92 - آزمایش*
57 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


 آزمايش

براي به دست آوردن ماهيت و ارزش هر چيزي انسانی باشد يا حیوانی و خاكي لازم است آن را آزمايش نمايند مثلا براي تعيين معدل دانش آموز بايد معلم او را امتحان نماید و برای دانستن عيار طلا . لازم است آن را زرگر امتحان كند و براي ماشين مكانيك و براي ساختمان معمار و .و .و. تا عیار و ميزان ارزش وبهاي آن چیز روشن شود همچنين براي تعيين ميزا ن ايمان و تشخيص شخصيت انسانیت . بايد در بوته آزمايش گوناگون قرار گيرد تا ميزان اعمال و ايمان و ارزش او تعيين گردد .

در قرآن كريم چندين آيه در اين مورد نازل شده و اعلام نموده است در

1 - سوره بقره مي فرمايد.( َ ولَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ (بقره ۱۵۵)

البته البته شمارا مي آزماييم با ترس و گرسنگي و كاستن و از بين بردن جانها و مالها و ميوه ها و بشارت بده به صبركنندگان آنانكه هنگام رو آوردن مصيبت ها مي گويند ما براي خدائيم و بسوي او بازگشت خواهيم كرد آنهايند خداوند برايشان درود مي فرستد و آنان را مي بخشد و براي آنان اعلام مي دارد كه غم و اندوهي برايشان نيست .

2 - در اول سوره عنكبوت فرموده أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ ﴿۲ آيا مردم خيال مي كنند گفتند ما ايمان آورديم ما آنها را سرخود رها ساخته امتحان نمي كنيم

(۳) وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ صَدَقُوا وَلَيَعْلَمَنَّ الْكَاذِبِينَ و به يقين كسانى را كه پيش از اينان بودند آزموديم تا خدا آنان را كه راست گفته ‏اند معلوم دارد و دروغگويان را [نيز] معلوم داردو آيات ديگر در این مورد .

پس اي عزيزان مابايد خود را براي آزمايشهاي الهي آماده كنيم و در موقعيتهاي خاص خود را نبازيم تمامي دوستان خدا در اين مسير با معدل بالا رفته اند و سرافرازانه از اين دنيا گذشته اند را بیاد آریم و عبرت بگیریم. براي نمونه به سرگذشت يكي از زنان در پيشينيان بنام بانو ( صيانه ) توجه فرمائيد.

اوآ رایشگر دختر فرعون بود وقت آرایش شانه از دستش افتاد گفت. بسم الله دختر فرعون گفت. نام پدر مرابردی ؟ گفت. نهخدائی که پدر تو و تمام جهانیان را آفریده است.

دختر فرعون جریان را به پدرش منتقل کرد و صیانه ماشطه را که اتفاقا زن پسر عمویش حزبیل مومن هم بود در کنار کوره گداخته و شعله ور با بچه هایش حاضر نمودند و تکلیف کردند از عقیده خود دست بردارد و خدا را به فراموشی سپارد . او قبول نکرد و یکی از بچه هایش را جلوی چشم مادر به داخل آتش انداختن و خاکستر شد.

فرعون گفت اگر از عقیده ات بر نگردی آن یکی بچه هایت را هم می سوزانم . او هم قبول نکرد و یکی یکی از بچه هایش را سوزاندند. نوبت به بچه شیرخوارش رسید . مادر به خود لرزید بچهبه زبان آمد و گفت. مادر به خودت مسلط باش مبادا از ایمانت به خاطر من دست برداری . اورا هم سوزاندن نوبت به مادر که رسید با کمال عشق و علاقه به طرف تنور رفت و او را هم خاکسترش کردند.

خدای متعال در قرآن کریم بعد از هزاران سال سرگذشت آنها را درسوره (بروج) بیان نموده است و در سوره مومنیا ( غافر) هم از شوهرش یاد نمود.

عزیزان باید به امتحانهای گوناگون آماده شویم و از این آزمایش ها سربلند بیرون آئیم .

خدایا به احترام عزیزان درگاهت ما را موفق فرما از امتحانهایت سر افراز و سر بلند بیرون آئیم آمین رب العالمین.

43:08 14/12/1392