419 - محشور شدن اعضای خانواده در قیامت
56 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

محشور شدن اعضای خانواده در قیامت

سوال 1- آیا اعضای خانواده ای که همه آنان از نظر اعتقادی، اخلاقی و عملی خوبند، در قیامت با هم محشور می شوند؟

طبق آیات قرآن کریم اعضای خانواده در صورت برخوردار بودن از عقاید الهی و کردار صالح در قیامت، کنار یک دیگر خواهند بود؛ برای نمونه قرآن می فرماید:

(وَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیتُهُم بِإِیمَن أَلْحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّیتَهُمْ وَ مَآ أَلَتْنَهُم مِّنْ عَمَلِهِم مِّن شَیء کلُّ امْرِیم بِمَا کسَبَ رَهِینٌ)[طور، آیه 21) . و کسانی که ایمان آورده اند و فرزندانشان در ایمان از آنان پیروی کرده اند، آنها را به ایشان ملحق سازیم و چیزی از عملشان نکاهیم؛ هر انسانی در گرو کار و کردار خویش است.

(جَنَّتُ عَدْن یدْخُلُونَهَا وَ مَن صَلَحَ مِنْ ءَابَآئِهِمْ وَ أَزْوَ جِهِمْ وَ ذُرِّیتِهِمْ وَالْمَلَئِکةُ یدْخُلُونَ عَلَیهِم مِّن کلِّ بَاب * سَلَمٌ عَلَیکم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَی الدَّار)[رعد، آیه 23  24- ؛ باغ های جاویدان بهشت که وارد آن می شوند و هم چنین پدران و همسران و فرزندان صالح آنها و فرشتگان از هر دری بر آنان وارد می گردند و. . . .

گرچه در آیه فوق تنها پدران و فرزندان و همسران ذکر شده اند، ولی در واقع همه بستگان در این جمع، حضور دارند. [ تفسیر نمونه، ج 10، ص 195-

 سوال 2 -: ترتیب وقوع وعده های الهی، نظیر: ظهور امام زمان (عج)، قیامت، بهشت، جهنم، و. . . چگونه است؟

جواب: ترتیب وعده های الهی و منازل سفر آخرت، نسبت به انسان هایی که زمان حضور و ظهور حضرت مهدی (عج) را درک نمی کنند، چنین است: مرگ، قبر و عالم برزخ، بهشت و جهنم برزخی، نفخۀاول (صور اول حضرت اسرافیل) یعنی قیامت، نفخۀدوم یعنی روز حشر، حساب اعمال، پل صراط، بهشت یا جهنم.

اما نسبت به انسان هایی که عصر ظهور را درک می کنند و تا پایان کار جهان زنده می مانند بدین صورت است: ظهور حضرت مهدی (عج) با وقایع و حوادث آن عصر، شهادت امام زمان (عج)، رجعت برخی انسان های گذشته، قیامت روز محشر و. . . .

منبع

از تفسیرها و کتاب های گوناگون و سایتهای - اندیشه قم - بیتوته - ئب سایت شخصی سید مهدی عمادی - نیز استفاده شده است.