تکراریست و اضافه
14 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


تکراری است حذف شود

دوست دارم چند یاد داشت  از مرگ و وقایعی بعد از آن را از نظر عزیزان بگذرانم تاکمی به خود آمده و خودر ا برای آنروز آماده کنیم  انشاء الله.

اتفاقاتی که درست یک دقیقه قبل از مرگ می‌افتد!

گروهی متشکل از شیمی دانان و پزشکان آمریکایی با انجام بررسی‌ها و تحقیقات گسترده بر روی افراد در حال مرگ و یا بازگشته از مرگ نشان دادند که در زمان مرگ و چند دقیقه قبل از آن احساسی درست شبیه به تماشای فیلم ترسناک و بسیار خوفناک به افراد دست می‌دهد؛ در این شرایط مغز واکنشی از خود نشان می‌دهد که هنگام تماشای فیلم بسیار ترسناک دارد.

ولی علت این ترس و وحشت به وجود آمده در مغز انسان قبل از مرگ چیست؟

براساس بررسی‌های این گروه علمی ترس عامل اصلی این موضوع است به این دلیل که زمان احساس خطر ناخودآگاه ترس به فرد حاکم می‌شود و در این موقع بخشی از مغز به نام تالاموس به استرس و فشار روحی بسیار حساس است و در این شرایط با انتشار برخی هورمون‌ها و مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهد.

 روز قبل از مرگ

گفته می‌شود که یک دقیقه قبل از مرگ فرد احساس ترس همراه با پرواز یا برخورد را احساس می‌کند و در این شرایط هیپوتالاموس باعث انتشار آدرنالین در بدن می‌شود برای آنکه بدن را برای واکنش صحیح آماده کند.
این مطالعات و بررسی‌ها نشان می‌دهد در اکثر موارد افراد در لحظه مرگ تلاش و سعی دارند درست مثل تماشای فیلم ترسناک فریاد بزنند، ولی صدایی به گوششان نمی‌رسد؛ در واقع به گوش هیچ فردی نمی‌رسد، زیرا در این لحظه تنفس قطع شده و مغز در حال از کار افتادن است.

۶۰ ثانیه قبل از مرگ چه اتفاقاتی برای فرد می‌افتد؟

آدمی در لحظه جان دادن چه می‌بیند؟

در لحظه مرگ رابطه انسان با اطرافیان و اطرافیانش با وی قطع می‌شود؛ نه محتضر می‌تواند مشاهدات خود را برای آنان بگوید و آنچه بر وی می‌گذرد، توضیح دهد و نه اطرافیان قادرند به اطلاعات و مشاهدات محتضر پی ببرند و از چگونگی حالش آگاهی یابند و برخی از واقعیت‌ها در زمان حیات، بر انسان پوشیده است و لحظه مرگ، بر او آشکار می ‏شود.

 اجساد چه کسانی بعد از مرگ نمی‌پوسد؟

مشهودات اهل ایمان و کفر در لحظه مرگ به اعمال آن‌ها بستگی دارد؛ اهل ایمان و عمل صالح از کرامات حق تعالی بهره مند می‌شوند و مناظر مطبوع و دلپذیر را می‌بینند، ولی اهل کفر و نفاق به اندازه حظّ و بهره خود و آنچه در دار دنیا کسب نموده اند، آثار غضب و قهر الهی را مشاهده می‌کنند.

فرشته ملک الموت

انسان‌ها در هنگام مرگ بعضی چیز‌ها مثل شیطان و فرشتگان برایش متمثل می‌شود. محتضر در لحظه‌ای که ملک الموت و جهان ناآشنای پس از مرگ می‌بیند، در می‌یابد که زندگی دنیایش پایان یافته و در این موقع، بسیار نگران و مضطرب می‌شود و فشار روحی زیادی بر او وارد می‌شود.

انسان نیکوکار فرشتگان قبض روح را به شکل خوب و همراه با بشارت، سلام و تحیت مشاهده می‌کند، اما اگر کافر، ظالم و ستمکار باشد، فرشتگان را بیم دهنده و با چهره‌های ترسناک می‌بیند.

فرشتگان ثبت اعمال

هر انسانی پس از مرگ، فرشتگان ثبت اعمال را می‌بیند و بلافاصله از وضع خود آگاه می‌شود و می‌فهمد آیا بهشتی و اهل سعادت است یا جهنمی و اهل عذاب است.

یکی دیگر از مشهودات محتضر در اولین مراحل انتقال، فرشتگان مأمور بر رزق و روزی است.
امامان و پیامبران

هیچ کس نیست که مرگش فرا رسد، مگر آنکه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین (علیهم السلام) همگی (با بدنی مثالی) نزد وی مجسم و حاضر می‌شوند، به طوری که آنان را می‌بیند.

اگر محتضر از مؤمنان باشد، وقت مشاهده به آنان علاقه پیدا می‌کند و عشق می‌ورزد، و اگر از مؤمنان نباشد، هنگام مشاهده ایشان، آنان را دشمن می‌دارد و به دیدار آنان علاقه‌ای ندارد.
بهشت و درجات والای آن

انسان مومن پس از مرگ بهشت و درجات والای آن را می‌بیند در حالی که به واسطه جدا شدن از زن و زندگی، حسرت و اندوه فراوانی دارد ملک الموت به او بهشت را نشان می‌دهد و می‌گوید:

اینجا منزل تو است و نعمت پایدار، اموال، خانواده و خویشاوندانت در اینجایند.

این مطلب را از دست ندهید: پس از مرگ چه اتفاقی برای شما رخ می دهد؟

هر کدام از خویشاوندان و خانواده ات صالح باشند، در اینجا با تو خواهند بود. آیا راضی هستی به جای مال و ملک دنیا، این نعمت‌ها را دریابی؟

می‌گوید:به خدا قسم مشتاقم و حاضرم.»
شیطان

در برخی از روایات آمده است که هنگام مرگ شیطان با فرزندان و یاران خود بر بالین انسان حاضر می‌شوند تا وی را وسوسه کنند و در دینش به شک اندازند و او را به کفر بکشاند، اما اگر محتضر از مؤمنان حقیقی باشد، شیطان نمی‌تواند بر او غالب شود و دین و ایمانش را بگیرد.

۶۰ ثانیه قبل از مرگ چه اتفاقاتی برای فرد می‌افتد؟
مال، اولاد و اموال

مال و اولاد و اعمال فرد از دیگر اموری که برای محتضر به صورت مثالیه خود مجسم می‌گردد. در فرمایش امام علی آمده است که هنگامی که انسان متوجه مال خود می‌شود ومی گوید: (ای مال)! به خدا سوگند من بر (جمع) تو حریص و (بر انفاق تو) بخیل بودم (شب و روز خود را برای تحصیل و به دست آوردن تو صرف کردم و چیزی از تو را از خود جدا نمی‌کردم)، پس چه سود و بهره‌ای از تو برای من است؟ مال (در جواب) می‌گوید:کفن خود را از من برگیر (یعنی استفاده تو از من در این حال فقط کفنی بیش نیست).

سپس متوجه فرزندان خود می‌شود و می‌گوید:به خدا سوگند! من برای شما پدری مهربان و حامی و نگهدرانده شما بودم، پس (در این حال) چه نفع و فایده‌ای از شما برای من هست؟ می‌گویند ما تو را به قبر و گودالی که آرامگاه تو است، می‌رسانیم و در آن پنهان می‌سازیم.

این مطلب را از دست ندهید: برنامه کامپیوتری که زمان مرگ را پیش بینی می کند!

متوجه اعمال خود می‌شود و می‌گوید:به خدا سوگند! من نسبت به (انجام) تو میل و رغبت نداشتم و تو بر من گران و سنگین بودی، پس چه نفع و فایده‌ای از تو برای من هست؟ می‌گوید:من قرین و همنشین تو هستم در قبر و روز رستاخیزت، تا زمانی که من و تو بر پروردگارت عرضه شویم.
فراز و نشیب‌های عمر

عالم برزخ و عالم دنیا با یکدیگر متفاوتند و هر حرکتی در دنیا نیازمند زمان است، اما در عالم برزخ چنین نیست. عالم برزخ مانند عالم رویا وخواب است، زمانی که خواب می‌بینیم رویا‌ها و صحنه‌هایی را می‌بینیم که شاید گاهی روز‌ها وقت لازم دارد تا دیده شود، اما وقتی از خواب بیدار می‌شویم، می‌بینیم یک ساعت بیشتر در خواب نبوده ایم.

پس انسان در یک ثانیه می‌تواند ملک الموت را ببیند و همچنین می‌تواند تمام فراز و نشیب‌های ۷۰ سال عمرش را آن لحظه ببیند. محتضر از فراز‌های روحانی و نورانیش شدیداً غرق لذت توصیف نشدنی می‌شود و از فراز‌های ظلمانی و تاریکش شدیداً ناراحت می‌شوداما این لذت و ناراحتی ممکن است یک ثانیه یا کمتر از یک ثانیه باشد.
شرایط کسی که سکته می‌کند

بین کسانی که یک لحظه سکته می‌کنند و می‌میرند و کسانی که مدتی در حالت احتضار و جان کندن هستند فرقی نمی‌کند.

این مطلب را از دست ندهید: شب اول قبر بر مردگان چه می‌گذرد؟

از نظر شرعی انسان زمانی می‌میرد که روح از بدنش کاملاً جدا شده باشد یعنی متخصص بگوید مرده؛ بنابراین کسی که سکته کرده اگر احتمال می‌دهید که نمرده او را نگه دارید دفن نکنید تا یقین کنید که مرده است.

مرگ زمانی اتفاق می‌افتد که روح انسان توسط فرشتگان الهی قبض شده و دیگر برگشت هم ندارد.××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××


××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
***


                           رابطه با سالم ماندن پیکر برخی افراد با گذشت چند سال پس از مرگ

 کارشناس مذهبی در رابطه با سالم ماندن پیکر برخی افراد با گذشت چند سال پس از مرگ بیان کرد: در اینکه بدن برخی افراد پس از مرگ سالم می‌ماند، هیچ شکی نیست و از گذشته چنین مواردی وجود داشته است که بزرگانی حتی پس از ۵۰۰ یا ۷۰۰ سال پس از فوت آنها، بدنشان همچون روز اول سالم مانده است، امروزه نیز بسیاری از این موارد به خصوص در میان شهدا و بزرگان دیده می‌شود.

‌متلاشی شدن بدن انسان پس از مرگ، نشان دهنده گناهکار بودن آن فرد نیست

مؤمنی کارشناس مذهبی، تصریح کرد: قاعده و قانون طبیعی این است که بدن پس از مرگ متلاشی شود و اینکه بدن اشخاصی پس از مرگ متلاشی می‌شود، به این معنا نیست که آن افراد، اشخاص گناه کار یا بدی بوده‌اند، بلکه قاعده طبیعی این است؛ اما اینکه عده‌ای با گذشت سال‌ها پس از مرگشان، بدن آن‌ها سالم می‌ماند نشان دهنده عنایت و لطف خاص خداوند است که شامل آن‌ها شده است که البته این لطف خداوندی، بی دلیل نیست.

                               بعد از مرگ چه اتفاقاتی برای جسد ما خواهد افتاد؟

مؤمنی تاکید کرد: به جرأت و قطعیت نمی‌توان گفت که اعمالی همچون مداومت بر انجام غسل جمعه، مانع از متلاشی شدن پیکر انسان می‌شود بلکه این عمل جهت عدم متلاشی شدن جسم پس از مرگ، مشهور است، اما نمی‌توان قطعیتی برای آن در نظر گرفت.
این کارشناس مذهبی بیان کرد: افرادی نیز در کشور‌های مختلف، جسم‌شان پس از مرگ بر اثر مومیایی شدن سالم مانده و متلاشی نمی‌شود، اما هرگز نمی‌توان این مسئله را با سالم ماندن پیکر اشخاصی مقایسه کرد که به لطف و عنایت الهی بدن‌شان بعد از مرگ متلاشی نشده است؛ بلکه در این امر، راز‌ها و اسراری نهفته است که جز خداوند، هیچکس از آن آگاهی کامل ندارد.
وی گفت: باید این مسئله را در نظر گرفت که به جز انسان‌های بزرگوار، عالم و شهدا و همه کسانی که با عنایت و توجه خاص خداوند، بدنشان سال‌ها پس از مرگ سالم می‌ماند، عده‌ای نیز هرگز پیکرشان پس از مرگ از بین نمی‌رود و طبق روایات، این دسته از انسان‌ها کسانی نیستند جز ائمه معصومین (ع)؛ چراکه خداوند احترام ویژه و خاصی برای ابدان مطهر ایشان در نظر گرفته است.

مؤثرترین راهکار جهت دفع عذاب قبر، نوع اعمال قبل از مرگ است

مؤمنی با اشاره به اینکه بیشترین راهکار مؤثر که مانع از فشار قبر بر بدن انسان می‌شود، اعمالی است که انسان در زمان حیات خویش انجام می‌دهد، افزود: اگر انسان در زمان حیات، برای بدن خود کرامت قائل شود و با این اعضا و جوارح عمل گناه و ناصوابی مرتکب نشود و یا حداقل در این زمینه مراقبت کند، پس از مرگ نیز حرمت این بدن و پیکر حفظ شده و خداوند با عنایت و لطف خود مانع از متلاشی شدن این پیکر می‌شود، زیرا که طبق روایات پیکر مسلمان حتی پس از مرگ نیز حرمت دارد.

در آموزش‌های پزشکی به حفظ حرمت پیکر مسلمان دقت شود

این کارشناس مذهبی در رابطه با حرمت پیکر یک مسلمان گفت: طبق روایات متقن تاکید شده است که حرمت بدن مسلمان حتی بعد از مرگ نیز باید حفظ شود، به همین دلیل مثله کردن یا همان قطعه قطعه کردن پیکر مسلمان حتی پس از مرگ نیز حرام است که متأسفانه امروزه برخی این حرمت‌شکنی‌ها در آموزش‌های پزشکی و.. اتفاق می‌افتد که این مسئله در اسلام طرد شده و جایز نیست.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: یک مسلمان باید برای بدن خود کرامت قائل باشد و این بدن را به هر نوع عمل و رفتاری آلوده نکند؛ بزرگانی همچون شیخ عباس قمی آنچنان برای بدن خود، کرامت و حرمت قائل بودند که با قلمی که احادیث اهل بیت (ع) را می‌نوشتند، بدون وضو به آن دست نمی‌زدند، مسلماً چنین بدنی که عمری را جهت طاعت الهی گذرانده است، حرمت دارد و خداوند نیز به آن عنایت ویژه‌ای خواهد داشت.

آیا دعایی که نزد جریده همراه با میت دفن می‌شود، معتبر است؟

مؤمنی در رابطه با دعایی که همراه میت و نزد جریده گذاشته می‌شود، گفت: امام صادق علیه السلام از پیامبر اکرم «ص» نقل
می‌کند که فرمودند: "ای علی دعایی را به تو یاد می‌دهم و تو آن را به اهل بیتت و شیعیانت تعلیم نما" و نیز پیامبر «ص» فرمودند: "جبرئیل به من تعلیم نمود نسخه‌ی نوشته‌ای را که کنار «جریده» میّت گذاشته می‌شود".
این کارشناس مذهبی افزود: این دعا چنین آغاز می‌شود " بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏ شَهِدَ الشُّهُودُ الْمُسَمَّوْنَ فِی هَذَا الْکِتَابِ أَنَّ أَخَاهُمْ فِی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ وَ. "، همانطور که گفته شد در مورد این دعا ذکر شده است که نسخه‌ای از آن را همراه جریده میت گذاشته شود تا در قبر همراه متوفی باشد.
وی در پایان تاکید کرد: این دعا آداب خاصی دارد، به طوری یک دعای کوچک قبل از دعای اصلی باید خوانده شود و سپس دعایی که در بالا ذکر شد، نوشته شده و همراه میت دفن شود؛ این دعا از ادعیه معتبر بوده و در چندین سند معتبره در کتب حدیثی بزرگان شیعه همچون شیخ طوسی و سید بن طاووس آمده است.

منبع: ایسنا
÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷
***
پس از مرگ چه اتفاقی برای شما رخ می دهد؟
شاید شما هم صحبت های کسانی که مرده و سپس زنده شده اند را شنیده باشید که معمولاً می گویند نوری را در انتهای یک تونل طولانی دیده اند. یا این که احساس کرده اند برای مدتی روحشان بالاتر از جسمشان معلق بوده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛   شاید شما هم صحبت های کسانی که مرده و سپس زنده شده اند را شنیده باشید که معمولاً می گویند نوری را در انتهای یک تونل طولانی دیده اند. یا این که احساس کرده اند برای مدتی روحشان بالاتر از جسمشان معلق بوده و شاهد ماجراهای بعد از مرگشان مانند شیون و زاری همراهان و تلاش پزشکان برای زنده نگه داشتن خود بوده اند. اما تا به امروز مشخص نشده که آیا ذهن و مغز بعد از مرگ به کارکرد خود ادامه می دهد یا خیر. مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده که درست مانند آن چه که در فیلم علمی تخیلی اخیر «مرگ بازان» (Flatliners) با بازی الن پیج به تصویر کشیده شده است، ذهن فرد بعد از مرگ نیز به کار خود ادامه خواهد داد.

در این فیلم گروهی از پزشکان یک آزمایش خطرناک را راه اندازی می کنند و با متوقف کردن نوبتی قلب هایشان می خواهند بفهمند که بعد از مرگ چه اتفاقی برایشان می افتد.

 دکتر سَم پارنیا و تیم تحقیقاتی اش از دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک سوال مشابهی داشتند. البته آن ها برای رسیدن به جواب این سوال از روش کم خطرتری استفاده کرده و مطالعات انجام شده در اروپا و ایالات متحده بر روی کسانی که سابقه سکته قلبی داشتند و به عبارتی «برگشت به زندگی» را تجربه کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. دکتر پارنیا در این مورد چنین گفته است:” آن ها می گویند پزشکان و پرستاران را دیده اند که مشغول کار بوده و صحبت های آن ها را در آن زمان کاملاً به یاد دارند، یا اتفاقات تصویری که در آن زمان رخ داده است که در هر صورتی غیر از مرگ برایشان قابل درک نبوده است”.

 این ادعاها توسط کارکنان مراکز درمانی نیز تایید شده و آن ها نیز گفته اند که بیمارانشان به بسیاری از اتفاقات در این شرایط به درستی اشاره کرده اند که این موضوع نشان می دهد ذهن آن ها بعد از متوقف شده قلب نیز کارکرد خود را حفظ کرده است. مرگ، از دیدگاه پزشکی، زمانی رخ می دهد که قلب از تپیدن بازایستاده و جریان خون به سمت مغز پایان یابد. این موضوعبدان معنا خواهد بود که به محض رخ دادن چنین اتفاقی مغز نیز از کار خواهد افتاد و دیگر نمی تواند بدن را زنده نگه دارد. دکتر پارنیا می گوید که بافت خاکستری مغز که «بخش تفکر» مغز نامیده می شود بلافاصله بدنبال از کار افتادن قلب متوقف می شود و نوار مغزی بعد از ۲ تا ۲۰ ثانیه پس از مرگ هیچ فعالیتی در این قسمت از مغز را نشان نخواهد داد.

 این موضوع به معنای مرگ مغز خواهد بود. همچنین پارنیا و همکارانش، به تحقیق در مورد واکنش مغز در حین حمله عصبی پرداخته اند تا دریابند که چه مقدار از تجربیات افراد پس از مرگ مربوط به فعالیت های مغزی آن ها بوده است. وی در این باره نیز چنین می گوید:” همزمان، ما ذهن انسان و هوشیاری او را در زمان مرگ مورد بررسی قرار می دهیم برای این که بفهمیم آیا هوشیاری از بین می رود یا برای مدت زمان معینی پس از مرگ ادامه خواهد داشت و این که این موضوع چه ارتباطی با واکنش هایی که در آن زمان در مغز می افتد خواهد داشت”. این اولین باری نیست که فعالیت های مغزی پس از مرگ ثبت می شود.

 در ماه مارس گذشته نیز پزشکان بخش مراقبت های ویژه در بیمارستانی در کانادا دریافتند که یکی از افرادی که در این واحد بستری بوده و تجهیزات حمایتی به وی متصل بود تا ۱۰ دقیقه پس از جدا کردن این دستگاه ها از بدنش نیز همچنان فعالیت مغزی داشت اما در بسیاری از دیگر افراد چنین تجربه ای وجود نداشت. تا حدود ۱۰ دقیقه پس از این که پزشکان مرگ بیمار را اعلام می کنند، امواج مغزی مانند آن چه که در خواب تجربه می کنیم به فعالیت خود ادامه خواهند داد. همچنیی محققان دریافتند که تجربه ی مرگ در هر فردی ممکن است با افراد دیگر بسیار متفاوت باشد. نتایج فعالیت های مغزی در هر فرد قبل و بعد از مرگ با دیگر افراد بسیار متفاوت است.

منبع:روزیاتو

انتهای پیام/


÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷