430 - آیا کسى که به عنوانِ نیکو کار در بهشت است، مى تواند درخواست کند که فرزندان یا نزدیکانش را نیز وارد بهشت کنند؟
37 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

 آیا فرد نیکوکار می تواند درخواست شفاعت دیگران را کند؟

شفاعت مقام والایی است که خداوند منان علاوه بر انبیا و معصومین، به برخی از علما، شهدا و مؤمنانی که به مراحل عالی تکامل رسیده باشند، نیز عطا می کند و آنان می توانند دست ضعیفانی را که ایمان داشته، ولی دارای برخی لغزش های عملی بوده اند، گرفته و آنها را از قهر الهی نجات دهند.

چنان که پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: هنگامی که کسی وارد بهشت می شود، سراغ والدین و فرزندان خود را می گیرد. به او می گویند آنها از نظر درجه «ایمان» و عمل به تو نمی رسند. او می گوید: پروردگارا! من در دنیا به خاطر خودم و آنها انجام وظیفه می کردم. فرمان می رسد که آنها را نیز به او ملحق سازید. [35] خداوند در آیه 21 سوره طور می فرماید: (وَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیتُهُم بِإِیمَن أَلْحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّیتَهُمْ وَ مَآ أَلَتْنَهُم مِّنْ عَمَلِهِم مِّن شَیء)؛ کسانی که ایمان آوردند و فرزندانشان به پیروی از آنان ایمان اختیار کردند، فرزندانشان را [در بهشت]به آنان ملحق می کنیم و از [پاداش]عملشان چیزی نمی کاهیم. در آیه 71 سوره زخرف می فرماید: (وَ فِیهَا مَا تَشْتَهِیهِ الاْنفُس)؛ و در آن [بهشت]آن چه دل های می خواهد، موجود است.

براساس این آیه، اگر بهشتیان دوست داشته باشند نزدیکانِ خود را ببینید، یقیناً خواهند دید، البته این دیدار همان طور که از آیه اوّل پیداست، شرایطی دارد؛ از جمله آن که فرزندانشان نیز اهل ایمان باشند.

ممکن است گفته شود: اگر فرزندانشان مؤمن باشند، خود به بهشت خواهند رفت و دیگر نیازی به خواهشِ آنان ندارند.

علامه طباطبائی می فرماید: معنای آیه آن است که اگر فرزندان مؤمنان در ایمان آوردن از پدرانِ مؤمنشان پیروی کنند، هر چند از نظر درجه ایمان به پای پدرانِ خود نرسند، خداوند آنان را به پدرانشان خواهد پیوست.

 ر. ک: ناصر مکارم شیرازی و همکاران، پیام قرآن، ج 6، ص 505  544؛ تفسیر نمونه، ج 22، ص 430.

منبع

معاد در قرآن پرسش و پاسخ - از آیات و آخبار مربوطه - تهیه و تنظیم از محمد امینی گلستانی.