195 - نقّاش و صورتگر خود ذات پاک اوست نه دیگری !
44 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


                          نقّاش و صورتگر خود ذات پاک اوست نه  دیگری  !


در دوران زندگی خود، زیاد دیده ایم که به زشتی ظاهری یا کیفیت اندام بعضی ها. طعنه می زنند و به سرش می کوبند که چرا زشتی یا چرا کج و کوله هستی! !! در حالی که اگر این عیبجویان و طعنه زنان متوجه باشند. به خدا ایراد می گیرند نه به او. زیرا همه زیبائی و خوشگلی و تناسب اندام را دوست دارند و آرزو می کنند.

اما چون نقاش واقعی خدا و صورتگر حقیقی ذات پاک اوست نباید از زشتی یا بد ریختی کسی ایراد گرفت و یا توبیخ کرد چون در این صورت به نقاش ایراد گرفته نه به نقش، او هم می خواست زیبا باشد اما چه کند نقاش یا مسائلی مانند محیط و آب و هوا و نطفه و. و. که باز خواص آنها را، او داده است، اورا چنین آفریده است، او چه تقصیری دارد؟!.

و نیز به این مطلب، زیاد برخورد کرده ایم که از پدر و مادر خوشگل و زیبا، بچه زشت و بد گل، به وجود می آید و بالعکس، حال سؤال اینست که چرا این گونه می شود و آیا سبب اصلی این تفاوت ها از کجاست؟! آیا.

1- از نطفه ایست که پدر قبل از آن از غذاهاو میوه های گوناگون استفاده کرده است؟.

2- از غذاهاو میوه هائیست که مادر در دوران بارداری و یا شیر دادن، خورده است؟.

3- از تأثیر آب و هوای محیط زیست والدین است؟.

4- یا آفریدگار این گونه خواسته است، اگرچه سه علت بالا را هم می توان به خدا منتسب نمود، زیرا خواص همه اشیاء را نیز خداوند در آن قرار داده است.

برای روشن شدن جواب سوال. به تعدادی از آیات فراوان خلقت انسان و کیفیت آن در سوره های مختلف با تعابیر گوناگون، دقت نمائید.

1- هُوَ الَّذِی یصَوِّرُکمْ فِی الْأَرْحامِ کیفَ یشاءُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکیمُ

آل عمران: 6 او کسی است که شما را در رحمِ (مادران)، آنچنان که می خواهد (زشت زیبا) تصویر می کند. معبودی جز خداوندِ توانا و حکیم، نیست.

صورت بندی انسان در شکم مادر و نقش جنین در آن محیط تاریک ظلمانی، آن هم نقشهای بدیع و عجیب و پی درپی، راستی شگفت آور است، مخصوصا با آن همه تنوعی که از نظر شکل و صورت و جنسیت و انواع استعدادهای متفاوت و صفات و غرایز مختلف وجود دارد.

و اگر می بینیم معبودی جز او نیست به خاطر همین است، که خالق همه موجودات است پس شایسته عبودیت جز ذات پاک او نمی باشد، نه مخلوقاتی همچون بت های بت پرستها یاانسانهائی مانند حضرات عزیر ومسیح (علیهما السلام).

2- وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ طِینٍ ثُمَّ جَعَلْناهُ نُطْفَةً فِی قَرارٍ مَکینٍ ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظاماً فَکسَوْنَا الْعِظامَ لَحْماً ثُمَّ أَنْشَأْناهُ خَلْقاً آخَرَ فَتَبارَک اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِینَ ثُمَّ إِنَّکمْ بَعْدَ ذلِک لَمَیتُونَ ثُمَّ إِنَّکمْ یوْمَ الْقِیامَةِ تُبْعَثُونَ (16) مؤمنون: 12- ما انسان را از عصاره ای از گل آفریدیم. 13- سپس آن را نطفه ای در قرارگاه مطمئن (رحم) قرار دادیم. 14- سپس نطفه را به صورت علقه (خون بسته) و علقه را به صورت مضغه (چیزی شبیه گوشت جویده) و مضغه را به صورت استخوانهائی در آوردیم، از آن پس آنرا آفرینش تازه ای ایجاد کردیم، بزرگ است خدائی که بهترین خلق کنندگان است! 15- سپس شما بعد از آن می میرید. 16- سپس در روز قیامت برانگیخته می شوید.

مشابه این آیات در سوره مبارکه حج: 5 و سوره های دیگر قرآن کریم با عبارات مختلف، نازل شده است.


( لطفا چند یاد داشت بعدی  در مورد نقاش و صورتگری را  که ادامه این مطالب است باهم مطالعه نمائید چون همان یاد داشت شماره 190 است که  تقطیع گردیده ).