بنی آدم وجود داشته اند که همگی به طور مستقلّ از خاک آفریده شده بوده اند.

پس با دقت در این بیانات فشرده ، جواب سوال اول روشن می شود که بلی آدم های بی شماری آمده و رفته و نسل آنها منقرض شده است ، خداوند متعال هم در جواب سوال حضرت موسی علیه السلام که از اول خلقت پرسید پس از توضیحات مفصل و بیان مثالی برای تقریب ذهن او ، فرمود: در هر پنجاه هزار سال نسلی منقرض شده و زمین پنجاه هزار خالی مانده دوباره نسل دیگری آمده است که روایت عجیب در این مورد است.

أللهمّ عجل لولیّک الفرج و اجعلنا من أعوانه و انصار و شیعته و موالیه آمین ربّ العالمین.