32- آیا پیش از آدم در زمین چه کسی و یا چه موجودی سکونت داشت؟!
325 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

سوال : آیا پیش از حضرت آدم در زمین چه کس و یا چه موجوداتی ، سکونت داشتند؟!

جواب : بلی موجودات بی شماری بود  اما چگونه و چه نسلی که نیاز به مقدمه دارد.

دانشمندان می گویند : تمام کرات آسمانی و زمین ، زمانی که (البته نه زمانی بود و نه مکانی) بهم پیوسته و یک مجموعه بود ، بعدا در اثر انفجار های بی شماری که رخ داده ، هر قسمتی به طرفی پرتاب شده و کره ای را تشکیل داده )که یکی از آن کرات کره زمین است( و منظومه هائی به وجود آمد و نظم فعلی جهان ، منظم گردید. 

قرآن کریم پیش از 14 قرن که هنوز از گفته های این دانشمندان خبری نبود، از روی این موضوع در موارد متعدد ، پرده برداشته و  خبر داده است که برای نمونه به چند آیه توجه نمائید .

1 - أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا ۖوَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ ۖ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ. انبیاء /30آيا كافران ندانسته ‏اند كه آسمان‏ها و زمين به هم پيوسته بودند و ما آن دو را شكافته و از هم باز كرديم و هر چيز زنده ‏اى را از آب آفريديم ؟ آيا ايمان نمى‏آورند ؟«30» 

2 -  بگو : آيا شما به كسى كه زمين را در دو روز آفريد كفر می ورزيد ، و براى او همتايانى قرار می ‏دهيد ؟ ! [ساحت مقدسش از اين پيرايه‏ ها پاك است] آن [توانمندى كه زمين را آفريد] پروردگار جهانيان است .«9» و در روى زمين كوه‏هاى استوارى پديد آورد ، و در آن منافع فراوانى آفريد و رزق [روزى خوارانش] را در آن به مدت چهار دوره [بهار ، تابستان ، پاييز و زمستان] تقدير كرد [آن هم] يكسان و به اندازه براى خواهندگان .«10» آن گاه آهنگ آفرينش آسمان كرد ، در حالى كه به صورت )دود ( بود ، پس به آن و به زمين گفت : خواه يا ناخواه بياييد . آن دو گفتند : فرمانبردار آمديم .«11»پس آنها را در دو روز به صورت هفت آسمان به انجام رسانيد [و استوار ساخت] ، و در هر آسمانى كار آن را وحى كرد ، و آسمان دنيا را با چراغ‏هايى آرايش داديم و] از استراق سمع شيطان‏ها] حفظ كرديم ، اين است اندازه‏ گيرى تواناى شكست‏ ناپذير و دانا .«12

با توجه به مفاد آیات فوق ، مطالبی به دست می آید که دانشمندان ، از درک آن عاجز و ناتوان بودند، در آیه سوره انبیاء ، بهم پیوسته بودن تمام موجودات )رتق( و سپس به گشودن آن )فتق( خبر می دهد و در آیات سوره فصلت ، به ریزه کاریهای آن ، می پردازد و به مطالبی اشاره می نماید قبل از چهارده قرن از آن خبری نبود جمله )وهی دخان( یعنی آن وقت که خداوند کرات را  ) به وسیله انفجار یا هر عاملی دیگر( از هم گشود که یک پارچه دخان )دود( بود . معنای این جمله را دانشمندان پس از گذشت قرنها به دست آوردند.

البته زیر این آیات اسراری نهفته است که عقل متحیر و زمینه برای کشف , بیان آنها ، فراهم نیست.

حال که بطور خلاصه فهمیدیم این بیان ها یکی از  آیات اعجازی قرآن مجید است ، و  تمام موجودات ، زمانی بهم پیوسته بود و بعد از هم گشوده و از هم  جدا گردید و ضمنا توجه داشته باشید تمامی این کرات فوق میلیاردی و منظومه های بیشمار و کهکشان ها طبق آیات شریفه آیات سوره های 12  فصلت ، 6 صافّات 5 ملک و 16 حجر و جز اینها، همگی در آسمان اول است و از آسمان های ششگانه دیگر و حجابات و عرش و کرسی ،  کسی خبر ندارد ، جز آفریننده آنها  وبس.

من درکتاب )سرچشمه حیات( در رابطه با طول عمر زمین را با مستندات آن ، پنج میلیارد سال نوشته ام اما اخیرا طبق گفته رسانه های گروهی از قبیل تلویزیون و روزنامه ها اخیرا فسیل هائی کشف شده که یک میلیون سال ، قدمت دارد ، حتی تلویزون اعلام کرد فسیل هفده میلیارد سالی پیدا شده است . در حالی که از تاریخ به دنیا آمدن جد بزرگوارمان آدم علیه السلام هفت هزار و پانصد سال می گذرد . 

پس این سوال پیش می آید که  آیا زمین با این قدمت شگفت انگیز ، خالی و بدون سکنه بوده یا مسئله چیز دیگریست ، ) درست است که  سرد شدن و قابل سکونت بودن زمین ، مدت زیادی طول کشید و هنوز هم گهگاهی  آتش فشانی هم ، رخ می دهد اما از قابل سکونت بودن  آن مدت زیادی می گذرد ( که هفت هزار سال در برابر آن صفر است( .

روایات فراوان از معصومین علیهم السلام ، پرده از روی اسرار آن برداشته است و با صراحت مطلب را اعلام نموده  و پاسخ این پرسش را هم داده است که دو نمونه از آن را می آورم .

1 - مردی از رسول خدا صلی الله علیه و آله سوال کرد ای رسول خدا آیا پیش از آدم ، در زمین چه بود ؟ فرمود : آدم ، قبل از آن ؟ آدم ، قبل از آن فرمود: آدم ، عرض کرد من چقدر بگویم پیش از آن ، شما بفرمائید آدم ؟ فرمود: قسم به کسی که جان من درقبضه قدرت اوست هرچه بگوئی قبل از آن ، می گویم آدم ( مگر زمین این همه سال خالی مانده بود).

2 - امام صادق علیه السلام به ابی بصیر فرمود: ای ابا محمد (انّ الله خلق ألف ألف عالم و ألف ألف آدم ، أنت فی آخر تلک العوالم و أولئک الادمییّن ). همانا خداوند هزار هزار عالم آفریده و هزار هزار آدم ، تو در آخر آن عالم ها و آخر آن آدمها هستی ، در آخر روایت جمله ای که خیلی از اسرارها در آن نهفته است. فرمود: ) وانّی الحجّة علیهم( حجت ) و امام آنها هم من بودم !!!(.

در این یک جمله معنای ) اول ما خلق الله بودن آن بزرگواران ( روشن می شود که پس از فرارسیدن خلقت ناسوتیشان ، نطفه آنها را در پشت آدم (ع) قرارداد و متولد شدند و با شهادت از دنیا رفتند تا در زمان ما هم نوبت به قطب عالم امکان و رکن زمین و آسمان و چکیده جهان آفرنش حضرت بقیّة الله الاعظم روحی و أرواح العالمین لتراب مقدمه الفداء رسیده است و ما در ا نتظار اجازه ظهورش نشسته و چشم به راهیم.

پس با دقت در این بیانات فشرده ، جواب سوال اول روشن می شود که بلی آدم های بی شماری آمده و رفته و نسل آنها منقرض شده است ، خداوند متعال هم در جواب سوال حضرت موسی علیه السلام که از اول خلقت پرسید پس از توضیحات مفصل و بیان مثالی برای تقریب ذهن او ، فرمود: در هر پنجاه هزار سال نسلی منقرض شده و زمین پنجاه هزار خالی مانده دوباره نسل دیگری آمده است که روایت عجیب در این مورد است.

أللهمّ عجل لولیّک الفرج و اجعلنا من أعوانه و انصار و شیعته و موالیه آمین ربّ العالمین.