471 - دعای مصون ماندن از بدبیاری های زمان غیبت (متن و ترجمه )
60 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

از بهترین روشها برای در امان ماندن در اوضاع آخر الزمان قرائت و انس با ادعیه ای است که در روایات متعددی بر آن تاکید شده است. اصولا یکی از وظایف مهم منتظران در زمان غیبت کبری خواندن دعاهای وارده و دعا برای تعجیل در ظهور است. در این باره دعاهای زیاد و مختلفی از طریق معصومین علیهم السلام وارد شده که اهتمام به قرائت آنان بسیار شایسته می باشد.

 دعای مصون ماندن از تباهی در زمان غیبت

یکی از مهترین ادعیه ای که در روایات معتبر بدان توصیه شده است «دعای اللهم عرفنی نفسک» است. در روایت معتبری از امام صادق علیه السلام ( بعد از بیان جریان آخرالزمان) چنین می خوانیم:

قَالَ زراره: جُعِلْتُ فِدَاک، إِنْ أَدْرَکتُ ذلِک الزَّمَانَ أَی شَی ءٍ أَعْمَلُ؟ قَالَ: یا زُرَارَةُإِذَا أَدْرَکتَ ذلِک الزَّمَانَ، فَادْعُ بِهذَا الدُّعَاءِ: اللّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَک؛ فَإِنَّک إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَک لَمْ أَعْرِفْ نَبِیک اللّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَک؛ فَإِنَّک إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَک لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَک اللّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَک؛ فَإِنَّک إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَک ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی». خدایا خودت را به من بشناسان که اگر خودت را به من نشناسانی پیامبرت را نخواهم شناخت، خدایا رسول خود را به من بشناسان که اگر او را به من نشناسانی حجتت را نخواهم شناخت و اگر حجت خود را به من نشناسانی در دینم گمراه خواهم شد. ( اصول کافی ج 2، ص: 149

بر حسب روایات بسیار در عصر غیبت حضرت صاحب الامر علیه السلام، به واسطه فتنه های زیاد و آزمایش های شدیدی که پیش می آید، حفظ دین سخت دشوار می شود و از بوته امتحان جز افرادی که در شدائد شکیبا و در معرفت و ولایت استوار و پابرجا باشند بی غَلّ و غش و خالص بیرون نخواهند آمد.

امواج ابتلائات، امتحانات آنچنان -، موجبات تزلزل عقیده، و شک در عقاید دینی و ارتداد از هر سو پیش می آید و افراد را احاطه می نماید، که تمیز و تخلیص حق دشوار و سخت می گردد بگونه ای نظیر آن را نه کسی دیده و نه شنیده باشد -. اکثریت در منجلاب فساد و گمراهی غوطه ور می شوند و چنان شود که کسی عقاید اسلامی حتی اسم جلاله - «الله» - را نتواند بگوید مگر بطور پنهانی، و برای کسی ایمانش سالم نماند. ]-معرفت حجت خدا، لطف الله صافی. ص 2

«اِلاّ مَنْ یفِرُّ مِنْ شاهِق اِلی شاهِق وَ مِنْ جُحُر اِلی جُحْر» مگر کسی که از سر کوهی به کوهی و از سوراخی به سوراخی پناهنده شود. ]-مستدرک الوسائل، ج 11، ص: 388

دعای عصر غیبت مخصوص عصرهای جمعه، در غیبت امام زمان (عجل الله فرجه الشریف و روحی لتراب مقدمه الفداء)

سیدبن طاووس (۶۶۴ق) در جمال الاُسبوع، بعد از بیان تعقیبات مختلفۀ نماز عصر جمعه، می فرماید: اگر به جهت عذری، نتوانستی هیچ کدام از این اعمال را انجام دهی، حتماً این دعای عصر غیبت را بخوان که ما از فضل پروردگار، آن را شناختیم.

اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْکَ وَ لَمْ أَعْرِفْ رَسُولَکَ؛ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ؛ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی.

بار الها! خودت را به من بشناسان؛ زیرا اگر تو خودت را به من نشناسانی، نه خودت را خواهم شناخت و نه رسولت را. خداوندا؛ فرستاده ات را به من بشناسان، که اگر او را به من نشناسانی، حجّتت را نخواهم شناخت. بار الها! حجّتت را به من بشناسان، که اگر او را به من نشناسانی، از دینم منحرف و گمراه خواهم شد.

اللَّهُمَّ لَا تُمِتْنِی مِیتَهً جَاهِلِیَّهً وَ لَا تُزِغْ قَلْبِی بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنِی. اللَّهُمَّ فَکَمَا هَدَیْتَنِی لِوَلَایَهِ مَنْ فَرَضْتَ عَلَیَّ طَاعَتَهُ، مِنْ ولایَهِ وُلَاهِ أَمْرِکَ بَعْدَ رَسُولِکَ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَآلِهِ، حَتَّی وَالَیْتُ وُلَاهَ أَمْرِکَ، أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ علیَّ بن ابی طالبٍ وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَیْنَ وَ عَلِیّاً وَ مُحَمَّداً وَ جَعْفَراً وَ مُوسَی وَ عَلِیّاً وَ مُحَمَّداً وَ عَلِیّاً وَ الْحَسَنَ وَ الْحُجَّهَ الْقَائِمَ الْمَهْدِیَّ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِمْ أَجْمَعِینَ.

پروردگارا؛ همچنان که مرا به ولایت کسانی هدایت فرمودی که اطاعتشان بر من واجب است، یعنی ولایت امامان بعد از پیامبرت که درود تو بر ایشان باد، و من ولایت ایشان را به دل پذیرفتم که عبارتند از امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین و امام علیِّ سجاد و امام محمّدِ باقر و امام جعفر صادق و امام موسی کاظم و امام علی بن موسی الرضا و امام محمّدِ جواد و امام علی هادی و امام حسن عسکری و حضرت حجت که درود تو بر همۀ ایشان باد.

اللَّهُمَّ ثَبِّتْنِی عَلَی دِینِکَ وَ اسْتَعْمِلْنِی بِطَاعَتِکَ وَ لَیِّنْ قَلْبِی لِوَلِیِّ أَمْرِکَ وَ عَافِنِی مِمَّا امْتَحَنْتَ بِهِ خَلْقَکَ وَ ثَبِّتْنِی عَلَی طَاعَهِ وَلِیِّ أَمْرِکَ الَّذِی سَتَرْتَهُ عَنْ خَلْقِکَ، وَ بِإِذْنِکَ غَابَ عَنْ بَرِیَّتِکَ وَ أَمْرَکَ یَنْتَظِرُ وَ أَنْتَ الْعَالِمُ غَیْرُ مُعَلَّمٍ بِالْوَقْتِ الَّذِی فِیهِ صَلَاحُ أَمْرِ وَلِیِّکَ فِی الْإِذْنِ لَهُ بِإِظْهَارِ أَمْرِهِ وَ کَشْفِ سِرِّهِ.

پروردگارا؛ پس مرا بر دین خودت ثابت قدم بدار. و در طاعتت به خدمت گیر و دلم را برای ولیّ امرت نرم و فرمان بردار گردان. و از آنچه که مخلوقات را به آن آزموده ای، مَعافم بدار. و در فرمانبرداری از ولیّ امرت استوارم قرار ده. همو که او را از چشم خلق پنهانش داشتی و به اذن تو از میان مردم غایب شده و منتظر فرمان تو است. و تو بی آن که کسی به تو آموخته باشد، دانا هستی به آن زمانی که صلاحیّت دارد به ولیّ امرت اجازه دهی تا امر سلطنت الهیّه را آشکار کند و پردۀ غیبت را از جمال خود بردارد.

فَصَبِّرْنِی عَلَی ذَلِکَ؛ حَتَّی لَا أُحِبَّ تَعْجِیلَ مَا أَخَّرْتَ وَ لَا تَأْخِیرَ مَا عَجَّلْتَ وَ لَا کَشْفَ ما سَتَرْتَ وَ لَا البَحْثَ عَمَّا کَتَمْتَ وَ لَا أُنَازِعَکَ فِی تَدْبِیرِکَ وَ لَا أَقُولَ «لِمَ وَ کَیْفَ وَ مَا بَالُ وَلِیِّ الْأَمْرِ لَا یَظْهَرُ وَ قَدِ امْتَلَأَتِ الْأَرْضُ مِنَ الْجَوْرِ» وَ أُفَوِّضُ أُمُورِی کُلَّهَا إِلَیْکَ.

پس به من صبر و شکیبایی عنایت فرما تا دوست نداشته باشم آنچه تو کُندی اش را می پسندی، زودتر انجام شود و آنچه تُندی اش را می پسندی، به تأخیر افتد و آشکارشدن چیزی که تو پنهان کرده ای و جستجو از چیزی که تو مخفی نگه داشته ای را نخواسته باشم. و در تصمیم گیری هایت با تو ستیزه و چون وچرا نکنم، و نگویم: زمین پر از ظلم و ستم شده است، پس چرا ولیّ امر ظهور نمی کند! بلکه تمام امور خویش را به تو واگذار نمایم.

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ أَنْ تُرِیَنِی وَلِیَّ أَمْرِکَ ظَاهِراً نَافِذَ الْأَمْرِ مَعَ عِلْمِی بِأَنَّ لَکَ السُّلْطَانَ وَ الْقُدْرَهَ وَ الْبُرْهَانَ وَ الْحُجَّهَ وَ الْمَشِیَّهَ وَ الْحَوْلَ وَ الْقُوَّهَ؛ فَافْعَلْ ذَلِکَ بِی وَ بِجَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ، حَتَّی نَنْظُرَ إِلَی وَلِیِّکَ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَآلِهِ ظَاهِرَ الْمَقَالَهِ وَاضِحَ الدَّلَالَهِ هَادِیاً مِنَ الضَّلَالَهِ شَافِیاً مِنَ الْجَهَالَهِ.

بار الها! از تو می خواهم که سرپرست اُمورت را به من نشان دهی، درحالی که آشکارا همگان مطیعِ دستور او باشند، و البته می دانم که چیرگی، قدرت، برهان، دلیل، اراده، جنبش و نیرو همگی از آنِ تو است. پس نعمتت را بر من و همۀ مؤمنین تمام نما تا به ولیِّ تو (که درود تو بر او باد)، بنگریم، درحالی که گفتارش آشکار، دلالتش روشن، هدایت گر از گمراهی و شفادهنده از نادانی باشد.

وَ أَبْرِزْ یَا رَبِّ مُشَاهَدَتَهُ وَ ثَبِّتْ قَوَاعِدَهُ وَ اجْعَلْنَا مِمَّنْ تَقِرُّ عَیْنُهُ بِرُؤْیَتِهِ وَ أَقِمْنَا بِخِدْمَتِهِ وَ تَوَفَّنَا عَلَی مِلَّتِهِ وَ احْشُرْنَا فِی زُمْرَتِهِ.

پروردگارا، جمال او را آشکار نما و ارکانش را استوار فرما و ما را از کسانی قرار ده که به واسطۀ دیدار او، اشک شوق در چشمشان حلقه می زند و ما را به خدمتش بگمار و بر آیین او بمیران و در گروه او محشورمان کن.

اللَّهُمَّ أَعِذْهُ مِنْ شَرِّ جَمِیعِ مَا خَلَقْتَ وَ بَرَأْتَ وَ ذَرَأْتَ وَ أَنْشَأْتَ وَ صَوَّرْتَ وَ احْفَظْهُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ وَ عَنْ یَمِینِهِ وَ عَنْ شِمَالِهِ وَ مِنْ فَوْقِهِ وَ مِنْ تَحْتِهِ، بِحِفْظِکَ الَّذِی لَا یَضِیعُ مَنْ حَفِظْتَهُ بِهِ وَ احْفَظْ فِیهِ رَسُولَکَ وَ وَصِیَّ رَسُولِکَ عَلَیْهِ السَّلَامُ.

بار خدایا، او را از گزندِ هرآنچه خلق کرده ای و آفریده ای و پدید آورده ای و ایجاد نموده ای و صورت بخشیده ای در پناه خود در آور، و از پیشِ رو و پشت سر و از طرف راست و چپ و از بالای سر و زیر پا محافظتش فرما، که هرکه تو نگه دارش باشی، هرگر تلف نمی شود. و پیامبرت و وصیّ پیامبرت(که بر او و خاندانش درود باد) را نیز در وجود او حفظ فرما.

اللَّهُمَّ وَ مُدَّ فِی عُمرِهِ وَ زِدْ فِی أَجَلِهِ وَ أَعِنْهُ عَلَی مَا وَلَّیْتَهُ وَ اسْتَرْعَیْتَهُ وَ زِدْ فِی کَرَامَتِکَ لَهُ؛ فَإِنَّهُ الْهَادِی الْمَهْدِیُّ وَ الْقَائِمُ الْمُهْتَدِی، و الطَّاهِرُ التَّقِیُّ الزَّکِیُّ النَّقِیُّ الرَّضِیُّ الْمَرْضِیُّ الصَّابِرُ الشَّکُورُ الْمُجْتَهِدُ.

بار خدایا، و عمرش را طولانی فرما و بر مدّتِ زندگی اش بیَفزا و او را در آنچه بر عهده اش نهاده ای و حفظ آن را از او خواسته ای کمک کن و بر اَرج و کرامتی که به او داده ای بیفزای، که او است هدایت گرِ هدایت شده و قیام کنندۀ رَه یافته، و پاک و پرهیزگار و وارسته و مهذَّب و خرسند و پسندیده و شکیبا و سپاسگزار و سخت کوش (در عبادت).

اللَّهُمَّ وَ لَا تَسْلُبْنَا الْیَقِینَ لِطُولِ الْأَمَدِ فِی غَیْبَتِهِ وَ انْقِطَاعِ خَبَرِهِ عَنَّا وَ لَا تُنْسِنَا ذِکْرَهُ وَ انْتِظَارَهُ وَ الْإِیمَانَ بِهِ وَ قُوَّهَ الْیَقِینِ فِی ظُهُورِهِ وَ الدُّعَاءَ لَهُ وَ الصَّلَاهَ عَلَیْهِ؛ حَتَّی لَا یُقَنِّطَنَا طُولُ غَیْبَتِهِ مِنْ قِیَامِهِ وَ یَکُونَ یَقِینُنَا فِی ذَلِکَ کَیَقِینِنَا فِی قِیَامِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَ مَا جَاءَ بِهِ مِنْ وَحْیِکَ وَ تَنْزِیلِکَ.

پروردگارا! توفیق عنایت کن که به سبب طولانی شدن دوران غیبت و بی خبریِ ما از او، یقینمان (نسبت به او) از بین نرود و او را و انتظارِ ظهورش را از یاد نبریم و یقینِ کامل ما به ظهور او کاسته نشود و از دعا و درود بر او غفلت نورزیم. تا در نتیجه، طولانی شدن غیبتش ما را از ظهورش ناامید نگرداند، و همان سان که به قیام پیامبر اکرم و نزول قرآن یقین دارم، به قیام او نیز مطمئن باشم.

وَ قَوِّ قُلُوبَنَا عَلَی الْإِیمَانِ بِهِ حَتَّی تَسْلُکَ بِنَا عَلَی یَدَیْهِ مِنْهَاجَ الْهُدَی وَ الْمَحَجَّهَ الْعُظْمَی وَ الطَّرِیقَهَ الْوُسْطَی.

و دل هایمان را در ایمان به او قوی گردان تا اینکه به دست او ما را به سرمنزلِ هدایت و شاه راه حقیقت و راه میانه و درست برسانی.

وَ قَوِّنَا عَلَی طَاعَتِهِ وَ ثَبِّتْنَا عَلَی مُتَابَعَتِهِ وَ اجْعَلْنَا فِی حِزْبِهِ وَ أَعْوَانِهِ وَ أَنْصَارِهِ وَ الرَّاضِینَ بِفِعْلِهِ.

و ما را در فرمان برداری از او نیرومند گردان و در پیروی از او استوار بدار و در حزبِ او و در شمارِ یاران و یاورانش و آنان که از کارها و اِقداماتش خرسندند قرارمان ده.

وَ لَا تَسْلُبْنَا ذَلِکَ فِی حَیَاتِنَا وَ لَا عِنْدَ وَفَاتِنَا، حَتَّی تَتَوَفَّانَا وَ نَحْنُ عَلَی ذَلِکَ لَا شَاکِّینَ وَ لَا نَاکِثِینَ وَ لَا مُرْتَابِینَ وَ لَا مُکَذِّبِینَ.

و این موهبت را در زندگی ما و در هنگام مرگمان از ما سلب مکن تا این که ما را بر همین حال بمیرانی، درحالی که نه دچار شکّ و دودلی شده باشیم و نه عهدی را شکسته باشیم و نه تردید و نه تکذیبی (نسبت به آن حضرت) ما را فرا گرفته باشد.

اللَّهُمَّ عَجِّلْ فَرَجَهُ وَ أَیِّدْهُ بِالنَّصْرِ وَ انْصُرْ نَاصِرِیهِ وَ اخْذُلْ خَاذِلِیهِ وَ دَمْدِمْ عَلَی مَنْ نَصَبَ لَهُ وَ کَذَّبَ بِهِ وَ أَظْهِرْ بِهِ الْحَقَّ وَ أَمِتْ بِهِ الْجَوْرَ وَ اسْتَنْقِذْ بِهِ عِبَادَکَ الْمُؤْمِنِینَ مِنَ الذُّلِّ وَ انْعَشْ بِهِ الْبِلَادَ.

بار خدایا، در فرج آن حضرت تعجیل فرما و به یاری خود تأییدش نما و یاورانش را یاری کن و واگذارندگانش را وا گذار، و هرکه به دشمنی و تکذیب او برخیزد را نابود کن، و به واسطۀ او حقّ را پیروز گردان و بیداد و کژی را از میان بردار و بندگان مؤمنت را از ضعف و زبونی رهایی بخش و به برکت وجود او سرزمین ها را آباد گردان.

وَ اقْتُلْ بِهِ جَبَابِرَهَ الْکَفَرَهِ وَ اقْصِمْ بِهِ رُءُوسَ الضَّلَالَهِ وَ ذَلِّلِ به الْجَبَّارِینَ وَ الْکَافِرِینَ وَ أَبِرْ بِهِ الْمُنَافِقِینَ وَ النَّاکِثِینَ وَ جَمِیعَ الْمُخَالِفِینَ وَ الْمُلْحِدِینَ فِی مَشَارِقِ الْأَرْضِ وَ مَغَارِبِهَا وَ بَرِّهَا وَ بَحْرِهَا وَ سَهْلِهَا وَ جَبَلِهَا، حَتَّی لَا تَدَعَ مِنْهُمْ دَیَّاراً وَ لَا تُبْقِیَ لَهُمْ آثَاراً.

و سردمداران کفر را (با شمشیر عدلِ او) به قتل رسان و سرانِ گمراهی را دَرهَم کوب و گردن کشان و کافران را خوار گردان و منافقان و پیمان شکنان و همۀ مخالفان و مُلحِدان را در شرق و غرب عالَم و در خشکی و دریا و در دشت و کوه نابود کن، به طوری که هیچ یک از آن ها را رها نسازی و اثری از ایشان باقی نگذاری.

وَ طَهِّرْ مِنْهُمْ بِلَادَکَ وَ اشْفِ مِنْهُمْ صُدُورَ عِبَادِکَ وَ جَدِّدْ بِهِ مَا امْتَحَی مِنْ دِینِکَ وَ أَصْلِحْ بِهِ مَا بُدِّلَ مِنْ حُکْمِکَ وَ غُیِّرَ مِنْ سُنَّتِکَ، حَتَّی یَعُودَ دِینُکَ بِهِ وَ عَلَی یَدَیْهِ غَضّاً جَدِیداً صَحِیحاً لَا عِوَجَ فِیهِ وَ لَا بِدْعَهَ مَعَهُ، حَتَّی تُطْفِئَ بِعَدْلِهِ نِیرَانَ الْکَافِرِینَ.

شهرهایت را از لوث وجود آن ها پاک گردان و انتقام بندگانت را از ایشان بگیر و آنچه از دینت کهنه شده است، به وسیلۀ او نو گردان و احکام و قوانینی که دستخوشِ تغییر و تحریف گشته را اصلاح فرما تا اینکه دین تو به دست او تازه و نو و درست و خالی از کجی و بدعت شود تا با عدالتِ او، آتش های کافران را خاموش سازی.

فَإِنَّهُ عَبْدُکَ الَّذِی اسْتَخْلَصْتَهُ لِنَفْسِکَ وَ ارْتَضَیْتَهُ لِنَصْرِ دِینِکَ وَ اصْطَفَیْتَهُ بِعِلْمِکَ وَ عَصَمْتَهُ مِنَ الذُّنُوبِ وَ بَرَّأْتَهُ مِنَ الْعُیُوبِ وَ أَطْلَعْتَهُ عَلَی الْغُیُوبِ وَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِ وَ طَهَّرْتَهُ مِنَ الرِّجْسِ وَ نَقَّیْتَهُ مِنَ الدَّنَسِ.

چراکه او، بندۀ تو است، بنده ای که او را برای خودت برگزیدی و برای یاریِ دینت پسندیدی و با علمِ خود انتخابش کردی و از گناهان، مصونش داشتی و از عیب ها پاکش ساختی و او را بر غیب ها آگاه ساختی و به او نعمت عطا کردی و از پلیدی پاکش ساختی و از آلودگی پاکیزه اش داشتی.

اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَیْهِ وَ عَلَی آبَائِهِ الْأَئِمَّهِ الطَّاهِرِینَ وَ عَلَی شِیعَتِهِ الْمُنْتَجَبِینَ وَ بَلِّغْهُمْ مِنْ آمَالِهِمْ [أَفْضَلَ] مَا یَأْمُلُونَ وَ اجْعَلْ ذَلِکَ مِنَّا خَالِصاً مِنْ کُلِّ شَکٍّ وَ شُبْهَهٍ وَ رِیَاءٍ وَ سُمْعَهٍ، حَتَّی لَا نُرِیدَ بِهِ غَیْرَکَ وَ لَا نَطْلُبَ بِهِ إِلَّا وَجْهَکَ.

بار خدایا، بر او و بر پدرانش، آن امامانِ پاک، و بر شیعیانِ ناب و زبده اش درود فرست و آنان را به برترین آرزوهایشان برسان، و این (دعا و عرض ارادت ما به آن حضرت) را از هرگونه شکّ و شبهه و خودنمایی و شهرت طلبی خالص گردان تا با آن، غیرِ تو را نخواهیم و جز خشنودیِ تو را نجوییم.

اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْکُو إِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنَا وَ غَیْبَهَ وَلِیِّنَا وَ شِدَّهَ الزَّمَانِ عَلَیْنَا وَ وُقُوعَ الْفِتَنِ بِنَا وَ تَظَاهُرَ الْأَعْدَاءِ عَلَینا وَ کَثْرَهَ عَدُوِّنَا وَ قِلَّهَ عَدَدِنَا.

بار خدایا، به درگاه تو شکوه می آوریم از فقدانِ پیامبرمان، و غیبتِ اماممان، و سختی روزگارمان و گرفتارشدنمان به فتنه ها، و هم دستیِ دشمنان علیه ما، و فراوانیِ دشمن و اندک بودن تعدادمان!

اللَّهُمَّ فَفَرِّجْ ذَلِکَ بِفَتْحٍ مِنْکَ تُعَجِّلُهُ وَ نَصْرٍ مِنْکَ تُعِزُّهُ وَ إِمَامٍ عَدْلٍ تُظْهِرُهُ، إِلَهَ الْحَقِّ آمین.

بار خدایا، پس با گشایشی هرچه سریع تر و نصرتی توانمند از جانبِ خودت و با ظاهرساختنِ پیشوایِ عادل(امام زمان) این گرفتاری ها را از ما برطرف فرما، آمین ای معبودِ راستین.

اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُکَ أَنْ تَأْذَنَ لِوَلِیِّکَ فِی إِظْهَارِ عَدْلِکَ فِی عِبَادِکَ وَ قَتْلِ أَعْدَائِکَ فِی بِلَادِکَ، حَتَّی لَا تَدَعَ لِلْجَوْرِ یَا رَبِّ دِعَامَهً إِلَّا قَصَمْتَهَا وَ لَا بَقِیَّهً إِلَّا أَفْنَیْتَهَا وَ لَا قُوَّهً إِلَّا أَوْهَنْتَهَا وَ لَا رُکْناً إِلَّا هَدَمْتَهُ وَ لَا حَدّاً إِلَّا فَلَلْتَهُ وَ لَا سِلَاحاً إِلَّا أَکْلَلْتَهُ وَ لَا رَایَهً إِلَّا نَکَّسْتَهَا وَ لَا شُجَاعاً إِلَّا قَتَلْتَهُ وَ لَا جَیْشاً إِلَّا خَذَلْتَهُ.

بار خدایا، از تو می خواهیم که به ولیّ خودت اجازۀ ظهور دهی تا عدالتِ تو را در میان بندگانت آشکار (و برقرار) سازد و دشمنان تو را از روی زمین براندازد، به طوری که همۀ تکیه گاه ها و پایگاه های ستم را دَرهَم شکنی و بقایای آن را نیست و نابود سازی و قدرت و توانش را به کلی سست گردانی و اَرکانش را ویران سازی و مقهور و بی اثرش نمایی و سلاح هایش را از کار بیاندازی و پرچم هایش را سرنگون کنی و دلاورانش را به هلاکت رسانی و سپاهیانش را خوار سازی.

وَ ارْمِهِمْ یَا رَبِّ بِحَجَرِکَ الدَّامِغِ وَ اضْرِبْهُمْ بِسَیْفِکَ الْقَاطِعِ وَ بَأْسِکَ الَّذِی لَا تَرُدُّهُ عَنِ الْقَوْمِ الْمُجْرِمِینَ.

و خدایا آنان را به سنگ های کوبنده ات سنگ باران کن و شمشیر بُرّان و تازیانۀ عذابت را که از مردمانِ مُجرم و گنه کار باز نمی داری، بر آنان فرود آور.

وَ عَذِّبْ أَعْدَاءَکَ وَ أَعْدَاءَ دِینِکَ وَ أَعْدَاءَ رَسُولِکَ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ بِیَدِ وَلِیِّکَ وَ أَیْدِی عِبَادِکَ الْمُؤْمِنِینَ.

و دشمنان خودت و دشمنان فرستاده ات(که درودهای تو بر او و خاندانش) را به دست ولیَّت و به دستان بندگان مؤمنت عذاب فرما.

اللَّهُمَّ اکْفِ وَلِیَّکَ وَ حُجَّتَکَ فِی أَرْضِکَ هَوْلَ عَدُوِّهِ وَ کَیْدَ مَنْ کَادَهُ وَ امْکُرْ بِمَنْ مَکَرَ بِهِ وَ اجْعَلْ دَائِرَهَ السَّوْءِ عَلَی مَنْ أَرَادَ بِهِ سُوءاً.

بار خدایا، ولیِّ خود و حجّتت در روی زمین را از هراس و قدرت دشمنش و از توطئۀ سوءقصدکنندگان علیه او نگه دار و با هرکس که به او مکر می ورزد، مکر نما، و بدخواهانش را در چنبرۀ بلاها و سختی ها گرفتار کن.

وَ اقْطَعْ عَنْهُمْ مَادَّتَهُمْ وَ أَرْعِبْ لَهُ قُلُوبَهُمْ وَ زَلْزِلْ أَقْدَامَهُمْ وَ خُذْهُمْ جَهْرَهً وَ بَغْتَهً، وَ شَدِّدْ عَلَیْهِمْ عَذَابَکَ وَ أَخْزِهِمْ فِی عِبَادِکَ، وَ الْعَنْهُمْ فِی بِلَادِکَ وَ أَسْکِنْهُمْ أَسْفَلَ نَارِکَ وَ أَحِطْ بِهِمْ أَشَدَّ عَذَابِکَ وَ أَصْلِهِمْ نَاراً وَ احْشُ قُبُورَ مَوْتَاهُمْ نَاراً وَ أَصْلِهِمْ حَرَّ نَارِکَ.

و دستشان را از سر او کوتاه فرما و دل هایشان را از او هراسان گردان و گام هایشان را بلرزان و آشکارا و ناگهانی فرو گیرشان و عذابت را بر ایشان سخت گردان و در میان بندگانت رسوایشان ساز و آنان را در عالَم، ملعون و مطرود گردان و در قعر آتشِ دوزَخَت جایشان ده و آنان را در احاطۀ سخت ترین عذاب هایت در آور و در آتش بسوزانشان و قبرهای مردگانشان را پُر از آتش کن و گرمای آتش دوزخت را به آنان بچشان.

فَإِنَّهُمْ أَضاعُوا الصَّلاهَ وَ اتَّبَعُوا الشَّهَواتِ وَ أَضَلُّوا عِبَادَکَ و أخرَبُوا بِلادَکَ.

به درستی که آن ها نماز را ضایع نمودند و از شهوت ها پیروی کردند و بندگانت را به گمراهی کشاندند و سرزمین هایت را ویران نمودند.

اللَّهُمَّ وَ أَحْیِ بِوَلِیِّکَ الْقُرْآنَ وَ أَرِنَا نُورَهُ سَرْمَداً لَا ظُلْمَهَ فِیهِ.

بار خدایا، با (ظهور ولیّ خودت، قرآن را زنده ساز و نورش را به ما بنمایان، آن نوری که جاودانه است و هیچ تاریکی در او راه ندارد.

وَ أَحْیِ بِهِ الْقُلُوبَ الْمَیِّتَهَ وَ اشْفِ بِهِ الصُّدُورَ الْوَغِرَهَ وَ اجْمَعْ بِهِ الْأَهْوَاءَ الْمُخْتَلِفَهَ عَلَی الْحَقِّ.

و به برکت وجود او، دل های مرده را زنده گردان، و سینه های پُرکینه را شفا بخش، و عقاید و آراء مختلف را بر محور حقّ جمع گردان.

وَ أَقِمْ بِهِ الْحُدُودَ الْمُعَطَّلَهَ وَ الْأَحْکَامَ الْمُهْمَلَهَ، حَتَّی لَا یَبْقَی حَقٌّ إِلَّا ظَهَرَ وَ لَا عَدْلٌ إِلَّا زَهَرَ.

و حدود تعطیل شده و احکام فرونهاده و متروک شدۀ الهی را جاری گردان تا آن که حقّ به طور کامل آشکار شود و عدالت کاملاً فروزان گردد.

وَ اجْعَلْنَا یَا رَبِّ مِنْ أَعْوَانِهِ وَ مُقَوِّیَهِ سُلْطَانِهِ وَ الْمُؤْتَمِرِینَ لِأَمْرِهِ وَ الرَّاضِینَ بِفِعْلِهِ وَ الْمُسَلِّمِینَ لِأَحْکَامِهِ وَ مِمَّنْ لَا حَاجَهَ بِهِ إِلَی التَّقِیَّهِ مِنْ خَلْقِکَ.

خدایا، ما را از مددکارانِ او و تقویت کنندگانِ حکومتش و اطاعت کنندگانِ فرمانش و از آنانی قرار ده که به کارها و اِقدامات او راضی و در برابر احکامش تسلیم هستند و از کسانی که به تقیه از مخلوقاتت نیازی ندارند.

و أَنْتَ یَا رَبِّ الَّذِی تَکْشِفُ الضُّرَّ وَ تُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاکَ وَ تُنَجِّی مِنَ الْکَرْبِ الْعَظِیمِ، فَاکْشِفِ الضُّرَّ عَنْ وَلِیِّکَ وَ اجْعَلْهُ خَلِیفَهً فِی أَرْضِکَ، کَمَا ضَمِنْتَ لَهُ.

خدایا، این تویی که رنج و گرفتاری ها را برطرف می کنی و دعای درمانده را اجابت می فرمایی و از اندوهِ بزرگ نجات می بخشی؛ پس گرفتاری را از ولیِّ خودت برطرف فرما و او را همچنان که خود برایش ضمانت کرده ای، جانشین در زمینت قرار ده.

اللَّهُمَّ لَا تَجْعَلْنِی مِنْ خُصَمَاءِ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمُ السَّلَامُ وَ لَا تَجْعَلْنِی مِنْ أَعْدَاءِ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمُ السَّلَامُ وَ لَا تَجْعَلْنِی مِنْ أَهْلِ الْحَنَقِ وَ الْغَیْظِ عَلَی آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمُ السَّلَامُ، فَإِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ ذَلِکَ فَأَعِذْنِی وَ أَسْتَجِیرُ بِکَ فَأَجِرْنِی.

بار خدایا، مرا از مخالفان با اهل بیت پیامبرت% قرار مده، و مرا از دشمنان خاندانِ پیامبرت قرار مده، و مرا از خشم گیرندگان بر ایشان قرار مده، به راستی که من از این حالت به تو پناه می برم، پس امانم ده، و پناهندۀ درگاه تو می شوم، پس حمایتم نما.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اجْعَلْنِی بِهِمْ فَائِزاً عِنْدَکَ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَهِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبِینَ آمِینَ رَبَّ الْعَالَمِین.

بار خدایا، بر محمد و آل محمد درود فرست و به آبروی آنان مارا در دنیا و آخرت از رستگاران و مقرّبان درگاهت قرار ده. آمین، ای خداوند جهانیان. ( التماس دعا. ).