831 - ویژگی‌ دنیای پس از مرگ از نگاه امام علی(علیه السلام )(2)
5 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


                  ویژگی‌ دنیای پس از مرگ از نگاه امام علی(علیه السلام )/شب اول قبر بر مردگان چه می‌گذرد؟

شما می‌توانید در گزارش زیر ویژگی‌های عالم برزخ را از نگاه امیرالمومنین علیه السلام بخوانید.
به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،برزخ یا عالم پس از مرگ که بارها ائمه اطهار علیهم السلام ما در روایات خود اشاره کرده‌اند و جهان دنیوی را نوید معاد و زندگی آخرت دارند.
عالم برزخ، اولین و آخرین ایستگاهی است که آدم پس از پرسش و پاسخ های شب اول قبر به آنجا منتقل می‌شود و تا روز محشر ادامه حیات خودش را آنجا سپری می‌کند.
بسیاری از ائمه ما به روز قیامت، عالم برزخ‌ و دنیای پس مرگ اشاره کرده‌اند، که شما در زیر می‌توانید، ویژگی‌های عالم برزخ را از نگاه امیرالمومنین علیه السلام بخوانید: امیر مؤمنان‌ فرمود: فرزند آدم‌ وقتیكه‌ به‌ آخرین‌ روز دنیا و اولین‌ روزآخرت‌ می‌ رسد، مال‌ و فرزندان‌ و اعمالش‌ در نظر اومجسم‌ می‌ شود!

                       ویژگی‌ دنیای پس از مرگ از نگاه امام علی(ع)/شب اول قبر بر مردگان چه می‌گذرد؟

نخست‌ متوجه‌ اموال‌ خود می‌ شود و به‌ او می‌ گوید: بخدا سوگند! من ‌برای‌ جمع‌ آوری‌ و حفظ‌ تو، بسیار حریص‌ بودم‌ و زیاد بخل‌ ورزیدم‌! حال‌ چه‌ كمكی‌ می‌ توانی‌ به‌ من‌ بكنی‌؟ ثروتش‌ به‌ او می‌ گوید: فقط‌ می‌ توانی ‌كفن‌ خود ر ا از من‌ برداری‌!
او متوجه‌ فرزندان‌ خود می‌ شود و به‌ آنها می‌ گوید: بخدا سوگند من‌ شما را خیلی‌ دوست‌ داشتم‌ و همواره‌ از شما حمایت‌ می‌ كردم‌! چه‌ خدمتی‌ می‌ توانید در این‌ روز بیچارگی‌ام ‌ به من‌ بكنید؟ می‌ گویند: هیچ‌! غیر از اینكه‌  تو را در قبرت‌ دفن‌ كنیم‌! سپس‌ متوجه‌ عمل‌ ، عمل‌ صالح ‌ خود می‌ شود و می‌ گوید: بخدا سوگند! من‌ در باره‌ تو بی‌ رغبت‌ بودم‌ و تو بر من‌ گران‌ بودی‌! تو امروز چه‌ كمكی‌ به‌ من‌ می‌ كنی‌؟ می‌ گوید: من‌ در قبر و قیامت‌، مونس‌ توام‌! تا آنكه‌ من‌ و تو را بر پروردگارت‌ عرضه‌ بدارند!
آنگاه‌ امام‌ فرمود: اگر آدمی‌ در دنیا ولی‌ خدا باشد، عملش‌ بصورت‌ خوشبوترین‌ و زیباترین‌ و خوش‌ لباسترین‌ مرد، نزدش‌ می‌ آید و به‌ او می‌ گوید: تو را به‌ روحی‌ از خدا و ریحانی‌ و بهشت‌ پر نعمتی‌ بشارت می‌ دهم‌ كه‌ چه‌ خوش‌ آمدنی‌ كردی‌! او می‌ پرسد: تو كیستی‌؟ جواب‌ می‌دهد: من‌ عمل‌ صالح‌ توام‌ كه‌ از دنیا به‌ آخرت‌، كوچ‌ كرده‌ ام‌!
ویژگی‌ دنیای پس از مرگ از نگاه امام علی(ع)/شب اول قبر بر مردگان چه می‌گذرد؟
آدمی‌ در آن روز ، غسال‌ خود را می‌ شناسد و با كسانی كه‌ جنازه‌اش‌ را بر می‌ دارند، سخن‌ می‌ گوید و سوگندشان‌ می‌ دهد كه‌ عجله ‌كنند! همینكه‌ داخل‌ قبر شد، دو فرشته‌ نزدش‌ می‌ آیند كه‌ همان‌ دو فتان ‌قبرند! موی‌ بدنشان‌ آنقدر بلند است‌ كه‌ برروی‌ زمین‌ كشیده‌ می‌ شود وبا نیشهای‌ خود، زمین‌ را می‌ شكافند! صدایی‌ چون‌ رعد و قاصف‌ دارند . چشمانی‌ چون‌ برق‌ خاطف‌ وبرقی‌ كه‌ چشم‌ را می‌ زند! آنها از او می‌پرسند: خدایت‌ كیست‌؟ پیرو كدام‌ پیامبری‌؟ چه‌ دینی‌ داری‌؟
امام‌ فرمود: اگر آدمی‌ در دنیا ولی‌ خدا باشد، عملش‌ بصورت‌ خوشبوترین‌ وزیباترین‌ وخوش‌ لباسترین‌ مرد، نزدش‌ می‌ آید وبه‌ او می‌ گوید: تورا به‌ روحی‌ از خدا وریحانی‌ وبهشت‌ پر نعمتی‌ بشارت می‌ دهم‌ كه‌ چه‌ خوش‌ آمدنی‌ كردی‌! او می‌ پرسد: تو كیستی‌؟ جواب‌ می‌دهد: من‌ عمل‌ صالح‌ توام‌ كه‌ از دنیا به‌ آخرت‌ ، كوچ‌ كرده‌ ام‌!
او جواب‌ می‌ دهد: خدایم‌، اللّه‌ است‌! پیامبرم‌، محمّد و دینم‌ اسلام‌است‌! آنها می‌ گویند: چون‌ در سخن‌ حق‌، پایدار مانده‌ ای‌، خدایت‌ بر آنچه ‌دوست‌ می‌ داری‌ و خشنودی‌، ثابت‌ بدارد! . . . در این‌ موقع‌، قبر او را تا آنجا كه‌ چشمش‌ كار می‌ كند، گشاده‌ می‌ كنند و دری‌ از بهشت‌ بررویش‌ می‌گشایند و به‌ وی‌ می‌ گویند: با دیده ‌روشن‌ و با خرسندی‌ خاطر بخواب ، آن‌طور كه‌ جوان‌ نورس‌ و آسوده‌ خاطر می‌ خوابد!
ویژگی‌ دنیای پس از مرگ از نگاه امام علی(ع)/شب اول قبر بر مردگان چه می‌گذرد؟
ولی‌ اگر دشمن‌ پروردگارش ‌باشد، فرشته‌ اش‌ بصورت‌ زشت‌ ترین‌ صورت‌ و لباس‌ و بدترین‌ چیز، نزدش‌ می‌ آید و به‌ وی‌ می‌ گوید: بشارت‌ باد تو را به‌ ضیافتی‌ از حمیم‌ دوزخ‌! و جایگاهی‌ از آتش‌!
او نیز غسّال‌ خود را می‌ شناسد و تشییع‌ كنندگان‌ را قسم‌ می‌دهد كه‌: مرا بطرف‌ قبر مبر! و چون‌ او را داخل‌ قبرش‌ كنند، دو فرشته‌ سؤال‌ كننده ‌نزد او می‌ آیند و كفن‌ او را از بدنش ‌كنار زده‌، می‌ پرسند: خدا و پیامبرت ‌كیست‌؟ چه‌ دینی‌ داری‌؟
او می‌ گوید: نمی‌ دانم‌! می‌ گویند: هرگز ندانی‌ و هدایت‌ نشوی‌! سپس ‌او را با گرز، آنچنان‌ می‌ زنند كه‌ تمام‌ جنبنده‌ هایی كه‌ خدا آفریده‌، به‌ غیر ازانس‌ و جن‌، از آن‌ ضربت‌ تكان‌ می‌ خورند! آنگاه‌ دری‌ از جهنم‌ برویش‌ باز نموده‌، به‌ او می‌ گویند: با بدترین‌ حال‌، بخواب‌! آنگاه‌ قبرش‌، آنقدر تنگ‌ می‌ شود كه‌ بر اندامش‌ می‌ چسبد، آنطور كه‌ نوك‌ نیزه‌ به‌ غلافش‌ می‌چسبد، بطوریكه‌ مغز سرش‌ از بین‌ ناخن‌ و گوشتش‌، بیرون‌ می‌ آید! خداوند مار و عقرب‌ زمین‌ و حشرات‌ را بر او مسلط‌ می‌ كند تا نیشش‌ بزنند و او بدین‌ حال‌ خواهد بود تا خداوند او را از قبرش‌ محشور كند!

                                       برنامه کامپیوتری که زمان مرگ را پیش بینی می کند!

گروهی از دانشمندان دانشگاه استنفورد برنامه کامپیوتری را طراحی کرده اند که قادر است زمان مرگ بیماران را پیش بینی کند.

کامپیوتری که زمان مرگ را پیش بینی می کند + به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تیمی از محققان دانشگاه استنفورد آمریکا برنامه کامپیوتری را طراحی کرده اند که قادر است زمان مرگ بیماران را پیش بینی کند. این محققان می گویند تاکنون  پیش بینی های برنامه کامپیوتری آنها تا 90 درصد دقیق و درست بوده است. این برنامه کامپیوتری با استفاده از یک هوش مصنوعی کار می کند. بنا به اعلام این دانشمندان  تاکنون فایل پزشکی 160 هزار  بیمار کودک و  بزرگسال مرکز پزشکی استنفورد و همچنین بیمارستان کودکان لوسیل پاکارد آمریکا با این برنامه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

 مواردی  شامل تشخیص بیماری، روش های انجام شده برای درمان آن  و داروهای مورد مصرف بیمار توسط  این برنامه کامپیوتری  مورد ارزیابی قرار می گیرد.  این الگوریتم  تاکنون  داده های  40 هزار بیمار را مورد آنالیز دقیق  قرار داده و  تا  90 درصد پیش بینی های آن دقیق و درست بوده است.

                                           پس از مرگ چه اتفاقی برای ا نسان  رخ می دهد؟
شاید شما هم صحبت های کسانی که مرده و سپس زنده شده اند را شنیده باشید که معمولاً می گویند نوری را در انتهای یک تونل طولانی دیده اند. یا این که احساس کرده اند برای مدتی روحشان بالاتر از جسمشان معلق بوده است.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛   شاید شما هم صحبت های کسانی که مرده و سپس زنده شده اند را شنیده باشید که معمولاً می گویند نوری را در انتهای یک تونل طولانی دیده اند. یا این که احساس کرده اند برای مدتی روحشان بالاتر از جسمشان معلق بوده و شاهد ماجراهای بعد از مرگشان مانند شیون و زاری همراهان و تلاش پزشکان برای زنده نگه داشتن خود بوده اند. اما تا به امروز مشخص نشده که آیا ذهن و مغز بعد از مرگ به کارکرد خود ادامه می دهد یا خیر. مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده که درست مانند آن چه که در فیلم علمی تخیلی اخیر «مرگ بازان» (Flatliners) با بازی الن پیج به تصویر کشیده شده است، ذهن فرد بعد از مرگ نیز به کار خود ادامه خواهد داد.
در این فیلم گروهی از پزشکان یک آزمایش خطرناک را راه اندازی می کنند و با متوقف کردن نوبتی قلب هایشان می خواهند بفهمند که بعد از مرگ چه اتفاقی برایشان می افتد.
 دکتر سَم پارنیا و تیم تحقیقاتی اش از دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک سوال مشابهی داشتند. البته آن ها برای رسیدن به جواب این سوال از روش کم خطرتری استفاده کرده و مطالعات انجام شده در اروپا و ایالات متحده بر روی کسانی که سابقه سکته قلبی داشتند و به عبارتی «برگشت به زندگی» را تجربه کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. دکتر پارنیا در این مورد چنین گفته است:” آن ها می گویند پزشکان و پرستاران را دیده اند که مشغول کار بوده و صحبت های آن ها را در آن زمان کاملاً به یاد دارند، یا اتفاقات تصویری که در آن زمان رخ داده است که در هر صورتی غیر از مرگ برایشان قابل درک نبوده است”.
 این ادعاها توسط کارکنان مراکز درمانی نیز تایید شده و آن ها نیز گفته اند که بیمارانشان به بسیاری از اتفاقات در این شرایط به درستی اشاره کرده اند که این موضوع نشان می دهد ذهن آن ها بعد از متوقف شده قلب نیز کارکرد خود را حفظ کرده است. مرگ، از دیدگاه پزشکی، زمانی رخ می دهد که قلب از تپیدن بازایستاده و جریان خون به سمت مغز پایان یابد. این موضوعبدان معنا خواهد بود که به محض رخ دادن چنین اتفاقی مغز نیز از کار خواهد افتاد و دیگر نمی تواند بدن را زنده نگه دارد. دکتر پارنیا می گوید که بافت خاکستری مغز که «بخش تفکر» مغز نامیده می شود بلافاصله بدنبال از کار افتادن قلب متوقف می شود و نوار مغزی بعد از ۲ تا ۲۰ ثانیه پس از مرگ هیچ فعالیتی در این قسمت از مغز را نشان نخواهد داد.
 این موضوع به معنای مرگ مغز خواهد بود. همچنین پارنیا و همکارانش، به تحقیق در مورد واکنش مغز در حین حمله عصبی پرداخته اند تا دریابند که چه مقدار از تجربیات افراد پس از مرگ مربوط به فعالیت های مغزی آن ها بوده است. وی در این باره نیز چنین می گوید:” همزمان، ما ذهن انسان و هوشیاری او را در زمان مرگ مورد بررسی قرار می دهیم برای این که بفهمیم آیا هوشیاری از بین می رود یا برای مدت زمان معینی پس از مرگ ادامه خواهد داشت و این که این موضوع چه ارتباطی با واکنش هایی که در آن زمان در مغز می افتد خواهد داشت”. این اولین باری نیست که فعالیت های مغزی پس از مرگ ثبت می شود.
 در ماه مارس گذشته نیز پزشکان بخش مراقبت های ویژه در بیمارستانی در کانادا دریافتند که یکی از افرادی که در این واحد بستری بوده و تجهیزات حمایتی به وی متصل بود تا ۱۰ دقیقه پس از جدا کردن این دستگاه ها از بدنش نیز همچنان فعالیت مغزی داشت اما در بسیاری از دیگر افراد چنین تجربه ای وجود نداشت. تا حدود ۱۰ دقیقه پس از این که پزشکان مرگ بیمار را اعلام می کنند، امواج مغزی مانند آن چه که در خواب تجربه می کنیم به فعالیت خود ادامه خواهند داد. همچنیی محققان دریافتند که تجربه ی مرگ در هر فردی ممکن است با افراد دیگر بسیار متفاوت باشد. نتایج فعالیت های مغزی در هر فرد قبل و بعد از مرگ با دیگر افراد بسیار متفاوت است.

منبع:روزیاتو