436 - چرا فقط امام حسین (علیه السلام) اربعین دارد؟
33 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

 

 چرا فقط امام حسین (علیه السلام) اربعین دارد؟

چرا فقط برای امام حسین (علیه السلام) روز اربعین تعیین شده و برای امامان دیگر و حتی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) مراسم روز اربعین نداریم؟

برای پاسخ به این سوال، دلایلی ذکر می گردد:

امام حسین (علیه السلام)، زنده کننده دین خدا:

فداکاری های امام حسین (علیه السلام)، دین را زنده کرد و نقش او در زنده نگه داشتن دین اسلام، ویژه و حائز اهمیت است. این فداکاری ها را باید زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دین اسلام است. گرامیداشت روز عاشورا و اربعین، در حقیقت زنده نگه داشتن دین اسلام و مبارزه با دشمنان دین است.

منحصر به فرد بودن مصیبت امام حسین (علیه السلام):

مصیبت سیدالشهداء (ع)، از همه مصیبت ها بزرگ تر و سخت تر بود. مصیبت امام حسین (علیه السلام)، برای هیچ امام و پیامبری پیش نیامده است. اگر عامل دیگری هم در کار نبود، همین عامل کافی است که نشان بدهد چرا برای امام حسین (ع) بیش از امامان دیگر و حتی بیش از پیامبر اسلام (ص) عزاداری می کنیم و مراسم متعددی برپا می کنیم.

روز یادآوری مصائب آل محمد (صلی الله علیهم اجمعین):

در ماه محرم سال 61ه. ق امام حسین (علیه السلام )، فرزندان، خویشان و یاران آن حضرت را کشتند و اسیران کربلا را به کوفه و شام بردند و همین اسیران داغدیده، روز اربعین شهادت امام حسین (ع) و یارانش، به کربلا رسیدند و همه مصائب روز عاشورا در روز اربعین تجدید شد و آن روز، روز سختی برای خاندان پیامبر بود.

مقابله با دشمنان امام حسین (علیه السلام) و دشمنان دین خدا:

دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسین (علیه السلام)، قصد نابود کردن دین اسلام را داشتند و در طول تاریخ، پیوسته تلاش کردند تا حادثه کربلا، به کلی فراموش شود و حتی کسانی را که برای زیارت امام حسین علیه السلام می آمدند، شکنجه می کردند و می کشتند.

در زمان متوکل عباسی، همه قبرهای کربلا را شخم زدند؛ مزرعه کردند و مردم را از آمدن برای زیارت قبر امام حسین (علیه السلام)، منع کردند. شیعیان هم برای مقابله با اینها، از هر مناسبتی استفاده می کردند که یکی از این مناسبت ها، حادثه روز اربعین است. و امروز می بینیم که اربعین حسینی، عظیم ترین تجمع جهان است.

زیارت اربعین، از نشانه های مومن:

یکی از نشانه های مومن، زیارت امام حسین (علیه السلام) در روز اربعین است. از حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام) روایت شده است که علامت های مومن پنج چیز است؛

الف) پنجاه و یک رکعت نماز فریضه و نافله در شبانه روز،

ب) زیارت اربعین،

ج) انگشتر به دست راست کردن،

د) پیشانی بر خاک نهادن در سجده،

د) بسم الله را بلند گفتن

بنابراین یکی از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین بر شمرده اند. و علتهای زیاد دیگر.

منبع

معاد در قرآن - پرسش و پاسخ - از آیات و آخبار مربوطه - تهیه و تنظیم از محمد امینی گلستانی.