390 - نقش ثبات و استقامت در بندگی و زندگی
36 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

نقش ثبات و استقامت در بندگی زندگی

در بیان عوامل پیروزی مردان بزرگ سخن بسیار گفته شده ولی از میان همه آنها در ردیف اول مساله استقامت و پایمردی را باید نام برد.

خداوند افراد با ایمان را به خاطر عقیده ثابتشان در دنیا و آخرت ثابت قدم میدارد و به این ترتیب اهمیت فوق العاده مساله ثبات و نقش آن مشخص می شود.

بسیارند کسانی که از هوش و استعداد متوسطی برخوردارند و یا ابتکار عمل آنها کاملا متوسط است، ولی به پیروزیهای بزرگی در زندگی نائل شده اند که پس از تحقیق و بررسی میبینیم دلیلی جز ثبات و استقامت ندارد! پس تمام کارهای اختراعی و ابتکاری انسان ها. درنتیجه پشتکار و پیکاری آنهاست.

یک زمانی بشردرکارهای دنیوی. خیلی عاجز و در مرحله آغازین. زندگی می کرد. اما در اثر استقامت و پشتکار به جائی رسیده که در کرات آسمانی می چرخد و قدم می زند.

روزی برای سفرو مسافرت از الاغ و استر و شتر. استفاده می کرد وبا زحمات طاقت فرسا به مقصد می رسیبد. ولی حالا در زمان خیلی کوتاه از این طرف دنیا به آن طرف می رسد و هیچگونه خستگی احساس نمی کند. زمانی برای مداوای بیمار ازداروهای ابتدائی بهره می برد و حالا با عمل های پیچیده مغز و قلب وتغییرجنسیت و. و. سرو کار دارد و هنوز اول عشق است

در روایات آمده است (علم بیست و هفت حرف است تا ظهور امام زمان علیه السلام دو حرفش تفسیر خواهد شد و بیست و پنج حرف آن درزمان آن حضرت تفسیر خواهد شد ( ببین تفاوت ره ز کجاست تا بکجا. ).

 به این دلیل است سعی و کوشش تمام تخریب کنندگان هم در همه کارها. برای از میان برداشتن استقامت و ثبات به کار میرود.

اصولا اشخاص را باید از ثبات و استقامتشان در برابر حوادث سخت و طوفانهای زندگی شناخت و بها داد.

از نظرایمان و اعتقاد نیز به این شکل است روزی سلمان در گوشه ای از ایران ناشناخته زندگی می کرد ولی در اثر تحمل شکنجه پدر در چاه و کتک خوردن ها در را ه و تحقیر زنی برده دارش درروزهای بردگی و دهها بلکه صدها مسایل دیگر روز دیگر. منجی جهان بشریت فرمود: السلمان منا اهل البیت و جبرئی نازل شد و گفت یا محمد خدا می فرماید سلمان بنده من است.

روزی جندب یا همان اباذر در بیابان های سوزان عربستان. پشت سر گوسفندان می دوید و روزی از زبان رسول خدا صلی الله علیه وآله شنیده می شود ( ما آظلت الخضراء و لا آقلت الغبراء علی ذی لهجه آصدق من آبی ذر) آسمان سایه نینداخته وزمین برخود بر نداشته سخنگوئی را - راستگوتر از اباذر باشد. ( امثالشان زیادست)

عزیزان خیلی از بزرگان عالم در اثر استقامت و پشتکاری از گوشه روستائی مانند ( نیار اردبیل) بیرون آمده و در اثر استقامت در عقیده از احمدی به مقدس اردبیلی گی رسیده وقتی که به در بسته حرم مولای متقیان صلوات الله و سلامه علیه می رسد دَر برویش گشوده می شود ویا با اما م زمانش ملاقات کرده و در محراب مسجد کوفه مسائل مشکلش را حل میکند.

ویا حضرت ولی عصر رو حی لتراب مقدمه الفداء به کسی که بادعای آن حضرت به دنیا آمده به او نامه ها نوشته و به او (مفید) لقب داده و برادر خطاب کرده و اورادعا می کند ( للآخ السدید و الولی الرشید الشیخ المفید آدام الله اعزازه ) فرموده و شخصیتهای زیادی که شنیده و یا حالاتش را مطالعه نموده اید.

پس ای بزرگواران دشمن اولاد آدم ( شیطان ) قوی است در آسمان چهارم برای فرشتگان . راهنمائی و موعظه می کرد  و چون از آتش آفریده شده خسته نمی شود دورکعت نمازش هزاران سال طول کشید و خیلی با سواد است چند هزار سال از آدم تا حال . دوره فریب کاری را طی کرده و . و . و . و   با دار ودسته اش تا آخرین نفس . دور و بر ما  می چرخد. تا ما را از عقایدمان منحرف کرده  و بی ایمان راهی آخرت نماید باید حواسمان خیلی جمع باشد.

گفتنی ها و نوشتنی های مهم زیاد است اما ثبات و استقامت در عبودیت و بندگی از همه مهمتر است و نباید از دست داد و در مقامهای بالا قدم زد - ما هم التماس دعا. داریم.

لطفا چند مقاله قبلی  مخصوصا 145  در باره  ابلیس(شیطان ) را  مرور فرمائید.