423 - آیا همه سیدها به بهشت وارد مى روند؟
41 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


                                                                        آیا همه سیدها به بهشت وارد می روند؟

آیا آن گونه که در یکی از کتاب ها آمده است، همه سیدها وارد بهشت می شوند؟

اصل کلی در اسلام آن است که هر فرد مؤمن [اعم از سید و غیر سید] که دارای عمل صالح است به بهشت می رود: (… إِلاَّ مَن تَابَ وَ ءَامَنَ وَعَمِلَ صَلِحًا فَأُوْلَئِکَ یدْخُلُونَ الْجَنَّه)[مریم، آیه 60. ]؛ … مگر کسی که توبه کرده و ایمان آورد و عمل صالح انجام دهد. پس آنها را داخل بهشت می کند ….

اگر این افراد در ضمن ایمان و عمل صالح گناهانی مرتکب شده باشند، قبل از ورود به بهشت طعم جهنم را خواهند چشید تا پاک شوند، زیرا بهشت از هر گونه آلودگی به دور است.

و در این حکم و قانون نیز همه یکسانند و فرقی بین سید و غیر سید نیست. (لَّیسَ بِأَمَانِیکُمْ وَلاَ أَمَانِی أَهْلِ الْکِتَبِ مَن یعْمَلْ سُوءًا یجْزَ بِهِی وَلاَ یجِدْ لَهُو مِن دُونِ اللَّهِ وَلِیا وَلاَ نَصِیرًا * وَمَن یعْمَلْ مِنَ الصَّلِحَتِ مِن ذَکَر أَوْ أُنثَی وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُوْلَئِکَ یدْخُلُونَ الْجَنَّهَ وَلاَ یظْلَمُونَ نَقِیرًا ( نساء، آیه 123  124- ]؛ [فضیلت و برتری] به آرزوهای شما و آرزوهای اهل کتاب نیست؛ هر کس عمل بدی انجام دهد، کیفر داده می شود و کسی را جز خدا ولی و یاور خود نخواهد یافت و کسی که چیزی از اعمال صالح انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، در حالی که ایمان داشته باشد، آنان داخل بهشت می شوند؛ کمترین ستمی به آنها نخواهد شد.

از این آیات استفاده می شود عاقبت همه اهل ایمان بهشت است، هر چند به خاطر گناهانی ابتدا به جهنم می روند. بله سادات به جهت این که از نسل امامان معصوم(ع) و پیامبر(ص) و دختر گرامی اش فاطمه زهرا(س) هستند، احترام خاصی در دنیا و آخرت دارند، مشروط بر آن که خود را به گناه آلوده نکنند. امام زین العابدین(ع) می فرماید: خداوند، بهشت را برای کسی آفریده که خدا را اطاعت کند و نیکوکار باشد، هر چند بنده ای از حبشه [گمنام و دارای حسب و نسبی غیر مشهور]باشد و آتش را برای کسی آفریده که از او نافرمانی کند، هر چند قریش زاده باشد و …. (: المیزان، ج 15، ص 76- ).

البته مسلم است که فرزند هرچه بد یا نا اهل باشد مادر هیچوقت به ناراحتی او راضی نمی شود. تمام گناهکاران چشم به شفاعت مادر سید ها (فاطمه زهراء سلام الله علیها دوخته اند. بچه های خود او چه. .

درروایات آمده جریان جعفر کذابها ماتتد جریان اولاد حضرت یعقوب خواهد شد یعنی خودشان حل خواهند کرد

آنطور که بعضی از معصومین به یکی از بزرگان (قم ) اجازه ملاقات نداد به خاطر کم احترامی به یکی از سادات شرابخوار قم .

نمی دانیم توبه میکند یا مشمول شفاعت مادر ضجر کشیده و مصیبت دیده. می شود یا در نهایت مانند دیگران پس از کشیدن عذاب گناهانش با الاخره خلاص می شود.

منبع
معاد در قرآن - پرسش و پاسخ. -  از آیات و آخبار مربوطه  -  تهیه و تنظیم  از محمد امینی گلستانی .