420 - نوزادی که می میرد به بهشت می رود یا....
45 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

                                             

                                               نوزادی که می میرد به بهشت می رود یا....

سوال 4 - نوزادی که در 2 یا 3 سالگی می میرد، آیا به بهشت می رود یا جهنم و یا هیچ کدام؟

(وَ الَّذینَ ءامَنُوا وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذرّیتُهُمْ بإِیمن أَلْحَقْنا بِهِمْ ذُرّیتُهُمْ) [ طور، آیه 21- ]؛ و آنها که ایمان آوردند و فرزندانشان به پیروی از آنان ایمان اختیار کردند، فرزندان شان را [در بهشت] به آنها ملحق می کنیم و از عمل آنها چیزی نمی کاهیم و هر کس در گرو اعمال خویش است.

در آیه فوق به یکی از نعمت های «مادی» و «معنوی» بهشتیان اشاره می کند، هر چند که مراد از ظاهر آیه شریف، ملحق شدن فرزندان بالغی است که در ایمان از والدین خویش پیروی کردند، ولی بعضی از مفسران آن را اعم از اولاد بزرگ و کوچک گرفته اند؛ همان طور که در اسلام از پدر و مادرشان تبعیت می نمایند.

در روایتی از امام جعفر صادق(ع) نقل شده که: اَطْفالُ الْمُؤْمِنینَ یهْدُونَ اِلی آبائِهِمْ یوْمَ الْقِیامَهِ؛ [ [ بحارالأنوار، ج 5، ص 289 ). فرزندان خردسال مؤمنان در روز قیامت (در بهشت) به سوی والدینشان می روند.

پس فرزندان خردسال افراد با ایمان می توانند به احترام والدینشان وارد بهشت شون (: تفسیر نمونه، ج 22، ص 428؛ مجمع البیان، ج 9، ص 250. ) امّا درباره سرنوشت فرزندان کفّار، شیعیان همگی قائل به منع عذاب از آنان هستند، به این دلیل که این کار عقلا قبیح است. پس این فرمان از حکیم مطلق صادر نمی شود.

بنابراین، اطفال، به دلیل گناه پدرانشان معذّب نخواهند شد و طبق آیه شریف: (وَ لا تَزِرُ وازِرَهُ وِزْرَ أُخْری)[ [انعام، آیه 164- ]؛ و هیچ کس بار گناه دیگری را بر ندارد. بدون آن که گناهی مرتکب شوند عقوبت نخواهند شد. [ برای آگاهی بیشتر ر. ک: علامه حلّی، کشف المراد، ص 344؛ دکتر حبیب الله طاهری، سیری در جهان پس از مرگ، ص 455-

منبع

از تفسیرها و کتاب های گوناگون و سایتهای - اندیشه قم - بیتوته - ئب سایت شخصی سید مهدی عمادی - نیز استفاده شده است.