411 - آثار و فواید حسن خلق
38 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

  آثار و فواید حسن خلق

حسن خلق دارای آثار و فواید فراوانی است. با بهره گیری از فرموده های پیشوایان بزرگوار اسلام به شمه ای از آن ها اشاره می کنیم:

  الف) آثار دنیوی

 پیوندهای دوستی را محکم و پایدار می کند. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «حُسْنُ الْخُلْقِ یُثَبِّتُ الْمَوَدَّه؛ (بحارالانوار، ج 71، ص 389- )خوشرویی دوستی را پایدار می کند».

 موجب آبادی سرزمین ها و طول عمر می گردد. امام صادق علیه السلام در این باره فرمود: «اِنَّ الْبِرَّ وَ حُسْنَ الْخُلْقِ یَعْمُرانِ الدَّیارَ وَ یَزیدانِ فِی الْاَعْمارِ؛ - به درستی که نیکوکاری و خوش خلقی، سرزمین ها را آباد می کند و بر عمرها می افزاید».

 روزی را زیاد می کند. به بیان علی علیه السلام: «فی سِعَهِ الْاَخلاقِ کنُوزُ الْاَرزاقِ؛ - گنجینه های روزی در نرمخویی و گشاده رویی است».

 موقعیت اجتماعی انسان را بهبود می بخشد. همان حضرت می فرماید: «کمْ مِنْ وَضیعٍ رَفَعَهُ حُسْنُ خُلْقِهِ؛ [ بحارالانوار، ج 71، ص 390. ). بسیار فرد بی مقداری که خوشرویی اش او را برتری بخشیده است».

 مشکلات و ناهمواری های زندگی را هموار می سازد؛ همان امام فرمود: «مَنْ حَسُنَ خُلْقُهُ سَهُلَتْ لَهُ طُرُقُهُ؛ هر کس خلقش نیکو شد، راه های زندگی برایش هموار می گردد».

  ب) آثار اخروی

 موجب نیل به درجات عالی می شود؛ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «اِنَّ الْعَبْدَ لَیَبْلُغُ بِحُسْنِ خُلْقِهِ عَظیمَ دَرجاتِ الاخِرَهِ وَ اَشْرَفَ الْمَنازِلِ وَ اِنَّهُ ضَعیفُ الْعِبادَهِ؛ به درستی که بنده در سایه خوش خلقی خود به درجات بزرگ و مقامات والایی در آخرت می رسد با آن که عبادتش ضعیف است».

 حساب را آسان می کند؛ امام علی علیه السلام می فرماید: «حَسَّنْ خُلْقَک یُخَفِّفِ اللهُ حِسابَک؛ [ بحارالانوار، ج 77، ص 152- ). اخلاقت را نیکو کن تا خداوند حسابت را آسان کند».

 آمرزش گناهان؛ امام صادق علیه السلام فرمود: «اِنَّ الْخُلْقَ الْحَسَنَ یُمیثُ الْخَطیئَهَ کما تُمیثُ الشَّمْسُ الْجَلیدَ؛ [ بحارالانوار، ج 16، ص 298- ). به درستی که اخلاق نیکو لغزش ها را ذوب می کند همان گونه که آفتاب یخ را».

 ورود به بهشت؛ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «اَکثَرُ ما تَلْجُ بِهِ اُمَّتیَ الْجَنَّهَ تُقْوی اللهِ وَ حُسْنُ الْخُلْقِ؛ [اصول کافی، ج2، ص663- ). بیشترین امتیازی که امت من به سبب داشتن آن به بهشت می رود، تقوای الهی و خوش خلقی است».