10 - جایگزینی انفاق از سوی خدا
164 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


جايگزينى انفاق از سوى خدا

ما اگر بدانیم بذری و تخمی در زمینی بکاریم و بپاشیم چندین برابر آن را برداشت می کنیم . سعی می کنیم هرچه در توان داریم . روی آن زمین کار کنیم و به دورش بچرخیم تا از تخمی که کاشته ایم بهره برداری نمائیم .

اگر در همچون موردی از سوی شخص موثقی قولی به ما داده شود و می دانیم که این قول بهیچوجه رد خور ندارد و بیقین این محصول از این زمین به ما برگشت داده خواهد شد بیدرنگ به این کشت و زرع اقدام کرده و حاصلش را برداشت می کنیم.

حال اگر این قول و وعده . آسمانی و خدائی باشد دگر هیچگونه درنگ و تاخیر جایز نمی باشد.

در آیات قرآن کریم . این وعده ها به ما داده شده و کرارا تاکید گردیده که اگر عمل خوبی انجام دهید (حد اقل ) ده تا هفتصد  برابر آن به ما داده خواهد و اکثرش را خودش می داند . به چند آیه در این باره توجه نمائید.

1 - مَن جَاء بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا وَمَن جَاء بِالسَّيِّئَةِ فَلاَ يُجْزَى إِلاَّ مِثْلَهَا وَهُمْ لاَ يُظْلَمُونَ هر كس كار نيكى بياورد ده برابر آن [پاداش] خواهد داشت و هر كس كار بدى بياورد جز مانند آن جزا نيابد و بر آنان ستم نرود (انعام ۱۶0)

2 - مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنبُلَةٍ مِّئَةُ حَبَّةٍ وَاللّهُ يُضَاعِفُ لِمَن يَشَاءُ وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

مَثَل (صدقات‏) كسانى كه اموال خود را در راه خدا انفاق مى‏ كنند همانند دانه‏اى است كه هفت خوشه بروياند كه در هر خوشه‏اى صد دانه باشد؛ و خداوند براى هر كس كه بخواهد (آن را) چند برابر مى‏كند، و خداوند گشايشگر داناست‏. (۲۶۱)

3 - قُلْ إِنَّ رَبِّي يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَيَقْدِرُ لَهُ وَمَا أَنفَقْتُم مِّن شَيْءٍ فَهُوَ يُخْلِفُهُ وَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ ﴿۳۹

بگو: «پروردگارم روزى را براى هر كس بخواهد وسعت مى‏ بخشد، و براى هر كس بخواهد تنگ (و محدود) مى‏ سازد؛ و هر چيزى را (در راه او) انفاق كنيد، عوض آن را مى‏دهد (و جاى آن را پر مى‏ كند)؛ و او بهترين روزى‏دهندگان است!»

البته توجه داشته باشیم تمام اعمال خیر . اینگونه است خواه مالی باشد یا جانی . واجب باشد یا مستحب خلاصه هرکس طالب منفعت زیاد است و بهره بیشتر باید ازاین وعده ها حد اکثر استفاده راببرد و تلاش زیاد نماید که فردا دیراست.

خدایا به احترام مقربین درگاهت ما را از این فیوضات و انعام ها بی بهره نفرما آمین یا رب العالمین.