572 -آيا جنگ امام زمان(عج) در موقع ظهور با سلاح‏هاي قديمي است يا سلاح جديد؟
7 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


آيا جنگ امام زمان(عج) در موقع ظهور با سلاح‏هاي قديمي است يا سلاح جديد؟


عزیزان توجه داشته باشند راجع به حضرت اگر عمری باشد در 8 ربیع الاول روز به امامت رسیدن   و 15 شعبان روز ولادت حضرت  مطالب زیادی به عرض خواهد رسید ولی جواب سوال پایین را بطور مختصر عنایت فرمایید.
 پاسخ پيرامون امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف و روحی لتراب مقدمه الفداء) نسبت به پرسش بالا به شرح ذيل است:
ظاهراً مقصود از خروج با شمشير مأموريت به جهاد و توسّل به اسلحه براي اعلاي كلمه حق است و اينكه با هيچ يك از كفّار به مصالحه نمي‏نشيند. زيرا »شمشير« هميشه كنايه از قدرت و نيروي نظامي بوده و هست، همان گونه كه »قلم« كنايه از علم و فرهنگ است. و نيز از قديم معروف بوده كه كشور با دو چيز اداره مي‏شود؛ قلم و شمشير.
پس منظور از قيام با شمشير، همان اتكاي بر قدرت است، تا مردم نپندارند كه اين مصلح بزرگ به شكل يك معلم يا يك واعظ عمل مي‏كند بلكه او يك رهبر مقتدر الهي است كه امان را از ستمگران و منافقان مي‏گيرد.
(پاسخ سؤال بالا از آيت الله صافي گلپايگاني در جلد دوم كتاب امامت و مهد ولایت اینگونه آمده است.)
بنابراين اولاً: مقصود از خروج با شمشير، مأموريت به جهاد و توسل به اسلحه براي اعلاء كلمه حق است. بنابراين قيام با شمشير، كنايه از قيام با اسلحه و پيكار و جهاد و تعيين نوع مأمويت آن حضرت است و اينكه آن حضرت مأمور به مصالحه با كفار نيست.
بديهي است با هر اسلحه‏اي كه لازم باشد، آن حضرت و اصحابش با كفار و ستمگران جهاد مي‏نمايند و از هرگونه اسلحه‏ اي كه در زمان ظهور آن حضرت متداول باشد و به استعمال آن حاجت داشته باشند استفاده مي‏نمايند.
ثانياً: از كجا كه در زمان ظهور آن حضرت، اين اسلحه‏ هاي مهيب در اختيار بشر باقي باشد؛ زيرا ممكن است كه در اثر حوادث و آشوبها و انقلابات شديد و جنگهاي خانمانسوز جهاني، كه پيش از ظهور آن حضرت واقع مي‏شود دو ثلث بشر نابود شود، اين اسلحه‏ هاي جهنّمي معدوم گردد و شايد كسي باقي نماند كه بتواند از اين اسلحه‏ ها استفاده كند، يا آن‏ها را تهيه نمايد و اين احتمال هم كاملاً به جا و قابل توجه است.
يكي از اموري كه در احاديث از آن خبر داده شده و اوضاع كنوني آن را ممكن الوقوع نشان مي‏دهد، جنگ‏هاي جهان‏گيري است كه در اثر آن، بيشتر نقاط زمين از سكنه خالي مي‏گردد و شهرها ويران مي‏شود، و صدها ميليون بشر را رهسپار ديار ديگر مي‏سازد.
تا يك قرن پيش از وقوع چنين جنگ‏هايي بسيار بعيد به به نظر مي‏رسيد، زيرا با آن اسلحه‏ هاي سابق و با نبودن وسايل ارتباط جمعي بين شهرها و كشورها، اگر جنگي واقع مي‏شد، اولاً پيش از آن كه خبرش به كشورهاي همسايه و يا دورتر برسد و دامنه جنگ گسترش يابد، آن جنگ به پايان مي‏رسيد و ثانياً در آن زمان‏ها، تعيين غالب از مغلوب، خاتمه يافتن جنگ، تسلط يكي از دو طرف يا از بين رفتن طرفين،متوقف بر كشتارهاي عمومي و استعمال بمب و غيره نبود.
اما در عصر حاضر به طوري كه همه پيش بيني مي‏نمايند با وسايل ارتباط جمعي كه همه عالم را به منزله يك شهر و يك محله نموده؛ و با اسلحه‏ ها و تجهيزاتي كه در دست زمامداران بي ايمان است و هيچ وسيله‏ اي براي كنترل خشم و شهوت و جاه پرستي آنها نيست، اگر جنگ شروع شود، علاوه بر آن كه غالب از مغلوب تشخيص داده نمي‏شود و طرفين از بين مي‏روند، اكثر ملل و سكنه زمين ممكن است در ظرف چند ساعت فاني و نابود شوند.
پس اگر در احاديث شريفه فرموده‏ اند: ظاهر نمي‏شود مهدي (عج) مگر آن كه ثلث مردم كشته شوند و ثلث آنها بميرند و ثلث آنان باقي بمانند، و فرموده‏ اند: اين ظهور واقع نخواهد شد تا وقتي دو ثلث مردم از بين بروند.نبايد تعجب كرد، بلكه{P - ر ك به منتخب الاثر، ف 6، ب 5، ص 452 و 453. P}
بايد آن را نشانه علوم بي پايان حضرت رسول اكرم (ص) و ائمه طاهرين (علیهم السلام) و آگاهي آنها از آينده و اطلاعشان بر مغيبات به اذن و تعليم خدا دانست و از معجزات و كراماتشان به شمار آورد.     
پرسش:
در احاديث آمده كه حضرت صاحب الزمان(عج) با شمشير مي آيند و مردم ظالم را مي كشند مي خواهم بپرسم در زمان حال كه اين قدر سلاح هاي پيشرفته وجود دارد چطور امام زمان(عج) فقط با شمشير مي جنگد؟
پاسخ:
سؤالاتي كه درباره ابزار دفاعي آن حضرت قابل طرح است عبارتند از:
الف)ـ آيا ابزار دفاعي آن حضرت سلاح سردي چون شمشير خواهد بود يا نه؟
ب)- مفاد روايات اسلامي كدام نظريه را تأييد مي‏كند؟
ج)- آيا تكامل صنعتي و ماشيني در آن روزگار از بين خواهد رفت يا نه؟
مي‏گوييم براي يافتن پاسخ اين سؤالها هم از منابع حديث و هم از دلايل عقلي مي‏توان كمك گرفت اما به نظر عقل: هيچ دليلي وجود ندارد كه با جهش جامعه انساني به سوي حق و عدالت ترقي جامعه متوقف گردد. افزون بر آن يكي از پايه‏ هاي استقرار حكومت واحد جهاني به هم پيوستگي دنيا از نظر وسايل ارتباطي است و اين موضوع بدون تكامل صنعتي ممكن نيست پس بعيد نيست بگوييم همان‏گونه كه قلم كنايه از علم و فرهنگ است. شمشير هم كنايه از قدرت و نيروي نظامي مي‏باشد.از همين‏جا مي‏توانيم به اين سخن اعتراف كنيم كه نمي‏توانيم نوع اين سلاح را نه از نظر مادي يا رواني بودن و نه از جهات ديگر تعيين كنيم. همين‏ اندازه اجمالاً مي‏توانيم بگوييم يك سلاح برتر خواهد بود. هم‏چنان كه مي‏دانيم آن سلاح سلاحي نيست كه گناهكار و بي گناه  با هم نابود كند.
و اما به نظر احاديث: احاديثي كه نقل شده، به نوبه خود هر كدام تكامل علوم را در ابعادي مختلف براي انسان گوشزد مي‏كنند. از باب نمونه در كتاب منتخب‏ الاثر عناوين ذيل را مشاهده مي‏كنيم كه همگي بر پيشرفت و رشد علوم آن روزگار دلالت مي‏كند.
الف)- باب سوم در اين كه زمين، كنوز و معادن خود را اظهار مي‏كند. در اين باره ده حديث است. از باب نمونه: موسي بن جعفر (ع) فرمود: براي آن حضرت گنجينه‏ هاي زمين ظاهر مي‏شود و هر امر دوري براي ايشان نزديك مي‏گردد.
ب)- باب چهارم: در اين كه بركات سماوي و ارضي و غير اين دو ظاهر مي‏شوند ودر آن 12 حديث است. از باب مثال: پيامبر (ص) فرمود: در زمان آخر امتم مهدي خروج مي‏كند و حال آن كه باران او را سيراب و زمين نباتاتش را بر وي عرضه مي‏كند.
ج)- باب يازدهم در اين كه زمين در دولت وي عمران مي‏يابد. در اين زمينه 5 حديث وارد شده است. از آن جمله: حضرت فرمود: روي زمين خرابي باقي نمي‏ماند مگر اين كه مهدي آن را آباد مي‏كندد)- باب دوازدهم در اين كه امور در عصر ايشان تسهيل پيدا كرده و عقول مردم هم تكامل پيدا مي‏كند و در آن 7 حديث نقل شده است. از باب نمونه امام صادق (ع) فرمود: در زمان قائم آل محمد (ص) مؤمني كه در مشرق است برادر خود را كه در مغرب است مي‏بيند. همين‏طور مؤمني در مغرب است برادر خود را كه در مشرق است، مشاهده مي‏كند. در اين راستا نكاتي است كه بايد در نظر گرفت: 1) كلمه "سيف" كه در روايات آمده، كنايه از مطلق سلاح مي باشد. چنان‏كه در بسياري موارد چنين كاربردي دارد. 2) آنچه مسلم است سلاح‏هاي موجود دنيا به گونه‏ اي است كه نابود كننده هر كسي است كه در برد مؤثر آن باشد در حالي كه سلاح امام زمان "عج" و يارانش تنها انسان هاي تبهكار و فاسد و بي‏ايمان را از بين مي‏برد و خوبان از گزند آن در امانند. اما اين كه اين ويژگي چگونه به دست مي‏آيد بر ما پوشيده است مي‏توان احتمال داد كه آن حضرت به سلاح فوق مدرني دست مي يابند كه چنين كاربردي دارد و سلاح‏هاي ديگران در برابر آن ناتوان است و كارايي چنداني ندارد و نيز ممكن است سلاح جديدي توسط آن حضرت به كار گرفته نشود و با سلاح هايي ابتدايه نبرد برخيزند و اراده الهي بر از كار افتادن ديگر سلاح‏ها تعلق گيرد.
منبع : پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی - ظهورامام زمان.