مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمد
نام خانوادگی:امینی گلستانی
نخصص ها:فقه و اصول ، تفسیر ، تبلیغ

زندگی نامه

در سال 1329 شمسی از زادگاهم قریه گلستان در 30 کیلومتری اردبیل به مدرسه علمیه ملا ابراهیم  اردبیل وارد و پس از گذراندن مقدماتی صرف و نحو و منطق از استاد سید مسلم خلخالی و شیخ سعید اصغری و غیرهما

در سال 1331 به حوزه علمیه قم وارد شده و نزد اساتید آنجا (اقایان شیخ عبدالکریم ملائی و سید جواد خطیبی و میرزا احمد پایانی و مسلم ملکوتی و میرزا محسن دوزدوزانی وغیرهم)  استفاده نمودم و در نیمه دوم

سال 1334 به نجف اشرف وارد شده  و از اساتید آنجا (ایات عظام سید ابوالقاسم خویی و سید محسن حکیم و شیخ مجتبی لنکرانی و عارف بزرگ شیخ محمدعلی سرابی و آقای تسوجی وسید اسدالله مدنی آذرشهری و غیرهم  دروس فقه و اصول و فلسفه و تفسیر وغیرها   )، استفاده نمودم و در

نیمه دوم تاریخ  1339 از نجف اشرف مراجعت نموده و در شهر توریستی سرعین اردبیل  با صبیه آیت الله حاج شیخ علی عرفانی ( از شاگردان علامه محمدحسین نائینی و هم دوره آیاتعظام سید ابوالقاسم خوئی و سید محسن حکیم ) ازدواج کرده و به مدت یازده سال در آن شهر که آن وقت یک روستای کوچک بیش نبود اقامت نمودم. در طول این مدت مشغول کارهای تبلیغی و علمی و فرهنگی شده و بناهای مفید و مجلل از خود به یادگار گذاشتم.
1- مسجد مجلل و بزرگ حضرت بقیة الله الأعظم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به مساحت 800 متر به اضافه کتابخانه و شبستان زنانه و سایر متعلقات مسجد.
2- احداث چشمه های آب شرب چندین روستای اطراف سرعین.

3- مسجد مجلل باب الحوائج حضرت ابوالفضل (ع) به مساحت 1500 متر با متعلقات آن که الان مورد استفاده مردم محل و دهها هزار مسافر شهرتوریستی می باشد و در نظر است که تأسیس حوزه علمیه و درمانگاه عمومی و 15 باب مغازه برای هزینه های مسجد را شروع نماییم اگر عمری باشد انشاءالله.
4- بنا و تأسیس مسجد امیرالمومنین (علیه السلام) در زادگاهم روستای گلستان، که در اثر زلزله دو مسجد آنجا خراب شده بود را ساختم وً در زلزله ویرانگر سال 1375 شمسی اردبیل که تعداد یک صد و ده روستا را از 25 درصد تا صد در صد ویران و گروه زیادی را به کام مرگ فرستاد که در این باره کتاب شعر آغلار ساوالان(یعنی سبلان می گرید) را سرودم. و یکایک کشته شدگان زادگاهم را در آن کتاب نام بردم.
5- تأسیس صندوق های خیریه بنام حضرت باب الحوائج ابوالفضل (علیه السلام) که اول از 17 صندوق شروع و فعلاً بیشتر مناطق استان اردبیل را فراگرفته است.
6- در سال 1381 مسجد امام زمان (علیه السلام) که در اثر زلزله 1375اردبیل  مقاومت خود را از دست داده بود بازسازی و توسعه دادم و تعداد چهار باب مغازه برای هزینه مسجد ایجاد نمودم .
7- در سال 1382 مسجد مجلل در روستای (جن قشلاقی) از دهستان های یورقچی احداث و در سال 1384 تقریباً به اتمام رسید.

8 - احداث غسال خانه های متعدد در روستاها ی اطراف سرعین.

9 - دیوار کشی اطراف قبرستان سرعین که وسط شهر بود و زیر پای حیوانات اهلی و نجس العین و مورد تجاوز ساکنین اطراف قبرستان و محفوظ کردن آن .  

در سال 1351 شمسی از سرعین به اردبیل مهاجرت نمودم و مقیم گشتم و در خلال مدت 14 سال اقامت در اردبیل به کارهای روحانیت و تبلیغاتی اسلامی و 11 سال سرپرستی حجاج بیت الله الحرام را ادامه دادم.

در سال 1357 شمسی از اردبیل به تهران مهاجرت کرده و در بحبوحه انقلاب اسلامی در نازی اباد ساکن شدم و پس از پیروزی انقلاب .

در سال 1359 به اردبیل برگشته مشغول کارهای روحانیت خود  شدم و به تدریس و تفسیر قرآن مجید اشتغال داشتم تا اینکه در

 سال 1365 دوباره به تهران برگشته و در خانه خیابان دانشگاه جنگ  ساکن گشتم و مشغول تبلیغ و تفسیر وکارهای مربوط به روحانبت شدم تا این که

در سال 1375 از تهران به قم هجرت نمودم و در خانه پشت صدا و سیما ساکن و در ماه آذر 1390 به آپارتمان کوچه 39 روبروی مسجد حضرت رقیه علیهاالسلام  رفته وسکنی گزیدم خدا را شکر در دوران  سکونت قم مشغول تالیفات متعدد گشتم که تعدادی از آنها را ذیلا شرح می دهم.

تالیفات چاپ شده

1 - سرچشمه حیات * در 400 صفحه قطع وزیری در باره آب این که آب از چه آفریده شده و از آب چه موجوداتی به وجود آمده است .

2 -  سیمای جهان در عصر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و روحی لتراب مقدمه الفدا* در دوجلد ضخیم وزیری 1283 صفحه که انتشارات مسجد مقدس جمکران آن را چاپ می کند در باره کیفیت کشورداری و مدیریت آن حضرت کشوری به وسعت زمین را از نظر فرهنگی و قضائی واقتصادی و نظامی و اجتماعی و هزاران مطالب نو و متنوع در این مورد.

3 - از مباهله تا عاشورا * در یک جلد وزیری 662 صفحه در باره مباهله رسول خدا ( ص ) با نصارای نجران و سر انجام تسلیم آنها و مقایسه عدم تسلیم مسلمان نماهای دشت کربلا به امام حسین علیه السلام فرزند آن حضرت و  شهید کردن آن حضرت با مظلومیت تمام این کتاب حاوی  مطالب جالب و مفید فراوان می باشد.

4 - والدین دو فرشته جهان آفرینش * در یک جلد وزیری در 320 صفحه در باره حقوق متقابل والدین و اولاد  از نظر آیات و اخبار وگفتار بزرگان و  مطالب فراوان در این مورد.

5 - آداب ازدواج و زندگی خانوادگی * کتابیست تحقیقی و تحلیلی در باره راهنمائ جورانان به مسائل ازدواج وزندگی بعد از آن از نظرآیات و اخبار.

6 -  اسلام فراتر از زمان *       پیشگوئی های آیات و روایات در باره پیشرفت علوم آیندگان و اوضاع حیرت انگیز جهان این کتاب در سبک و نوع خود بی سابقه یا کم سابقه و حاوی مطالب نو آوری زیاد می باشد.

7 -0 آغلار ساوالان* سبلان گریان یا سبلان می گرید با زبان آذری در باره زلزله سال 1375 استان اردبیل و تخریب 111 بخش و روستا از 25 در صد تا صد در صد که یکی از آنها روستای گلستان زادگاه مولف و کشته شدن و زیر آوار ماندن 77  نفر ا ز نزدیکان نسبی و سببی او و بیان نام تک تک آنها .

8 - 111 پرسش و پاسخ در بار امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف* رقعی در 295  صفحه سوال و جواب های متنوع در طول سال های تبلیغی مولف در شهر توریستی و ییلاقی سرعین اردبیل و بیان مطالب نو .

9 - فلسفه قیام و عدم قیام امامان * در 198 صفحه جیبی در باره این که چرا بعضی از آنها قیام و اکثرشان قعود نمودند و اساسا قیامی وجود داشت یا برایشان تحمیل نمودند و مطالب متنوع و مفید دیگر.

10 - گلستان سخنوران - در دو جلد وزیری 1512 صفحه حاوی 110 مجلس از سخنرانی های مذهبی مولف از 600 مجلس .

11 - ولایت شرط قبولی اعمال  - در دو  جلد - جلد اول جاپ شده است .

و چندین کتاب آماده چاپ=

1 - آیا و چرا * درباره  زیر سوال بردن برادران اهل سنت و علمای آنان و آوردن دلایل فراوان از کتاب های معتبر خود آنان در بار ه امیرمومنان و فاطمه زهراء علیهماالسلام و به زیر سوال بردن آنها در عمل نکردن به این دلیلها و اسناد خودشان.

2 -   600 سخنرانی از سخنرانی های مولف در طول سال های متمادی در  وبیان مطالب متنوع دینی و مذهبی  و اسناد و روایات فراوان در هر مقوله که برای سخنرانان مذهبی و رفع نیاز منبری های محترم از مراجعه به کتاب های متفرقه و جمع آوری مطالب برای بیان در سخنرانی هایشان.که حد اقل 12 جلد خواهد شد البته دو جلدش وزیری  با عنوان ( گلستان سخنوران ) ضخیم به چاپ رسیده و مورد استفاده قرار گرفته است .

3 - رحمت واسعه * در باره رحمت عالمگیر و فراگیر خدای متعال و آوردن آیات و روایات متنوع و جریان های توبه کنند گان و  شمول غفران الهی در باره آنها  .  این کتاب امید دهنده گناهکاران و دور ساختن آنان از یاس و نومیدی و جذب دور شدگان را به سوی پروردگار بخشنده و مهربان.

4 - شب * کتابیست در باره  برکات  و فضایل و امتیازات شب و اینکه شب مردان خدا روز جهان افروز است و شب خود از مورد توجه بزرگان عالم و خلوتگه راز و نیاز آنان  و مطالب فراوان در این موارد.

5 - تحدی یا دعوت بمقابله بمثل  درباره دعوت فرآن مشرکان و کافران را به آوردن حتی یک سوره مانند سوره قرآن .

6 - اسلام و گفتگو با ادیان در دو جلد وزیری ضخیم .آماده چاپ .

7 - حمیرا - در حالات عایشه زوجه رسولخدا (ص) و سر گذشت او.

کتاب های در دست تالیف .

1 -  عتابات قرآن * در باره این که چرا خداوند متعال بعضی از انبیاء علیهم السلام را  مورد عتاب قرار داده و آیا این عتاب ها با عصمت آنها منافات دارد مانند ( عفا الله عنک لم اذنت لهم ) یا مسئله چیز دیگر است.

2 - خاطرات زندگی یا رویاهای تلخ و شیرین من * این نوشته حاوی شرح حال دوران زندگی از بدو تولد تا امروز 12/  1 / 1393 که به 400 صفحه رسیده است و هنوز هم خلاصه و امهات اوضاع و زوایای زندگی ام را می نویسم .

3 - عرشیان * درباره استغفار فرشتگان و حاملان عرش خدا برای بنی آدم به استناد  آیه 7 سوره غافر و غیره.

4 - نشانه هائی  از او* کتابیست در باره آیات بیان کننده نشاته های خدا شناسی و روایات پیرامون آن.

5 - مرزهای زندگی * از منظر آیات و روایات و سیره پیشوایان.

6 - نوادر * روایات و سرگذشت ها و نوادر جریان های گوناگون به صورت کشکول در هفت جلد

و چندین کتاب دیگر ناتمام و در دست تالیف .