336 - بمناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر
58 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

                                                                          بمناسبت فرا رسیدن عید الله الاکبر غدیر

                                           عمری است که دم به دم علی می گویم ***در حال نشاط و غم، علی می گویم

                                               یک عمر علی گفتم و ان شاالله***تا آخر عمر هم، علی می گویم

                                                        به روز غدیر خم از مقام لم یزلی***به کائنات ندا شد به صوت جلی

                                                          که بعد احمد مرسل به کهتر و مهتر***امام و سرور و مولا علیست علی

                                                                                            عید غدیر خم مبارک

پنجشنبه هشتم شهریورماه و هجدهم ذی‌الحجه مصادف با عید سعید غدیر خم است. این روز به‌دلیل انتصاب امیرالمؤمنین(ع) به خلافت عالم و آدم از سوی خداوند و ابلاغ پیامبر گرامی اسلام(ص) به‌عنوان مهم‌ترین عید مسلمانان به‌خصوص پیروان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) محسوب می‌شود. در اهمیت چایگاه این روز همین بس که امام صادق(ع) در روایتی به‌نقل از پدر بزرگوارشان امام باقر(ع) شدت ناراحتی ابلیس از وقوع جریان غدیر را این‌گونه بیان می‌فرماید: «إِنَّ إِبْلِیسَ عَدُوُّ اللَّهِ رَنَّ أَرْبَعَ رَنَّاتٍ: یَوْمَ‏ لُعِنَ‏، وَ یَوْمَ أُهْبِطَ إِلَى الْأَرْضِ، وَ یَوْمَ‏ بُعِثَ‏ النَّبِیُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ، وَ یَوْمَ الْغَدِیرِ». ابلیس ملعون چهار بار ناله سر داده است؛ روزى که مورد لعن خدا واقع شد، روزى که به زمین هبوط کرد، روزى که پیامبر اکرم(ص) مبعوث شد و روز عید غدیر (قرب‌الاسناد، ص 9).

غدیر در قرآن

آیه ای که پیش از اعلام رسمی ولایت امیر مؤمنان علی علیه السلام نازل شد، از یک سو، بیان گر اهمیت فوق العاده غدیر و از سوی دیگر، نشان دهنده نگرانی های رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در این باره است: «ای پیامبر! آنچه را از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کاملاً [به مردم] برسان و اگر [این کار را] نکنی، رسالت او را انجام نداده ای. خداوند تو را از [خطرهای احتمالی] مردم نگه می دارد و خداوند جمعیت کافران را هدایت نمی کند. » قرآن کریم، آشکارا اعلام نشدن ولایت علی علیه السلام را با ناتمام ماندن رسالت الهی برابر می داند و در مقابل نگرانی هایی که رسول خدا صلی الله علیه و آله داشت، وعده حفظ و حراست به ایشان داده می شود.

آیه ای که پس از اعلام ولایت امام علی علیه السلام در غدیر نازل شد، موجی از شادی را در دل های مؤمنان پدید آورد و آرامش و اطمینان خاطر به آنان بخشید: «امروز کافران از [زوال] دین شما ناامید شدند. بنابراین، از آنها نترسید و از من بترسید. امروز دین شما را کامل و نعمت ها را بر شما تمام کردم و اسلام را به عنوان آیین [جاودان] شما پذیرفتم».

 عید غدير تنها نه به عنوان واقعه ای تاريخي، بلكه باید آن را روز اسلام خواند چرا که در این روز خداوند فرمود "الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا" و پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) بر بزرگداشت و شادمانی در این روز تأکید فرمودند.
از روز غدیرخم به عنوان عیدالاکبر یاد کردند؛ بدان جهت که در این روز نه تنها حضرت علی(ع) به عنوان جانشین پیامبر(ص) تعیین می شود، بلکه حضرت محمد(ص) بنا به امر الهی، اسامی جانشینان پس از خویش که همگی از نسل حضرت زهرا(س) و علی(ع) بودند را معرفی کرده و مژده ظهور حضرت مهدی(عج) را در آخر الزمان می دهد.

 اوصاف غدیر در روایات

در فرهنگ شیعه و روایات اهل بیت علیهم السلام، از عید غدیر با عظمت ویژه ای سخن به میان آمد و از آن با لقب ها و ویژگی های ممتازی نام برده شده است. برخی از آنان عبارتند از: روز خشنودی خدای رحمان، روز بسیار درود فرستادن بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله، روز دست یافتن به رحمت پروردگار، روز عبادت کردن، روز پذیرفته شدن اعمال شیعیان، روز تزکیه، روز ریزش گناه، روز رها کردن گناهان بزرگ، روز وانهادن نافرمانی ها، روز راندن شیطان و ناخرسند گشتن آن، روز مستجاب شدن دعاها، روز داد و ستد با خدا، روز خواستن افزونی ها، روز گشایش، روز لبخند زدن به چهره مؤمنان، روز مژده دادن، روز مهر ورزیدن، روز تبریک گفتن، روز خشنودی و رضایت، روز آراستن، روز پوشیدن لباس های شایسته و افکندن جامه های سیاه، روز پیشی گرفتن، روزی که کلمات صریح درباره خاصان و افراد ویژه اعلان شد، روز پیمان و روز عیان شدن رازها.

 جریان عید غدیر به هیچ مسلمانی. پوشیده نیست . و همه گئنه سخن ها در باره آن گفته شده است ما فقط به صورت خلاصه و به مناسبت این عید بزرگ اسلامی چکیده آن قضیه را به اطلاع عزیزان می رسانم. 

 عید خلافت و ولایت

زیاد بن محمد گوید: به امام صادق علیه السلام گفتم: آیا مسلمانان عیدی غیر از عید قربان و عید فطر و روز جمعه دارند؟ فرمود: «آری، روزی که رسول خدا صلی الله علیه و آله، امیرمؤمنان علی علیه السلام را (به خلافت و ولایت) منصوب کرد».

  برترین عید امت

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «روز غدیر خم، برترین عیدهای امت من است، و آن روزی است که خداوند بزرگ دستورداد برادرم، علی بن ابی طالب را به عنوان پرچمدار (و فرمانده) امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم به دست او هدایت شوند، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل، و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را دین آنان قرار داد».

  عید آسمانی

حضرت امام رضا علیه السلام به نقل از جدّش امام صادق علیه السلام فرمود: «روز غدیر خم، درآسمان مشهورتر از زمین است».

  تاریخ عید غدیر چه روزی است؟

تاریخ عید غدیر (18 ذی الحجه) در تقویم شمسی برابر است با پنج شنبه 8 شهریورماه 1397 و در تقویم میلادی مصادف با 30 آگوست سال 2018 است

در احادیث شیعه تعابیری هم چون عیدُاللهِ الاکبر (بزرگ ترین عید الاهی)، [حر عاملی، وسائل الشیعه، ۱۴۱۶ق، ج۸، ص۸۹. ] عید اهل بیت محمد(ص)، [سید ابن طاووس، اقبال الاعمال، ۱۳۷۷ش، ج۲، ص۲۶۱. ) و اشرف الاعیاد (والاترین عید)[کلینی، کافی، ۱۴۰۷ق، ج۴، ص۱۴۸. ] برای این روز به کار رفته است.

.  واقعه بزرگ غدیر

پیامبر (ص) در ۲۴ یا ۲۵ ذیقعده سال دهم هجری همراه با هزاران نفر برای به جای آوردن مناسک حج، از مدینه به طرف مکه حرکت کرد. از آنجا که این حج، آخرین حج پیامبر (ص) بود به حجة الوداع مشهور شد. وقتی اعمال حج پایان یافت و پیامبر (ص) همراه مسلمانان مکه را ترک و به طرف مدینه حرکت کرد، روز ۱۸ ذی الحجه به غدیر خم رسیدند، در این مکان جبرئیل آیه تبلیغ را بر پیامبر (ص) نازل کرد و از جانب خداوند، به رسول خدا (ص) امر نمود تا علی (ع) را به عنوان ولی و وصی بعد از خود، به مردم معرفی کند.

 بنابر روایات، رسول خدا (ص)، در غدیر خم مردم را گرد آورد و دست علی (ع) را بلند نمود تا همگان او را ببینند و فرمود: «ای مردم، آیا من از خود شما، بر شما بیشتر ولایت ندارم؟» مردم پاسخ دادند: «آری، ای رسول خدا. » حضرت فرمود: «خداوند ولیّ من است و من ولیّ مؤمنین هستم و نسبت به آنان از خود آنان بیشتر ولایت دارم. پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست. » رسول خدا (ص) سه بار این جمله را تکرار کرد و فرمود:

 «خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن، هر کسی که علی را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر کسی که او را دشمن می دارد و یاری نما هر کسی که او را یاری می نماید و به حال خود رها کن، هر کس که او را وا می گذارد. »

سپس خطاب به مردم فرمود: «حاضران این پیام را به غایبان برسانند. »

در کتب اهل سنت روایت شده که هر کس روز هیجدهم ذی الحجه را روزه بگیرد، خداوند ثواب روزه شش ماه را برای او می نویسد و این روز، همان روز عید غدیر خم است. آلبته از غدیر خم اسمی نبرده اند. 

در اهمیت این روز روایت  اول یاد داشت   از امام باقر علیه السلام را  مطالعه کنید .

  روزه روز عید غدیر

در همین راستا به روایاتی از اهل بیت (ع) درباره ثواب گرفتن روزه در روز عید غدیر اشاره می‌شود.

* قالَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ الصَّادِقَ ع:‌ «صِیَامُ یَوْمِ غَدِیرِ خُمٍّ یَعْدِلُ صِیَامَ عُمُرِ الدُّنْیَا لَوْ عَاشَ إِنْسَانٌ ثُمَّ صَامَ مَا عَمَرَتِ الدُّنْیَا لَکَانَ لَهُ ثَوَابُ ذَلِکَ وَ صِیَامُهُ یَعْدِلُ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِی کُلِّ عَامٍ مِائَةَ حَجَّةٍ وَ مِائَةَ عُمْرَةٍ مَبْرُورَاتٍ مُتَقَبَّلَاتٍ وَ هُوَ عِیدُ اللَّهِ الْأَکْبَرُ وَ مَا بَعَثَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ نَبِیّاً قَطُّ إِلَّا وَ تَعَیَّدَ فِی هَذَا الْیَوْمِ وَ عَرَفَ حُرْمَتَهُ وَ اسْمُهُ فِی السَّمَاءِ یَوْمُ الْعَهْدِ الْمَعْهُودِ وَ فِی الْأَرْضِ یَوْمُ الْمِیثَاقِ الْمَأْخُوذِ وَ الْجَمْعِ الْمَشْهُودِ»؛

روزه در روز غدیر خم معادل روزهی تمام عمر دنیاست اگر کسی به اندازه تمام عمر دنیا زنده بماند و تمام آن را روزه بگیرد ثواب آن به اندازه ثواب روزه در روز غدیر است و روزه روز غدیر نزد خداوند عزوجّل معادل صد حج و صد عمره مقبول است و روز غدیر عید بزرگ الهی است و خداوند عز و جل هیچ پیغمبرى را مبعوث نکرده مگر آنکه این روز را عید گرفته است و حرمت آن را دانسته است و نامش در آسمان روز عهد معهود است و نامش در زمین روز میثاق مأخوذ و جمع مشهود است. (منبع: تهذیب الأحکام،  ج 3،  ص 143)

* سَیِّدِی تَأْمُرُنِی بِصِیَامِهِ قَالَ لِی إِی وَ اللَّهِ إِی وَ اللَّهِ إِی وَ اللَّهِ إِنَّهُ الْیَوْمُ الَّذِی تَابَ اللَّهُ فِیهِ عَلَى آدَمَ ع فَصَامَهُ [فَصَامَ ] شُکْراً لِلَّهِ وَ إِنَّهُ الْیَوْمُ الَّذِی نَجَّى اللَّهُ تَعَالَى فِیهِ إِبْرَاهِیمَ ع مِنَ النَّارِ فَصَامَ شُکْراً لِلَّهِ تَعَالَى عَلَى ذَلِکَ الْیَوْمِ وَ إِنَّهُ الْیَوْمُ الَّذِی أَقَامَ مُوسَى هَارُونَ ع عَلَماً فَصَامَ شُکْراً لِلَّهِ تَعَالَى ذَلِکَ الْیَوْمَ وَ إِنَّهُ الْیَوْمُ الَّذِی أَظْهَرَ عِیسَى ع وَصِیَّهُ شَمْعُونَ الصَّفَا فَصَامَ شُکْراً لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ ذَلِکَ [عَلَى ذَلِکَ ] الْیَوْمِ وَ إِنَّهُ الْیَوْمُ الَّذِی أَقَامَ رَسُولُ اللَّهِ ص عَلِیّاً لِلنَّاسِ عَلَماً وَ أَبَانَ فِیهِ فَضْلَهُ وَ وَصِیَّهُ فَصَامَ شُکْراً لِلَّهِ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى ذَلِکَ الْیَوْمِ وَ إِنَّهُ لَیَوْمُ صِیَامٍ وَ قِیَامٍ وَ إِطْعَامٍ وَ صِلَةِ الْإِخْوَانِ وَ فِیهِ مَرَضَاتُ الرَّحْمَنِ وَ مَرْغَمَةُ الشَّیْطَان؛

مفضّل بن عمر می‌گوید به امام صادق (ع) عرض کردم: ... سرورم مرا به روزه آن روز ( غدیر خم) أمر می‌کنید؟ امام (ع) سه مرتبه فرمود: آری به خدا قسم. روز غدیر خم همان روزی است که خداوند توبه آدم ع را پذیرفت، پس به شکرانه اش آن روز را روزه گرفت. روز غدیر خم همان روزی است که خداوند متعال ابراهیم (ع) را از آتش نجات داد، پس به شکرانه اش آن روز را برای خداوند متعال روزه گرفت. روز غدیر خم همان روزی است که موسی (ع) هارون را به عنوان نشانه بر پا کرد، پس به شکرانه‌اش آن روز را برای خداوند متعال روزه گرفت. روز غدیر خم همان روزی است که عیسی (ع) وصیّ خود، شمعون صفا را منصوب کرد، پس به شکرانه اش آن روز را برای خداوند عز و جل روزه گرفت. روز غدیر خم همان روزی است که رسول خدا (ص) علی (ع) را بعنوان نشانه بر پا کرد و فضیلت آنروز  و وصیش را آشکار کرد، پس به شکرانه‌اش آن روز را برای خداوند تبارک و تعالی روزه گرفت و براستی روز غدیر، روز صیام و شب زنده داری و إطعام و صله برادران (مومن) است و در آن رضایت (خداوند) رحمان و ذلت و خواری شیطان است. (منبع: إقبال الأعمال، ج 1، ص 466)


 اعمال شب عید غدیر

شب عید غدیر - پس از اذان مغرب روز هفدهم ذی حجه - یکی از شبهای مبارک، و فرصت گرانقدری برای ذکر و تسبیح و تقدیس پروردگار می باشد. همچنین فرصتی برای بیان فضایل و مناقب سید کائنات حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت عصمت و طهارت او (علیه السلام) به ویژه ذکر امیر المؤمنین (علیه السلام) که نعمت عظمای خداوند است.

 نماز شب عید غدیر

کیفیت نماز: نماز شب عید غدیر دوازده رکعت است. در هر دو رکعت یک تشهد و در پایان دوازده رکعت، سلام می دهی.

در هر رکعت از آن، سوره حمد و توحید را هر کدام ده مرتبه، و آیة الکرسی را یک مرتبه می خوانی، ولی در رکعت آخر - یعنی رکعت آخر - یعنی رکعت دوازدهم - هر یک از سوره حمد و توحید را هفت مرتبه می خوانی و سپس در قنوت می گویی:

لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد، یحیی و یمیت، و یمیت و یحیی، و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو علی کل شی ء قدیر.

پس از رکوع، به سجده می روی و در سجده ده مرتبه می گویی:

سبحان من احصی کل شی ء علمه، سبحان من لا ینبغی التسبیح الا له، سبحان ذی المن و النعم، سبحان ذی الفضل و الطول، سبحان ذی العزة و الکرم، اسألک بمعاقد العز من عرشک، و منتهی الرحمة من کتابک، و بالاسم الاعظم و کلماتک التامة ان تصلی علی محمد رسولک و اهل بیته الطیبین الطاهرین و ان تفعل بیذا و کذا، انک سمیع مجیب.

 دعای شب عید غدیر

برای شب عید غدیر این دعا وارده شده است:

اللهم انک دعوتنا الی سبیل طاعتک و طاعة نبیک و وصیه و عترته، دعاء له نور و ضیاء، و بهجة و استنار، فدعانا نبیک لوصیه یوم غدیر خم، فوفقتنا للاصابة، و سدد تنا للاجابة لدعائه، فأنلنا الیک بالنابة، و اسلمنا لنبیک قلوبنا، و لوصیه نفوسنا، و لما دعوتنا الیه عقولنا.

فتم لنا نورک یا هادی المضلین، اخرج البغض و المنکر و الغلو لا مینک امیر المؤمنین و الائمة من بعده زیادات لا انقطاع لها، و مدة لا تناهی لها، و اجعلنا نعادی لولیک من ناصبه، و نوالی من احبه، و نأمل بذلک طاعتک، یا ارحم الراحمین.

اللهم اجعل عذابک و سخطک علی من ناصب ولیک و جحد امامته و انکر ولایته، و قدمته ایام فتنک فی کل عصر و زمان و اوان، انک علی کل شی ء قدیر.

اللهم بحق محمد رسولک و علی ولیک والائمة من حجتک، فاثبت قلبی علی دینک، و موالاة اولیائک و معاداة اعدائک، مع خیر الدنیا و الآخرة تجمعها و لاهلی و ولدی و اخوانی المؤمنین، انک علی کل شی ء قدیر.

در اعمال شب عید غدیر آنچه در اقبال الاعمال و کتابهای دعا آمده است همین نماز و دعایی بود که ذکر کردیم.

  اعمال روز غدیرخم

اعمالی برای عید غدیر خم وجود دارد که برخی از اعمال این روز عظیم در آیینه روایات بدین شرح است:

امام صادق علیه السلام می فرماید: أَنَّ الْعَمَلَ فِی یَوْمِ الْغَدِیرِ ثَامِنَ عَشَرَ ذِی الْحِجَّةِ یَعْدِلُ الْعَمَلَ فِی ثَمَانِینَ شَهْرا عمل کردن در روز غدیر هجدهم ذی الحجه، با عمل  ٨٠  ماه برابری می کند. (إقبال الأعمال (ط - القدیمة)، ج 1، ص: 465).

عید غدیر آداب و مستحبات بسیاری دارد در اینجا به بخشی از آنها اشاره می شود:

* غسل کردن غسل کردن در روز عید غدیر مستحب مؤکّد است. و بهتر است در اول روز انجام گیرد.

«عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (ع ): . . . فَإِذَا کَانَ صَبِیحَةُ ذَلِکَ الْیَوْمِ وَجَبَ الْغُسْلُ فِی صَدْرِ نَهَارِهِ».

* پوشیدن لباس پاکیزه و نو «عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (ع ): . . . وَ أَنْ یَلْبَسَ الْمُؤْمِنُ أَنْظَفَ ثِیَابِهِ» امام صادق علیه السلام فرمود: مستحب است در این روز، مؤمن لباس نظیف بپوشد.

* تبریک و تهنیت گفتن به یکدیگر «وَ هُوَ یَوْمُ التَّهْنِیَةِ یُهَنِّی بَعْضُکُمْ بَعْضاً»

امام رضا علیه السلام فرمود: روز غدیر، روز تبریک و تهنیت گفتن به یکدیگر است.

* تبسم کردن. عَنِ الرِّضَا (ع) قَالَ وَ هُوَ یَوْمُ التَّبَسُّمِ فِی وُجُوهِ النَّاسِ مِنْ أَهْلِ الْإِیمَانِ فَمَنْ تَبَسَّمَ فِی وَجْهِ أَخِیهِ یَوْمَ الْغَدِیرِ نَظَرَ اللَّهُ إِلَیْهِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ بِالرَّحْمَةِ وَ قَضَی لَهُ أَلْفَ حَاجَةٍ وَ بَنَی لَهُ قَصْراً فِی الْجَنَّةِ مِنْ دُرَّةٍ بَیْضَاءَ وَ نَضَّرَ وَجْهَهُ.

امام رضا علیه السلام فرمود: روز غدیر روز تبسم به روی مؤمنین است کسی که در این روز به روی برادر مؤمن تبسم کند خداوند در روز قیامت نظر رحمت به او می افکند. هزار حاجتش را برآورده ساخته و قصری از دُرّ سفید برایش بنا می کند و صورتش را زیبا می سازد.

* صلوات فرستادن امام رضا علیه السلام فرمود: «وَ یَوْمُ إِکْثَارِ الصَّلَاةِ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد مستحب است.

* رفتارهای سخاوتمندانه در روز عید غدیر باید چهره زندگی عوض شود همه باید بکوشند برنامه عادی زندگی را با رفتارهای سخاوتمندانه بیارایند. تا همگان طعم شیرین عید را بچشند.

* عقد برادری عقد برادری یکی از آداب غدیر است.

* دید و بازدید امام صادق علیه السلام فرمود: «. . . وَ صِلَةِ الْإِخْوَانِ» روز عید غدیر روز دیدار برادران دینی است.

* زیارت حضرت علی علیه السلام

* روزه گرفتن روزه گرفتن در روز غدیر بسیار مستحب است. امام صادق علیه السلام فرمود: «. . . وَ إِنَّهُ لَیَوْمُ صِیَامٍ»

* شادی کردن امام صادق علیه السلام فرمودند: روز غدیر روز خوشحالی و شادی است. .

* عطر زدن.

* طعام دادن «وَ مَنْ أَطْعَمَ مُؤْمِناً کَانَ کَمَنْ أَطْعَمَ جَمِیعَ الْأَنْبِیَاءِ وَ الصِّدِّیقِینَ». امام رضا علیه السلام فرمود: کسی که مؤمنی را اطعام کند مثل این است که جمیع انبیاء و صدیقین را اطعام کرده است. .

* صدقه دادن صدقه دادن در روز غدیر یکی از مستحبات مؤکد است. علی علیه السلام فرمود: فضیلت یک درهم که در روز غدیر داده شود برتر است از دویست هزار درهم در زمان دیگر. .

* زینت کردن «وَ هُوَ یَوْمُ الزِّینَةِ فَمَنْ تَزَیَّنَ لِیَوْمِ الْغَدِیرِ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ کُلَّ خَطِیئَةٍ عَمِلَهَا صَغِیرَةً أَوْ کَبِیرَةً» امام رضا علیه السلام فرمود: روز غدیر روز زینت است کسی که برای روز غدیر زینت کند خداوند هم گناهان کوچک و بزرگش را می آمرزد. .

* چشم پوشی از گناه برادران چشم پوشی از گناه برادران و برقراری ارتباط دوستانه از دیگر مستحبات روز غدیر شمرده شده است. .

* برآوردن حوائج مؤمنان امام صادق علیه السلام فرمود در عید غدیر حاجت های برادرانت را برآور. .

* مهربانی و عطوفت کردن امام علی علیه السلام فرمود: عطوفت و مهربانی کردن در روز غدیر موجب رحمت و عطوفت خدای متعال خواهد شد. .

* ملاقات، مصافحه و سلام کردن علی علیه السلام می فرماید: در روز غدیر یکدیگر را ملاقات کنید به هم دست بدهید و سلام کنید.

 -خواندن زیارت امین الله - -خواندن دعای ندبه - -گفتن این تهنیت در هنگام ملاقات مؤمنین: " اَلحمدُ لِلهِ الّذی جَعَلَنا مِنَ المُتَمَسّکینَ بِولایةِ اَمیرِالمؤمنینَ و الائمةِ المَعصومینَ علیهم السلام"

-صله رحم - -اطعام مومنین -- خواندن زیارت غدیریه -- خواندن نماز عید غدیر. وقت خواندن این نماز هنگام ظهر است. این نماز دو رکعت است و در هر رکعت سوره حمد و بعد از آن، ده مر تبه سوره اخلاص، ده مرتبه آیه الکرسی و ده مرتبه سوره قدر خوانده می شود و برای این نماز ثواب بسیاری ذکر شده است. در مورد جواز یا عدم جواز خواندن این نماز به جماعت میان فقها اختلاف نظر وجود دارد.

خورشید چراغکی ز رخسار علیست *** مه نقطه کوچکی ز پرگار علیست

هرکس که فرستد به محمد صلوات *** همسایه دیوار به دیوار علیست

  آغاز علی بود و علی حُسن ختام*** او اول و آخر است به دین اسلام

 در عید غدیرخم فرستد صلوات *** هر کس که و را علی ولی گشت و امام

 منابع

از منابع وسایت های زیاد استفاده شده است ازجمله - کلینی، کافی، - (مصباح لمتهجد- امالی صدوق، - وسائل الشیعه،-  قرب الاسناد، . -ا قبال الأعمال، ) - تهذیب الأحکام،  - و سایت ستاره - و عصر ایران - و بیتوته - و دا نشنامه آزاد - و - خانه کودک و ویکی شیعه - و خبر گزاری تسنیم - و خبر گزاری صدا و سیما - خبر گزاری صدای افغان (آوا) - باشگاه خبر نگاران - و منابع دیگر که طولانی نشود.