422 - آیا پس از قیامت، نسلى بر روى زمین وجود خواهد داشت؟
29 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


                                                              آیا پس از قیامت، نسلی بر روی زمین وجود خواهد داشت؟

اگر به آیاتی که درباره قیامت نازل شده مراجعه کنیم، خواهیم دید که در آن روز، نظامِ زندگی دگرگون خواهد شد. انقلاب کیهانی روی خواهد داد. زمین کنونی به گونه ای دیگر تبدیل خواهد شد. (یوْمَ تُبَدَّلُ الأَرْضُ غَیرَ الأَرْضِ و السَّموتُ وَ بَرَزُوا لِلّهِ الواحِدِ القَهّارِ )[ ابراهیم، آیه 47- ]؛ در آن روز که این زمین به زمین دیگر، و آسمان ها به گونه ای دیگر تبدیل می شوند و در پیشگاه خداوند یکتای قهار حضور می یابند. در آن هنگام که ستارگان محو و تاریک شوند و[ کرات]آسمان از هم بشکافند. و در آن زمان که کوه ها از جا کنده شوند.

علامه طباطبائی(ره) در توضیح این آیات می فرماید:

در رستاخیز، با ویران شدن زمین، فرو ریختن کوه ها، شکافتن آسمان و محو شدنِ ستارگان و حوادثِ دیگر، بساطِ جهان درهم پیچیده خواهد شد. [المیزان، ج 20، ص 148- ] پس در آن روز، زمینی هم چون زمینِ دنیا نخواهد ماند، تا انسانی بر روی آن زندگی کند. در آیه دیگری، درباره سرنوشت انسان ها در زمین می خوانیم: (کُلُّ مَنْ عَلیها فان * وَ یبْقی وَجهُ رَبِّکَ ذُوالجَللِ والإِکْرام)[ الرحمن، آیه 25 و 26- ]؛ همه کسانی که روی آن[ زمین] هستند، فانی می شوند و تنها ذاتِ ذوالجلال و گرامی پروردگارت باقی می ماند. همان طور که روشن شد، در قیامت، انسان های کنونی که از نسل آدم و حوا هستند، بر زمین نخواهند ماند. نیکوکاران آنها به بهشت و اهل دوزخ به جهنّم خواهند پیوست، امّا بعضی از روایات، نشان از آن دارد که بر زمین کنونی  که البته شکل و نظامِ آن تغییر یافته است  انسان هایی متفاوت با انسان های امروزی خواهند بود. علامه طباطبائی روایتی را از امام باقر(علیه السلام ) می آورد که: شاید فکر کنید هرگاه قیامت فرا رسد و بدن های بهشتیان با ارواحشان به بهشت و اهل دوزخ با ارواحشان به جهنم روند، دیگر کسی خداوند را در سرزمین هایش پرستش نخواهد کرد. به خدا سوگند، خداوند، مخلوقاتی بدون جنس نر و ماده خواهد آفرید که او را پرستش کنند و او را به یگانگی و عظمت شناسند و برای آنها زمینی می آفریند که آنها را بر خود حمل کند و آسمانی که بر آنها سایه افکند. ( المیزان، ج 12، ص 93- ).

در روایت دیگر از آنحضرت آمده (ان الله خلق آلف آلف عالم و آلف آلف آدم آنت فی آخر تلک العوالم و اولئک الادمیین. خداوند هزار هزار عالم و هزار هزار آدم آفریده تو در آخر آن عالمها و آخر آن آدمها هستی.

پس معلوم می شود پس از دگرگونی این کیهان کیهان دیگری خواهد شد یا این عالم بصورت ددیگر تبدیل خواهد شد.

در این مورد مطالبی زیر شماره( 477 ) با شرح مختصری اوردیم و  قبلا نیز در این مورد بحث مفصلی داشتیم مراجعه کنید.

منبع
معاد در قرآن - پرسش و پاسخ. -  از آیات و آخبار مربوطه  -  تهیه و تنظیم  از محمد امینی گلستانی .